شیشه های لمینت – پنجره شهر

شیشه های لمینت

شیشه های لمینت


شیشه های لمینت

شیشه لمینت نوعی شیشه ایمنی است که شامل دو یا تعداد بیشتری از لایه‌های شیشه همراه با لایه‌های طلق PVB طی یک فرایند ترکیبی فشار و دما بوجود می‌آید. امروزه استفاده از دیوارها و پنجره‌های شیشه‌ای در بسیاری از بانک‌ها، بیمارستان‌ها، نمای شیشه‌ای، شیشه‌های ضدسرقت، ضد گلوله، استخرها، نورگیرها و بطور کلی در مواردی که امنیت و ایمنی در اولویت باشند بسیار رواج یافته است. نمای شیشه زیبایی بی‌نظیری به ساختمان می‌دهد و این امکان را به افراد داخل ساختمان می‌دهد که به فضای بیرون مشرف باشند و از منظره بیرون لذت ببرند. در این میان مهم‌ترین چیزی که مورد توجه افراد در انتخاب شیشه واقع می‌شود امنیت آن است. بالا بودن امنیت و مقاومت شیشه در برابر ضربه از اهمیت ویژه‌ای در بین مصرف کنندگان این متریال برخوردار است.

 

شیشه های لمینت
شیشه های لمینت

تاریخچه شیشه لمینت

شیشه لمینت را یک شیمیدان فرانسوی به نام “ادوارد بندیکناس” در سال ۱۹۰۳ اختراع کرد. وی در هنگام کار در آزمایشگاه مشاهده کرد فلاسک شیشه‌ای پوشش داده شده با نیترات سلولز (نوعی پلاستیک) بعد از شکسته شدن خراب و متلاشی نمی‌شود و تکه شیشه‌های شکسته شده در کنار هم پیوسته باقی ماندند. وی از این مشاهدات الهام گرفت و از آن جهت تهیه شیشه لمینت استفاده نمود. برای اولین بار از این اختراع در جنگ جهانی اول برای تهیه شیشه ماسک گاز استفاده شد و سپس در سال ۱۹۳۹ کمپانی فورد بکار بردن شیشه لمینت را در صنعت خودروسازی آغاز کرد.

شیشه های لمینت
تاریخچه شیشه لمینت

شیشه نشکن (لمینت)

شیشه نشکن نوعی از شیشه است که با نام‌های شیشه چندلایه و لمینت در بازار عرضه می‌شود. این نوع شیشه مقاومت بالاتری در مقابل به ضربه نسبت به شیشه‌های معمولی دارد. این شیشه‌ها نیز مانند سایر شیشه‌ها می‌شکنند اما بعد از شکستن و خردشدن تکه‌های آن از هم نمی‌پاشند و پیوستگی خود را حفظ می‌کند.

شیشه های لمینت
شیشه نشکن

ساختار

با تغییراتی که روی ضخامت شیشه صورت می‌گیرد می‌‌توان مقاومت آن را در برابر ضربه بالا برده و یا به وسیله pvb پیوستگی شیشه را هنگام خردشدن حفظ نمود. اگر شیشه لمینت را با شیشه معمولی و با ضخامت یکسان مقایسه کنیم می‌بینید که شیشه لمینت مقاومت بالایی حدود ۵ برابر شیشه معمولی دارد. پوشش PVB که به سطح شیشه اضافه می‌شود نیروی ضربه وارد شده به شیشه را می‌گیرد و مانع پخش شدن ذرات شیشه به اطراف می‌شود. شیشه معمولی یا خام در اثر ضربه خورد می‌شود و تکه‌های خردشده لبه‌های تیز و برنده دارند اما شیشه چندلایه اگر بشکند به تکه‌های کوچک با لبه‌های صاف می‌شود. بدین صورت سبب کاهش خطرات ناشی از شکستگی شیشه می‌شود.

شیشه های لمینت
ساختار شیشه لمینت

شیشه فوتولمینت

فوتولمینت کردن شیشه به معنی لمینت کردن یک طرح گرافیکی درون شیشه است. در اجرای این روش می‌توان از پارچه، طلق یا چاپ مستقیم شیشه بهره برد. در لمینت پارچه، پارچه دلخواه بین دو شیشه قرارگرفته و به طور دائم لمینت می‌شود.

شیشه های لمینت
شیشه فوتولمینت

شیشه لمینت رنگی

برای استفاده از شیشه‌های رنگی در نما، برای بالا بردن ضریب ایمنی شیشه‌های رنگی را لمینت می‌کنند.

شیشه های لمینت
شیشه های لمینت رنگی

کاربرد شیشه لمینت

و در کل هرجایی که به شیشه مقاوم نیاز دارد، استفاده می‌شود.

مزایای استفاده از شیشه لمینت

  • عایق صوتی : شیشه‌های لمینت در برابر عبور صدا مقاومت بالایی دارند. از انتقال آلودگی صوتی جلوگیری می‌کنند و نوعی عایق صوتی محسوب می‌شوند.
  • عایث حرارتی : شیشه‌های لمینت در برابر شرایط مختلف آب و هوایی بسیار مقاوم بوده و در برابر گرما و سرما مقاومت خود را حفظ می‌کنند. و دچار ترک خوردگی نمی‌شوند.
  • مقاومت در برابر ضربه : به دلیل پیوستگی ذرات شیشه در هنگام خردشدن، احتمال پرتاب خرده شیشه‌ها به اطراف به صفر می‌رسد. و خسارت و خطر ناشی از شکستگی شیشه کاهش می‌یابد.
  • ایمنی : به دلیل بالا بودن امنیت شیشه‌های نشکن از نوع شیشه هدر ساختمان‌های مرتفع و آسمان خراش‌ها به وفور استفاده می‌شود. همچنین این شیشه‌ها در برابر حوادث گوناگون مانند زلزله ، وزش باد شدید، طوفان و آتش سوزی و غیره مقاومت بالایی دارند. و امنیت ساکنین سختمان را فراهم می‌آورند.
  • کاهش اثرات UV : عبور مستقیم نورخورشید از شیشه‌های معمولی باعث کمرنگ و کدر شدن وسایل داخل ساختمان می‌شود. علت اصلی فرسودگی و کدری مبلمان، فرش، پرده و سایر لوازم منزل تغییرات شیمیایی ایجاد شده توسط اشعه uv خورشید است. شیشه‌های چندلایه لمینت به دلیل مجهز بودن به عوامل جذب uv تا حدی اشعه خورشید را جذب کرده و از ورود مستقیم آن به ساختمان جلوگیری می‌کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله درب و پنجره دوجداره ضد سرقت از پنجره شهر را مطلاعه بفرمایید.

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *