نمای شیشه ای کرتین وال – پنجره شهر

نمای شیشه ای کرتین وال

نمای شیشه ای کرتین وال یکی از نماهای مدرن می باشد که با ترکیبِ پروفیل لامل و جام‌های شیشهای تک جداره یا دوجداره، پوشش دهنده زیبایی برای نمای خارجی ساختمان ها می‌باشد. Curtain Wall در اصطلاح لغوی به معنای دیوار پرده‌ای است؛ دیوار و پرده هر دو حائل‌هایی بین دو فضا هستند یکی سخت و سنگین و دیگری سبک و قابل انعطاف است، از ترکیبِ این دو عبارت یا در حقیقت این دو نوع حائل، محققان به ترکیبی دست پیدا کرده اند که هم استحام و مقاومتِ دیوار را دارد و هم زیبایی و سبکی پرده، از این رو نام آن را کرتین وال قرار دادند.

 

 

ساختار نمای شیشه ای کرتین وال

ساختمان اصلی کرتین وال همانطور که اشاره کردیم از پروفیل لامل و شیشه‌های تک جداره یا دوجداره سکوریت و لمینت، تشکیل شده است:

لامل

لامل در حقیقت همان سازه آلومینیومی است که شیشه‌ها روی آن قرار می‌گیرند. این لامل ها در دو جهت افقی و عمودی نصب می‌شوند و فضایی مشبک و مناسب جهتِ نصبِ صفحات شیشه‌ای ایجاد می‌کنند. لامل‌های افقی، ترنسم و لامل‌های عمودی، مولیون نام دارند. لازم به ذکر است که در اجرای سیستم‌های نمای کرتین وال، به طور معمول لامل افقی (ترنسم) در سایز طولی کوچکتری نسبت به لامل عمودی (مولیون) ارائه می‌شود، اما عرض لامل‌ها باید با هم برابر باشند. اختلاف سایز در طول لامل‌ها به این دلیل است که بیشترِ بارِ شیشه بر روی مولیون (لامل عمودی) خواهد بود، اما به دلیل زیبایی بصری نما از داخل، برخی از معماران و طراحان، اندازه طولی ترنسم و مولیون را با توجه به ظرافت و طراحی نما، با هم برابر در نظر می‌گیرند.

نمای شیشه ای کرتین وال
نمای شیشه ای کرتین وال

انواع لامل

 • کرتین وال-لامل فولادی (Steel Curtainwall) : این نوع لامل که جنس آن از فولاد است، به علت وزن بالاتر از آلومینیوم و خاصیت عایق بندی پایین، مناسب فضای کرتین وال نمی‌باشد.
 • کرتین وال-لامل چوبی (Timber Curtainwall) : لامل چوبی در سیستم کرتین وال، به علت این که در حجم زیادی دچار خوردگی می‌شوند، خیلی زود از بین می‌روند.
 • کرتین وال-لامل آلومینیوم (Aluminium Curtainwall) : در سیستم کرتین وال، لامل‌های آلومینیمی بهترین نوع می‌باشند و در اکثر پروژه‌های نصب نمای کرتین وال، از لامل‌های آلومینیمی استفاده می‌شود.
نمای شیشه ای کرتین وال
نمای شیشه ای کرتین وال

عایق بندی در لامل

نمای لامل به شکلی طراحی شده که بتوان هرچه بهتر آنها را عایق نمود و از ساختمان در برابر نیروهای جوی و زیست محیطی محافظت کرد. به این منظور در طراحی مقاطع آلومینیومی (لامل)، شیارهایی تعبیه شده است که بتوان لاستیک‌های مخصوصی به نام لاستیک‌های EPDM، جهت اعمال ترمال بریک (thermal break) به سازه را به آن متصل نمود. برای بالا رفتن سطح عایق بندی کار در بعضی سیستم‌های نمای کرتین وال از لاستیک‌های پلی آمید نیز استفاده می‌شود و استفاده از ترمال بریک در هر سیستم کرتین وال، مختص به خود آن سیستم طراحی خواهد شد. سیستم‌های نمای لامل به دلیل شکل ظاهری و اعمال عایق‌های حرارتی، از درجه عایق بندی بالایی برخوردار است و نفوذ پذیری در این نوع نما امکان پذیر نمی‌باشد.

لامل

شیشه

در نمای کرتین وال از شیشه‌های تک جداره و دوجداره سکوریت و یا لمینت استفاده می‌شود. پنل های شیشه‌های به کار برده شده در این مدل به گونه‌ای تعبیه می‌شود که می‌تواند هم به صورت ثابت و هم به صورت کشویی قرار گیرد تا در صورت لزوم باز شود.

انواع نمای شیشه ‌ای کرتین وال

سیستم‌های کرتین وال از جهت نصب به دو نوعِ فریم لس(بدون قاب) و فیس کپ تقسیم می‌شوند:

 

کرتین وال فریم لس (frameless)

سیستم فریم لس دارای فریمی است که از پشت شیشه را قاب کرده و روی لامل به واسطه لقمه‌های آلومینیومی مخصوصِ متحرک نگه داشته می‌شود و از خارج ساختمان تنها اتصالاتی ما بین شیشه‌ها دیده خواهد شد. این درزها بین یک تا دو سانتی متر عرض دارند. یکی از پرکاربردترین نماهای ساختمان، نماهای فریم لس می‌باشند که زیبایی، آب بندی مناسب و نصب ساده را به صورت یکجا ارائه می‌دهند.

کرتین وال فریم لس

کرتین وال فیس کپ (facecap)

در این مدل، از سیستمِ درپوش دار یا فیس کپ استفاده می‌شود، قابی دور شیشه وجود ندارد و شیشه مستقیما بر روی ساختار آلومینیومی لامل قرار می‌گیرد و یک پروفیل نگهدارنده که بر روی پایه لامل پیچ می‌گردد شیشه را نگه داشته و مانع از واژگونی آن می‌شود و نما را نیز کاملا آب بندی و هوابندی می‌کند.

کرتین وال فیس کپ

مزایای نمای شیشه‌ ای کرتین وال

 • توانایی مقاومت در برابر لرزش‌های حاصل از بادهای شدید و یا زمین لرزه
 • زیباسازی نما با انتخاب شیشه‌های رنگی مختلف
 • مجهز به سیستم تخلیه هوا و آب باران
 • کاهش هزینه نگهداری و مراقبت
 • عایق کامل حرارتی و رطوبتی
 • کاهش بار مرده ساختمان
 • کاهش مصرف انرژی

فضاهای پیشنهادی کرتین وال

 • ساختمان‌های تجاری
 • ساختمان‌های اداری
 • فرودگاه‌ها
 • برج‌ها

تلفن تماس :

۰۱۱-۳۲۳۲۳۲۹۷

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۳۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۴۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۵۰

 

۱۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *