شیشه های کنترل کننده انرژی یا Low-E

امروزه بکارگیری شیشه به عنوان یکی از عمومی‌ترین مصالح ساختمانی در معماری ساختمان و طراحی نماهای نوین ساختمانی کاربرد فراوانی دارد و همچنین بیشترین مساحت پنجره را شیشه تشکیل می‌دهد. عایق بندی پنجره‌ها بدون رعایت استانداردهای روز شیشه دوجداره و سه جداره امکان پذیر نیست، یک پنجره دوجداره زمانی عایق بندی کاملی خواهد داشت که شیشه بکار رفته در آن قابلیت عایق صوتی و حرارتی مناسبی داشته باشد.

یکی از ویژگی‌های اصلی شیشه امکان هدایت نور طبیعی به داخل ساختمان است که موجب کاهش استفاده از نورهای مصنوعی و روشنایی در آن و بهینه سازی مصرف انرژی می‌گردد. با پیشرفت تکنولوژی امروزه یکی از انواع شیشه‌هایی که در ساختمان‌ها برای کنترل تابش خورشید و جلوگیری از تبادل حرارتی از طریق شیشه‌های دوجداره مورد استفاده قرار می‌گیرد شیشه کنترل کننده انرژی می‌گویند.

بیشتر بخوانید: اتاق شیشه ای روی پشت بام

شیشه های کنترل کننده انرژی یا Low-E
شیشه های کنترل کننده انرژی یا Low-E

شیشه های کنترل کننده انرژی یا Low-E چیست؟

شیشه های Low-E به شیشه‌هایی گفته می‌شوند که به علت لایه Coating روی یک طرف آن، انتقال حرارت بسیار کمتری نسبت به شیشه‌های معمولی دارند. این نوع شیشه‌ها اغلب در ساختمان‌هایی استفاده می‌گردد که بخش اعظم آن را شیشه تشکیل می‌دهد. این نوع شیشه‌ها در انواع مختلف می‌باشد، نوع رنگی این شیشه‌ها به Low-E-Sun معروف می‌باشد جهت کارایی بیشتر شیشه‌های دوجداره یکی از جدارهای آن را از شیشه Low-E استفاده می‌کنند.

بیشتر بخوانید: آلاچیق شیشه ای

شیشه های کنترل کننده انرژی یا Low-E

تاریخچه شیشه Low-E

امروزه شیشه یکی از متنوع‌ترین و معروف‌ترین مصالح ساختمانی می‌باشد. انتخاب نوع شیشه متناسب با کاربری ساختمان به گونه‌ای که بهترین عملکرد را داشته باشد، بسیار حائز اهمیت است. کارشناسان تخمین زده اند که ۷۰ درصد تلفات انرژی در ساختمان‌ها از طریق پنجره‌ها و درب‌ها اتفاق می‌افتد.

شیشه Low-E

مهندسان جهت حل این مشکل به شیشه‌های دو یا چند جداره رو آوردند، که با بالا رفتن تعداد جداره‌های آن، میزان عایق بودن آن، میزان عایق بودن آن نیز بیشتر می‌شود، ولی این موضوع نیز به دلیل سنگینی بیش از حد شیشه‌های چند جداره مورد استقبال مهندسان سازه قرار نگرفت. یکی از راه‌های بهبود عملکرد حرارتی و خورشیدی استفاده از پوشش‌های Low-E می‌باشد.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

شیشه های Low-E

نحوه عملکرد شیشه کنترل کننده انرژی

همانطور که می‌دانیم انتقال حرارت به واسطه سه مکانیسم رسانش، همرفت و تابش صورت میگیرد. در مورد چارچوب پنجره فقط انتقال حرارت رسانشی اهمیت دارد اما در مورد شیشه انتقال حرارت تابشی مهم تر بوده و کنترل تابش از اهمیت بسزایی برخوردار است.

 • یک قسمت منعکس می‌شود.
 • یک قسمت در داخل شیشه جذب می‌شود.(که به صورت بازتابش به داخل و خارج دوباره از شیشه ساطع می‌شود)
 • یک قسمت مستقیما از شیشه عبور می‌کند.
نحوه عملکرد شیشه کنترل کننده انرژی

شیشه کنترل کننده انرژی حاوی نانو لایه‌های فلزی و سرامیکی است که برای جلوگیری از انتقال حرارت طراحی شده است. جهت کاهش اتلاف انرژی از طریق شیشه‌های ساختمان، از شیشه‌هایی با پوشش خاص، موسوم به Low-E (کم گسیل) استفاده می‌شود و در نتیجه زمانی که شیشه گرم می‌شود به جای اینکه گرمای خود را گسیل کند، آن را بازتابش می‌کند. شیشه دوجداره تولید شده دارای یک جداره شیشه کنترل کننده انرژی است که ضریب انتقال حرارت آن بسیار کمتر از شیشه‌های معمولی است و باعث صرفه جویی در مصرف انرژی در فصل سرما و گرما می‌شود و به عنوان یک عایق حرارتی شفاف عمل می‌کند.

شیشه کنترل کننده انرژی

انواع شیشه Low-E و کاربرد آن‌ها

برای انتخاب شیشه‌های Low-E مناسب برای هر منطقه آب و هوایی باید به دو پارامتر توجه کرد :

 • u-value : این رتبه‌بندی است که به پنجره داده می‌شود، بر اساس اینکه چقدر افت گرما از طریق آن انجام می‌گیرد. u-value کم شیشه‌های Low-E باعث می‌شود که این شیشه‌ها عایق حرارتی خوبی باشند و تبادل حرارتی را از طریق هدایتی، جابجایی و تابشی کاهش دهند.
 • SHGC : ضریب گرمای خورشیدی SHGC : مقداری از تابش خورشید است که از طریق پنجره پذیرفته می‌شود این می‌تواند به طور مستقیم منتقل، جذب و یا در داخل منعکس می‌شود. هر چه ضریب SHGC بیشتر باشد، این شیشه‌ها مقدار زیادی از انرژی حرارتی خورشید را از خود عبور می‌دهند و به گرمایش ساختمان کمک می‌کنند. بدین ترتیب شیشه با SHGC بالا برای مناطق سردسیر و یا نماهای کم آفتاب مناسب هستند و بالعکس.
تاثیر پنجره در مصرف انرژی

مزایای استفاده از شیشه Low-E :

 • دارای بالاترین امتیاز بهره وری انرژی
 • آسایش حرارتی در زمستان و تابستان
 • جلوگیری از ورود اشعه‌های مضر خورشید
 • هزینه کمتر برای تاسیسات گرمایشی و سرمایشی
 • قابل استفاده در انواع مختلف پنجره با رنگبندی متنوع
 • تامین روشنایی مناسب برای ساختمان و در نتیجه کاهش هزینه موردنیاز برای روشنایی
 • محافظت از اشیایی همچون پارچه، مبلمان و پوشش کف با مسدود کردن ۹۰ درصد از اشعه‌ی UV
 • بهترین برای استفاده در همه‌ی اقلیم‌ها به ویژه در مواردی  که شدت سرما یا گرما افزایش می‌یابد.
کنترل انرژی با شیشه پنجره

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، اسکای لایت و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس یگیرید.

امتیاز دهید

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *