شیشه های لمینت

۵/۵ - (۳ امتیاز)

شیشه لمینت نوعی شیشه ایمنی است که شامل دو یا تعداد بیشتری از لایه‌های شیشه همراه با لایه‌های طلق PVB طی یک فرایند ترکیبی فشار و دما بوجود می‌آید. شیشه لمینت مقاومت بالاتری در مقابل به ضربه نسبت به شیشه‌های معمولی دارد. این شیشه‌ها نیز مانند سایر شیشه‌ها می‌شکنند اما بعد از شکستن و خردشدن تکه‌های آن از هم نمی‌پاشند و پیوستگی خود را حفظ می‌کند.

امروزه استفاده از دیوارها و پنجره‌های شیشه‌ای در بسیاری از بانک‌ها، بیمارستان‌ها، نمای شیشه ای، شیشه‌های ضدسرقت، شیشه ضد گلوله، استخرها، نورگیرها، اسکای لایت بازشو و بطور کلی در مواردی که امنیت و ایمنی در اولویت باشند بسیار رواج یافته است. نمای شیشه لمینت ، زیبایی بی‌نظیری به ساختمان می‌دهد و این امکان را به افراد داخل ساختمان می‌دهد که به فضای بیرون مشرف باشند و از منظره بیرون لذت ببرند. در این میان مهم‌ترین چیزی که مورد توجه افراد در انتخاب شیشه واقع می‌شود امنیت آن است. بالا بودن امنیت و مقاومت شیشه در برابر ضربه از اهمیت ویژه‌ای در بین مصرف کنندگان این متریال برخوردار است. این شیشه ها با اندازه ها، قطرها و رنگ های متنوع و با اشکال هندسی مختلف (صاف یا خم) تولید می‌شوند.

تاریخچه شیشه لمینت

شیشه لمینت را یک شیمیدان فرانسوی به نام “ادوارد بندیکناس” در سال ۱۹۰۳ اختراع کرد. وی در هنگام کار در آزمایشگاه مشاهده کرد فلاسک شیشه‌ ای پوشش داده شده با نیترات سلولز (نوعی پلاستیک) بعد از شکسته شدن خراب و متلاشی نمی‌شود و تکه شیشه‌های شکسته شده در کنار هم پیوسته باقی ماندند. وی از این مشاهدات الهام گرفت و از آن جهت تهیه شیشه لمینت استفاده نمود. برای اولین بار از این اختراع در جنگ جهانی اول برای تهیه شیشه ماسک گاز استفاده شد و سپس در سال ۱۹۳۹ کمپانی فورد بکار بردن شیشه لمینت را در صنعت خودروسازی آغاز کرد.

نمای ساختمان

ساختار شیشه لمینت

با تغییراتی که روی ضخامت شیشه صورت می‌گیرد می‌‌توان مقاومت آن را در برابر ضربه بالا برده و یا به وسیله pvb پیوستگی شیشه را هنگام خردشدن حفظ نمود. اگر شیشه لمینت را با شیشه معمولی و با ضخامت یکسان مقایسه کنیم می‌بینید که شیشه لمینت مقاومت بالایی حدود ۵ برابر شیشه معمولی دارد. پوشش PVB که به سطح شیشه اضافه می‌شود نیروی ضربه وارد شده به شیشه را می‌گیرد و مانع پخش شدن ذرات شیشه به اطراف می‌شود. شیشه معمولی یا خام در اثر ضربه خورد می‌شود و تکه‌های خردشده لبه‌های تیز و برنده دارند اما شیشه چندلایه اگر بشکند به تکه‌های کوچک با لبه‌های صاف می‌شود. بدین صورت سبب کاهش خطرات ناشی از شکستگی شیشه می‌شود.

laminated glass

فوتولمینت کردن شیشه های معمولی

فوتولمینت کردن شیشه به معنی لمینت کردن یک طرح گرافیکی درون شیشه است. در اجرای این روش می‌توان از پارچه، طلق یا چاپ مستقیم شیشه بهره برد. در لمینت پارچه، پارچه دلخواه بین دو شیشه قرارگرفته و به طور دائم لمینت می‌شود. گاهی برای استفاده از شیشه‌های رنگی در نما، برای بالا بردن ضریب ایمنی، شیشه‌های رنگی را لمینت می‌کنند.

شیشه لمینت رنگی

کاربرد شیشه لمینت

  • آسانسورها
  • کف شیشه‌ ای
  • درب‌های ورودی
  • پنجره‌های ساختمان تجاری و مسکونی
  • گلخانه‌ها
  • ویترین فروشگاه‌ها

و در کل هرجایی که به شیشه مقاوم نیاز دارد، از شیشه لمینت استفاده می‌شود.

بیشتر بخوانید: پله شیشه ای چیست ؟

شیشه لمینت
کاربرد شیشه لمینت

مزایای استفاده از شیشه لمینت

عایق صوتی :

شیشه لمینت در برابر عبور صدا مقاومت بالایی دارند. از انتقال آلودگی صوتی جلوگیری می‌کنند و نوعی عایق صوتی محسوب می‌شوند.

عایق حرارتی :

شیشه‌های لمینت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مقاوم بوده و در برابر گرما و سرما مقاومت خود را حفظ می‌کنند. و دچار ترک خوردگی نمی‌شوند.

مقاومت در برابر ضربه :

به دلیل پیوستگی ذرات شیشه لمینت در هنگام خردشدن، احتمال پرتاب خرده شیشه‌ها به اطراف به صفر می‌رسد. و خسارت و خطر ناشی از شکستگی شیشه کاهش می‌یابد.

ایمنی :

به دلیل بالا بودن امنیت شیشه‌های نشکن از نوع شیشه هدر ساختمان‌های مرتفع و آسمان خراش‌ها به وفور استفاده می‌شود. همچنین شیشه لمینت در برابر حوادث گوناگون مانند زلزله ، وزش باد شدید، طوفان و آتش سوزی و غیره مقاومت بالایی دارند. و امنیت ساکنین سختمان را فراهم می‌آورند.

کاهش اثرات UV :

عبور مستقیم نورخورشید از شیشه‌های معمولی باعث کمرنگ و کدر شدن وسایل داخل ساختمان می‌شود. علت اصلی فرسودگی و کدری مبلمان، فرش، پرده و سایر لوازم منزل تغییرات شیمیایی ایجاد شده توسط اشعه uv خورشید است. شیشه‌های چندلایه لمینت به دلیل مجهز بودن به عوامل جذب uv تا حدی اشعه خورشید را جذب کرده و از ورود مستقیم آن به ساختمان جلوگیری می‌کند.

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.