آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای


امروزه یکی از شیک ترین و زیباترین انواع آسانسورها را، آسانسور شیشه ای شکل داده است که نه تنها جهت جابجایی افراد و اشیا مورداستفاده قرار می‌گیرد، بلکه به عنوان یکی از پارامترهای زیبا شناختی ساختمان‌ها نیز شناخته شده است. آسانسور شیشه ای را معمولا در مراکز خرید و مجتمع‌های تجاری با ارتفاع زیاد دیده‌اید. یک یا چند طرف کابین شیشه ای است و زیبایی چشمگیری به ساختمان‌های مدرن می‌دهد. آسانسور شیشه ای که با نام پانوراما نیز شناخته می‌شوند، با نمای تمام شیشه ای طراحی و ساخته می‌شوند.


ویدئو اجرای پروژه آسانسور شیشه ای بابلسر


جنس شیشه آسانسورهای پانوراما

با توجه به انعطاف پذیری و حالت پذیری بالا، استفاده آسانسور شیشه ای در هر ارتفاعی ممکن است و هیچ مانعی در طراحی و ساخت آن‌ها وجود ندارد. در واقع جنس شیشه آسانسور پانوراما از نوع شیشه لمینت نشکن می‌باشد. قدرت تحمل فشار و ضربه در لمینت بسیار بالاست و در صورتی که اتفاقی بیوفتد هرگز شکسته نمی‌شوند، بلکه در جای خود به همان شکل باقی می‌مانند و فقط رگه‌های ترک خوردگی روی لمینت ایجاد می‌شود و آسیبی به افراد داخل آسانسور وارد نمی‌کند.

اگر شیشه سکوریت در آسانسور پانوراما استفاده می‌شد، در صورت شکستن فرو می‌ریخت و خطر سقوط را برای افراد داخل آسانسور در پی داشت.

روش های نصب

روش های نصب نمای شیشه ای آسانسورها را بر اساس نحوه اتصالات بین آن ها دسته بندی می کنند که به صورت زیر می باشد :

 • آسانسور شیشه‌ای فیکس پوینت
 • آسانسور شیشه‌ای با اتصال اسپایدر
 • شیشه آسانسور کرتین وال

آسانسور شیشه ای فیکس پوینت

در این روش، اتصال فیکس پوینت ابتدا به اسکلت فلزیی آسانسور متصل می شود و سپس طرف دیگر آن به شیشه متصل می‌شود.

آسانسور شیشه ای

آسانسور شیشه ای با اتصال اسپایدر

در این روش با استفاده از اتصالی معروف به اسپایدر، اتصال شیشه به اسکلت فلزی انجام می‌شود.

شیشه آسانسور کرتین وال

در این روش هیچ گونه اتصالی در ظاهر و نمای آسانسور مشاهده نمی‌شود و تنها یک چهارچوب فلزی در کنار شیشه مشاهده می‌شود.

آسانسور شیشه ای

موارد کاربرد آسانسورهای شیشه ای

 • در داخل فروشگاه‌های زنجیره‌ای چند طبقه
 • در هتل‌ها و مکان‌های لوکس مانند تالارها
 • در داخل ساختمان‌های مسکونی بسیار لوکس تریبلکس و بالاتر
 • در نمای ساختمان‌های با ارتفاع متوسط (مجتمع‌های تجاری و رستوران ها و …)
 • و سایر ساختمان‌هایی که آسانسور آن در نما در نظر گرفته شده است.

انواع آسانسورهای شیشه ای

سیستم محرکه آسانسورهای پانوراما می‌تواند از نوع کششی و یا هیدرولیک باشد.

آسانسورهای شیشه ای کششی

مناسب برای ساختمان‌های با ارتفاع بلند و توسط سیم بکسل و وزنه طراحی می‌شوند. کابین آسانسور شیشه ای باعث می‌شود که تجهیزات مکانیکی آسانسور دیده شود.

آسانسورهای شیشه ای هیدرولیکی

در این مدل از سیم بسکل و وزنه استفاده نمی شود، مناسب ساختمان‌هایی با ارتفاع بلند نمی‌باشد. تجهیزات مکانیکی آسانسور در معرض دید قرار نگرفته است.

مزایای آسانسور پانوراما

 • امنیت بالا
 • نصب سریع
 • تنوع در زمینه  طراحی
 • زیبایی و نمای خیره کننده
 • دارای حرکت آرام و بی صدا
 • افزایش ارزش ملک و ساختمان

بیشتر بخوانید: پله شیشه ای چیست ؟

مراحل نصب آسانسور شیشه ای

اولین گام جهت نصب آسانسور شیشه ای پانورامیک، نصب ضربه گیر در کف چاله آسانسور است. ضربه گیر وسیله ای ارتجاعی است که برای جلوگیری از برخورد کنترل نشده کابین یا وزنه تعادل به کف چاهک، تعبیه می شود.

در گام بعدی آهن کشی دیواره آسانسور و نصب ریل ها در دستور کار قرار می گیرد. البته لازم است دقت شود که ریل ها حساس ترین قطعات مکانیکی آسانسور هستند و چنانچه دقت کافی در حمل و نقل و نصب و نگهداری آن ها لحلظ نگردد، کیفیت حرکت آسانسور یه طور قابل ملاحظه ای کاهش می یابد.

گام بعدی بعد از نصب آسانسور پانوراما ایجاد حایل اطراف چاهک است. اما برخلاف آسانسورهای معمولی که اطراف چاه، دیوار کشیده می شود، در آسانسور پانوراما عمدتا از شیشه جهت ایجاد نمای مناسب استفاده می شود. لازم به ذکر است تعیین وجوهی از کابین که لازم است به صورت پانوراما باشد، کاملا بستگی به شرایط چاله آسانسور و پیشنهاد طراح دارد.

کابین آسانسور پانوراما عمدتا از جنس لمینت ساخته می شود. این شیشه مقاومت و استحکام تنشی ۳۰۰ نیوتون به ازای هر ۵ سانتی نتر را دارا می باشد. البته در آسانسور شیشه ای پانورامیک، کابین با توجه به ابعاد و شرایط آسانسور می تواند به صورت مربع، مستطیل، گرد و یا بیضی طراحی و ساخته شود. چنانچه کابین آسانسور شیشه ای از نوع گرد و بیضی ساخته شود و با توجه به این که شیشه کابین نیز از حالت تخت خارج می شود، بنابراین لازم است تست آونگی شیشه، توسط کارشناس استاندارد بررسی می گردد.

گام بعدی نصب و اجرای آسانسور شیشه ای پانورامیک، ساخت شاسی موتور و نصب آن در موتورخانه است. در نهایت نیز پس از سیم کشی آسانسور، نصب تابلو فرمان، کابل کشی موتور آسانسور، ساخت و نصب قفل های درب آسانسور، نصب درب کابین و نصب شاسی داخل کابین، نصب آسانسور شیشه ای پانورامیک به اتمام می رسد. همچنین پس از اتمام فرایند نصب، لازم است صحت عملکرد آسانسور توسط تکنسین های مربوط تایید گردد.

همچنین با توجه به اینکه ظرافت در آسانسور پانوراما بسیار حاءز اهمیت می باشد و به عبارتی در رده آسانسورهای لوکس قرار می گیرد، بنابراین لازم است از در معرض دید قرار گرفتن قطعات برقی و مکانیکی تا حد امکان جلوگیری نمود.

پروژه اجرای آسانسور شیشه ای در نور توسط تیم پنجره شهر


عکس آسانسور شیشه ای

در ادامه مدل های مختلف آسانسور شیشه ای جهت ایده را مشاهده می کنید.

مدل های آسانسور شیشه ای
مدل های آسانسور شیشه ای
آسانسور شیشه ای
مدل های آسانسور شیشه ای
مدل های آسانسور شیشه ای
آسانسور شیشه ای
مدل های آسانسور شیشه ای
مدل های آسانسور شیشه ای
آسانسور شیشه ای

قیمت آسانسور شیشه ای

مواردی که تعیین کننده قیمت آسانسور می‌باشند شامل : ابعاد، جنس، ارتفاع، نوع و مدل آسانسور پانوراما است. برای کسب اطلاعات بیشتر با کارشناسان پنجره شهر تماس بگیرید . برای مشاهده آسانسورهای اجرا شده توسط تیم پنجره شهر میتوانید به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده کرتن وال، نمای شیشه ای، نرده شیشه ای، توری پلیسه پنجره، پرده های مدرن و … می‌باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۱۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *