شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله


شیشه ضد گلوله به عنوان شیشه ایمنی و محافظ با ضخامت بالا استفاده می‌شود. معمولا این شیشه‌ها به سختی می‌شکنند و در هنگام شکستن هیچ آسیبی به اطرافیان وارد نمی‌شود. شیشه لمینت تشکیل شده از چند لایه شیشه سکوریت با ضخامت‌های ۴,۵,۶,۸,۱۰,۱۲ میل که با طلق pvb یا با چسب رزین به هم چسبانده می‌شوند. شیشه‌ ضدگلوله هنگام شکستن و ضربه خوردن به صورت پودر شده و نریخته بلکه با کشش و چسبندگی تلق همگی آن‌ها جذب خود شده و از ریزش آن جلوگیری می‌شود.

ساخت شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله که در واقع همان شیشه لمینت با مقاومت بسیار بالا می باشد از دو یا چند لایه شیشه با لایه‌هایی از طلق PVB تشکیل شده است که در اثر حرارت‌دهی یکپارچه شده‌اند. هرچه ضخامت و تعداد لایه‌های شیشه و PVB بیشتر باشد، به همان اندازه مقاومت این شیشه نیز بیشتر خواهد شد. ضخامت شیشه ضد گلوله بین ۷ تا ۷.۵ میلی متر می‌باشد.

شیشه ضد گلوله در حال رد شدن گلوله
شیشه ضد گلوله

تاریخچه شیشه های ضد گلوله

این شیشه در قرن بیستم توسط یک شیمیدان فرانسوی به نام “بندیکتوس” به طور اتفاقی کشف شد. این شیمیدان در آزمایشگاه در حین کار شیشه‌اش افتاده و در کمال تعجب می‌بیند که شیشه نمی‌شکند و پس از بررسی شیشه به این نتیجه می‌رسد که مواد موجود در شیشه حاوی کربن بوده و دلیل مقاومت شیشه هم به همین دلیل می‌باشد.

مواد پلاستیکی بسیار در برابر ضربه مقاوم بوده و ترکیب آن با شیشه موجب ایجاد شیشه ضد گلوله می‌شود. در اثر برخورد ضربه به شیشه، مواد پلاستیکی فشار ناشی از گلوله را جذب و آن را بر روی سطح شیشه پخش می‌کند.

شیشه ای که گلوله خورده
شیشه ضد گلوله چیست

مکانیزم اثر شیشه ضد گلوله

شیشه ضد گلوله مقاومت بالایی در برابر گلوله و ضربه دارند این شیشه‌ها از ضربه جلوگیری نمی‌کنند بلکه اثرات آن را به تاخیر می‌اندازد. لایه لایه بودن شیشه ضدگلوله باعث می‌شود گلوله پس از برخورد به لایه اول که شیشه است آن را سوراخ می‌کند اما لایه دوم و سوم که لایه‌های PVB و شیشه هستند از شدت ضربه می‌کاهند به گونه‌ای که گلوله امکان پیشروی بیشتر پیدا نمی‌کند و درون شیشه باقی می‌مانند. به طور کل یک گلوله نمی‌تواند شیشه ضدگلوله را بشکند اما چند گلوله با هم می‌توانند باعث تخریب شیشه های ضد گلوله شوند.

ویژگی‌های شیشه ضد گلوله

  • تولید شیشه به صورت صاف و خم
  • امکان تولید در ابعاد و طرح‌های مختلف
  • طول عمر بالای شیشه به دلیل استحکام بالا
  • کیفیت دید بسیار بالا، بدون موج و انحراف در دید
  • لایه‌های PVB بدون رنگ جهت شفافیت بالای شیشه
درب با شیشه ضدگلوله ضربه خورده
ضدگلوله

کاربرد شیشه ضدگلوله

مهم ترین کاربرد شیشه ضد ضربه در بانک‌ها، شیشه‌های خودرو، ادارات مختلف، شیشه طلافروشی و صرافی‌ها می‌باشد. کارمندان بانک و طلا فروشان معمولا به دلیل رعابت نکات امنیتی پشت باجه‌های شیشه ضدگلوله می‌نشینند. ضخامت این شیشه‌ها متفاومت است اما هر چه ضخامت شیشه بیشتر باشد شیشه مقاوم تر است. این شیشه‌ها جهت مصارف ساختمانی متعدد و در رنگ‌های گوناگون استفاده می‌شوند.

طلا فروشی‌ها به عنوان مکانی که دارای اجناس گران قیمت و طلا می‌باشد همواره نیاز بیشتری به مراقبت و تامین امنیت داشته اند. طلا فروشان برای ایجاد کردن این امنیت برای اجناس خود در برابر سارقان اقدام به استفاده از شیشه ضد گلوله کرده‌اند. شیشه‌های ضدگلوله طلا فروشی به دلیل مقاومت بالایی که در برابر ضربه، حرارت و مهم‌ترین مسئله ضربات گلوله دارد، امروزه مورد استقبال بسیاری قرار گرفته است. شیشه‌های ضدگلوله به دلیل لایه لایه بودن هنگام اصابت گلوله با سرعت و فشار، لایه اولیه سرعت و فشار وارده گلوله را به خود جذب می‌کند و مانع عبور گلوله به لایه‌های بعدی و در نهایت مانع عبور گلوله از شیشه می‌گردد.

شیشه ضد گلوله ویترین طلافروشی
شیشه ضد گلوله

قیمت شیشه ضد گلوله

قیمت شیشه ضد گلوله بر حسب متر مربع بوده و در ضخامت‌های مختلف قاب استفاده است. در هنگام خرید این شیشه‌ها دقت لازم را بفرمایید زیرا نمونه‌های تقلبی این محصولات در بازار زیاد بوده که از چسباندن شیشه‌ها با چسب تولید شده‌اند. این شیشه‌ها از چند شیشه تشکیل شده که با قرار گرفتن به وسیله طلق‌های امنیتی در بین آن‌ها به یکدیگر محکم شده‌اند. این شیشه‌ها بدون هوا بوده و مانع از عبور گلوله خواهند شد. این شیشه‌ها را در ابعاد مختلف می‌توان تولید کرد که طبیعتا هر چه ضخیم‌تر با قطر بیشتر باشد امن‌تر خواهد بود.

ویدئو تست مقاومت شیشه ضد ضربه


شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، کرتین وال و … می‌باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای مشاهده نمونه های بیشتر به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *