نحوه شستشوی پرده های مدرن – پنجره شهر

شستشوی پرده های مدرن

شستشوی پرده های مدرن


شستشوی پرده‌های مدرن

شستشوی پرده‌های مدرن و نظافت آن‌ها کار بسیار ساده‌ای است به شرطی که بدانید چطور باید این کار را انجام دهید. اغلبِ مواقع، باز کردن پرده‌ها و نصب مجدد آن‌ها برایمان دشوار به نظر می‌رسد. پرده‌ها به علت محل نصب آن‌ها، به طور مستقیم در معرض گرد و خاک قرار می‌گیرند. این گرد و خاک‌ها باعث کدر و کثیف شدن پرده می‌شوند و ظاهری ناخوشایند به فضای خانه می‌دهند. به همین دلیل باید هر چند ماه، بسته به میزان آلوده بودن، پرده‌ها را نظافت کرد.

شستشوی پرده زبرا
نحوه شستشوی پرده‌های مدرن

شستشوی پرده زبرا و شیدرول

در تولید پارچه‌های شیدرول و زبرا، پس از بافت پارچه توسط دستگاه‌های بافندگی، یک لایه پوشش آهار مخصوص، متشکل از مواد پی وی سی بر سطح پارچه بافته شده زده می‌شود. این لایه سبب صافی پارچه شده و از نفوذ انواع لکه‌ها و گرد و خاک به جان پارچه و الیاف آن تا حدودی جلوگیری می‌کند. شستشوی پرده‌ها نیز باید تابع شرایط تولید آن باشد تا از خرابی و دفرمه شدن پرده جلوگیری شود. پرده‌های زبرا و شید رول را به دو روش می‌توان شستشو داد:

نحوه تمیز کردن پرده زبرا

شستشوی پرده‌های زبرا و شیدرول

روش اول

با استفاده از بخارشو، شامپو فرش و یا دستمال مرطوب، پرده را به صورت ایستاده و در مکان خود غبار روبی کنید.

شستشوی پرده شیدرول
نحوه شستشوی پرده‌های مدرن

روش دوم

ابتدا پرده را از پایه‌های نگهدارنده قاب آزاد کرده و در یک سطح صاف قرار دهید. سپس با استفاده از مواد شوینده که در آب حل شده (ترجیحا بدون آنزیم و غیر اسیدی) و به وسیله اسفنج نرم کف مالی شده، شستشوی پرده را انجام دهید. سپس با فشار کمِ آب، پرده را آب کشی و از یک مکان صاف آویزان کرده تا کاملا خشک شود و در نهایت پرده را در جای خود قرار دهید.

شستشوی پرده شیدرول
نحوه شستشوی پرده‌های مدرن

توجه: شستشو به وسیله ماشین لباسشویی یا هر روش دیگری که می‌تواند پرده را مچاله نموده و فرم آن را از بین ببرد، اصلا توصیه نمی‌شود. ضمنا برای جلوگیری از چروک نشدن پرده حتما آن را به صورت عمودی قرار دهید.

شستشوی پرده پلیسه

برای شستشوی پرده پلیسه ابتدا بایستی پرده را از محل جدا نموده و آن را روی مکانی هموار پهن نمایید. اگر پرده تنها گرد و خاک گرفته باشد، می‌توانید غبار آن را به وسیله جاروبرقی بگیرید.

اگر لکه و اثر انگشت روی پرده است می‌توانید با استفاده از فوم یا پارچه تمیز کننده یا اسفنج نمدار، محل لکه را به آرامی از چپ به راست و موازی با تای پلیسه (نه به صورت بالا به پایین) پاک نمایید.

نحوه شستشوی پرده‌های مدرن

پس از شستشوی پرده با یک حوله تمیز آب اضافه را با حرکت ملایم از پرده بگیرید. پس از مدت زمان کوتاهی که پرده در حالت باز به طور نیمه خشک شد، آن را در محل خود نصب کرده و برای ۲۴ ساعت در حالت بسته نگه دارید تا شکل پلیسه پرده حفظ شود.

نکات قابل توجه

  • دقت کنید که با فشار و چلاندن، پارچه را چروک‌دار نکنید.
  • خشک شویی و استفاده از شوینده‌های قوی یا مواد لکه بر توصیه نمی‌شود.
  • اگر در فضای باز، پرده‌ها را برای خشک شدن آویزان می‌کنید در مجاورت باران و باد شدید نباشد.

در پنجره شهر بهترین‌ها را مشاهده کنید و با ما همراه باشید.

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *