پله شیشه ای چیست ؟

امروزه با افزایش علاقه به زیباسازی فضا و دکوراسیون داخلی، استفاده از پله های شیشه ای افزایش پیدا کرده است. پله شیشه ای نوع مدرنی از پله می‌باشد که متریال مورد استفاده در ساختار اصلی راه پله، شیشه می‌باشد. شیشه علاوه بر ویژگی‌های خاص خود مانند شفافیت و ایجاد فضایی معلق و در کنار ظرافت منحصر به فرد خود، می تواند موجب ایجاد فضایی زیبا و جذاب در دکوراسیون داخلی هر ساختمانی شود. در این مقاله به موضوع پله شیشه ای چیست می پردازیم.

پله شیشه‌ای زیبایی خاص و لوکسی دارند و از پله‌های سنگی چشم نوازتر هستند و نسبتا فضای کم تری را اشغال می‌کنند. این پله ها به دلیل ظاهر شیک و مدرنی که دارند، بسیار مورد توجه طراحان دکوراسیون می‌باشند. در ساخت شیشه‌های مخصوصی که در این پله‌ها بکار می‌رود، از تکنولوژی‌های جدیدی استفاده می‌شود. از انواع شیشه‌های مات، شفاف، سندبلاست و … می‌توان در این پله‌ها و در صورت نیاز از نرده شیشه‌ای اطراف این پله‌ها استفاده کرد.

ساخت پله شیشه ای

نکته مهمی که در این مورد وجود دارد این است که پله های شیشه ای باید از استحکام بسیار زیادی برخوردار باشند و توانایی تحمل وزن‌های بالا را داشته باشند. در نتیجه در ساختن این پله‌ها حتما باید از انواع شیشه‌های نشکن مانند شیشه سکوریت و شیشه لمینت استفاده کرد.

راه پله های شیشه ای از شیشه چند لایه سکوریت یا لمینت روی هم پرس شده با مقاومت بالا ساخته می‌شوند که می‌تواند دارای کنتراست‌های رنگی متفاوتی نیز باشند. به همین دلیل شفافیت پله های شیشه ای می‌تواند موجب تلفیق معماری و طراحی ساختمان شود. در بخش پاخور پله شیشه ای، شیارهایی ایجاد می‌شود که موجب ایمنی بیشتر راه پله‌ها می شود و از لغذیدن ساکنان هنگام تردد بر روی پله‌ها جلوگیری می‌شود.

شیشه متریالی با قابلیت شکل پذیری بسیار بالا می‌باشد، به همین دلیل پله‌های مارپیچ شیشه‌ای به آسانی ساخته می‌شوند. پله شیشه ای به گونه‌ای می‌باشد که دارای پایه‌هایی جهت نگهداری و ایمنی است. پله های کاملا شیشه ای، توسط جداره‌های شیشه و استیل به دیوار متصل شده و محکم می‌شوند و میخ‌های مورد استفاده در آنها، در میان دیوار پنهان می‌شوند.

شفافیت شیشه این ذهنیت را در افراد به وجود می آورد که پله‌ها در هوا معلق می‌باشند و نور را به راحتی از خود عبور می‌دهند. این شفافیت موجب می‌شود از بالا و  پایین همه چیز را نمایش می‌دهد. لازم به ذکره که جهت ساختن پله های تمام شیشه ای، صفحاتی از جنس استیل مورد نیاز است و برای قابل دید بودن این نوع پله‌ها از خطوط ایجاد شده بر روی آن استفاده می‌شود.

پله شیشه ای چیست ؟

کاربرد پله های شیشه ای

معمولا در پله شیشه ای از نرده هایی با جنس استیل و یا ترکیبی از استیل و شیشه استفاده می‌شود که موجب ایجاد فضایی بسیار زیبا و چشم نواز می‌شود. راه پله های شیشه ای در فضاهایی مانند ساختمان‌های اداری و تجاری، ساختمان‌های مسکونی، فروشگاه‌های لوکس، ویلاها و … استفاده می‌شوند. پله های شیشه ای از شیشه‌های نشکن تولید می‌شوند و با محاسبات مهندسی و به صورت کاملا ایمن طراحی و تولید می‌شوند. پله های شیشه ای به گونه ای هستند که در ساختمان‌های دوبلکس و فروشگاه‌هایی که دارای تراس می‌باشند، فضای کمی اشغال می‌نمایند.

مزایای راه پله های شیشه ای

اگر فضا اجازه بدهد پله های شیشه ای باعث می‌شوند فضا بسیار پر نورتر و زیباتر بنظر آید. با نور طبیعی که از دو طرف به پله ها می‌تابد، این پله‌ها منزل را بزرگتر نشان می‌دهند. البته استفاده از پله شیشه ای در منظره‌های طبیعی و فضاهایی با نورهای طبیعی بسیار جذاب می‌باشند، حتی در صورتی که پله‌های مورد استفاده به طور کامل از جنس شیشه نباشند نیز نور طبیعی از فضای درونی پله‌ها به داخل ساختمان می‌تابد و فضایی دلپذیر را ایجاد می‌کند.

پله های شیشه ای به گونه‌ای هستند که شما به آسانی می‌توانید به آنها فرم‌های مختلف و متفاوتی را بدهید. این نوع متریال به راحتی شکل پذیرند و تمام عناصر آن به راحتی می‌توانند به یکدیگر متصل شوند. استحکام بالا در کنار سرعت نصب بالای آن از دیگر مزیت‌های پله های شیشه ای است.

پله شیشه ای چیست ؟

علت استفاده از این پله ها

راه پله‌ها به دلیل ارتباط با بیرون و درون واحد‌ها همیشه در برابر نوسانات و شوک‌های دمایی قرار دارند و عواملی نظیر گرما، سرما، رطوبت و برودت بر آن تاثیر گذار هستند. در چنین شرایطی تنها شیشه سکوریت است که با تحمل بالای تغییرات و نوسانات دمایی، توان مقاومت بالایی دارد و در برابر هرگونه ترک و شکستگی مقاومت می‌کند. شیشه سکوریت تحمل ضربه را دارد و در محیط راه پله که مسائلی مانند حمل و نقل و رفت و آمد، ریسک ضربه و خطر را افزایش می‌دهند، شیشه سکوریت بهترین گزینه برای حفظ ایمنی و امنیت است.

سازه پله شیشه ای

پله های شیشه ای اصولا با سازه‌های خاص ترکیب می‌شوند که جنس آن‌ها متفاوت بوده و شامل موارد زیر می‌باشند :

  • سازه با ساختار قوطی چوبی
  • سازه‌هایی با استراکچری از جنس قوطی استیل
  • سازه‌ با استراکچری از جنس قوطی آهن رنگ شده
  • سازه‌های با استراکچری از جنس لوله استیل و گردان
  • سازه‌ با استراکچری از جنس لوله استیل حول یک محور
پله شیشه ای چیست ؟

قیمت

قیمت پله شیشه ای با توجه به نوع شیشه ی مورد استفاده در آن، ارتفاع مکان مورد نظر و تعداد کف پله‌ی مورد استفاده، نوع و جنس استراکچرهای مورد استفاده در کنار شیشه، متفاوت می‌باشد.

برای مشاهده نمونه پله های اجرا شده توسط تیم ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید. جهت اطلاع از قیمت محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۱۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.