تميز كردن پنجره دوجداره

تميز كردن پنجره دوجداره


شیشه‌ها و پنجره‌ها در خانه نقش مهمی را ایفا می‌کنند. در واقع پنجره‌ها و شیشه‌ها، مدخل ورود نور و همچنین راه ارتباطی خانه با فضای بیرون هستند. از این رو طرز تميز كردن پنجره دوجداره و شستشوی شیشه دوجداره به خصوص قسمت بیرونی آن در آپارتمان و خانه‌های امروزی کمی سخت و دشوار است. در این مطلب قصد داریم تا علاوه بر بررسی روش‌های مختلف برای تمیز کردن پنجره و شیشه‌ها به معرفی چند محلول و ماده طبیعی برای تميز كردن شيشه دوجداره بپردازیم.

چگونه پنجره کشویی را تمیز کنیم؟

سوالی که پیش می آید این است که چگونه پنجره کشویی را تمیز کنیم؟ چگونه شیشه های دور از دسترس را تمیز کنیم؟  در ویدیو زیر یک راه حل جالب را به شما نشان داده‌ایم:


روش تميز كردن شيشه دوجداره و پنجره ها

فناوری در هر زمینه به کمک انسان آمده تا کارهایش را آسان کند. برای تمیز کردن شیشه‌ها و پنجره‌هایتان نیز می‌توانید از وسایل مدرن بهره بگیرید و یا به روش‌های سنتی و قدیمی نسبت به این کار اقدام کنید. بنابراین دو روش برای تمیز کردن شیشه‌ها و پنجره‌ها وجود دارد که عبارتند از:

  • روش سنتی
  • روش مدرن

روش سنتی

در این روش از وسایل سنتی استفاده می‌شود و به صورت دستی شیشه‌ها و پنجره‌ها تمیز می‌شوند. در این صورت شما نیاز به وسایلی مانند نردبان، روزنامه، پارچه‌های تمیز با دسته‌های بلند و … خواهید داشت.

طرز تميز كردن پنجره دوجداره
طرز تميز كردن پنجره دوجداره

روش مدرن

در روش مدرن می‌توانید از وسایل نوینی مانند بخارشوی استفاده کنید. این روش نیز مزایا و معایب خاص خودش را دارد. از آنجایی که بخارشوی‌ها از بخار برای تمیز کردن سطوح استفاده می‌کنند، امکان باقی ماندن لکه روی شیشه‌ها کمتر می‌شود.

مراحل تميز كردن پنجره دوجداره و شیشه‌ها

برای اینکه شیشه و پنجره‌ها را حسابی تمیز کنید، باید مراحلی را که در ادامه مطرح می‌کنیم با دقت رعایت کنید. همراهمان باشید.

تميز كردن شيشه دوجداره
تميز كردن شيشه دوجداره

مرحله اول: آماده کردن وسایل مورد نیاز

قبل از هر کاری وسایل مورد نیازتان را آماده کنید. حتما شما هم دوست ندارید که حین تمیز کاری مدام به دنبال وسایل مورد نیازتان باشید، بنابر این از قبل آن‌ها را آماده کنید. برخی از این وسایل عبارتند ار:

  • پارچه‌های تمیز کننده با دسته‌های بلند
  • محلول تمیز کننده
  • شیشه شوی
  • روزنامه
  • نردبان

مرحله دوم: تمیز کردن لبه‌های پنجره

قبل از هر چیز نیاز است که لبه‌های داخلی ریل پنجره را تمیز کنید. این مکان، جای مناسبی برای جمع شده آشغال و موجودات ریز است. اگر این قسمت را به خوبی تمیز نکنید نمی‌توانید مطمئن باشید که پایان کارتان به نحو احسنت باشد. بنابراین با دقت این قسمت‌ها را به وسیله جاروبرقی تمیز کنید.

مرحله سوم: پاک کردن گرد و خاک از روی شیشه و پنجره

پاک کردن گرد و خاک روی شیشه و پنجره نیز از مراحل مهم می‌باشد. باید دقت این کار را انجام دهید تا در مراحل بعدی به مشکل نخورید. بنابراین، قبل از تمیز کردن سطح شیشه را شروع کنید، گرد و خاک روی سطح آن را بگیرید. اگر پنجره‌ای که می خواهید تمیزش کنید، قابلیت برداشته شدن از قابش را دارد، حتما آن را بیرون بیاورید و سپس تمیز کنید.

روش تميز كردن شيشه دوجداره
روش تميز كردن شيشه دوجداره

مرحله چهارم: از بین بردن لکه‌های سخت

بعد از اینکه گرد و غبار را از روی پنجره و شیشه‌ها پاک کردید، حالا نوبت لکه‌های سخت است. پاک کردن این لکه‌ها کار آسانی نیست و باید کمی صبر داشته‌باشید. به یاد داشته‌باشید که سطح بیرونی پنجره در تماس مستقیم با انواع آلودگی‌ها ، لکه‌های باران ، فضولات پرندگان و غیره است و بنابراین، امکان ایجاد لکه‌های سخت بر روی آن‌ها وجود دارد.

مرحله پنجم: تمیز کردن سطح شیشه

شاید کمی خسته شده باشید و بخواهید که سریع تر به کارتان پایان دهید. اما صبر کنید اگر این مرحله را با دقت انجام ندهید، زحمتتان هدر خواهد رفت. برای تمیز کردن سطح شیشه‌ها می توانید از اسفنج استفاده کنید. برای تمیز کردن سطوح به این ترتیب عمل کنید:

  • مقداری شیشه شوی روی سطح اسپری کنید یا اسفنج را داخل محلول بزنید و آبش را بگیرید.
  • اسفنج را به آرامی از بالا به پایین روی سطح  بکشید و به صورت خطی این کار را ادامه دهید.

مرحله ششم: خشک کردن سطوح

حالا به مرحله آخر می‌رسیم که البته به اندازه مراحل اولیه مهم است. برای خشک کردن پنجره و شیشه‌ها می‌توانید از روزنامه یا پارچه‌های خشک استفاده کنید. نکته مهم این است که به سرعت پنجره و شیشه‌ها را خشک کنید تا اثری از خیسی بر روی آن باقی نماند.

تميز كردن شيشه پنجره با بهترین محلول‌های خانگی

شاید برای شما هم تميز كردن پنجره دوجداره کار سختی به نظر برسد، اما اگر این کار را به صورت اصولی انجام دهید حتما از نتیجه کارتان راضی خواهید بود و خستگی‌تان در خواهد رفت. در ادامه به چند محلول خانگی و موثر برای تميز كردن پنجره های دوجداره اشاره می‌کنیم.

تميز كردن شيشه پنجره
تميز كردن شيشه پنجره

محلول صابون

برای درست کردن این محلول باید یک قاشق سوپ خوری مایع ظرف شویی را با چهار فنجان آب مخلوط کنید. بهتر است از آبی استفاده کنید که قبلا آن را جوشانده‌اید و سرد شده است.

سرکه سفید

محلول سرکه یک راه عالی برای از بین بردن لکه‌ها و براق انداختن شیشه‌ها است. اگر می خواهید این محلول معجزه آسا را داشته باشید باید چهار فنجان آب ولرم را با یک فنجان سرکه مخلوط کنید.

سرکه سفید و صابون مایع

مخلوط چهار فنجان سرکه سفید با دو فنجان آب و نصف قاشق چای خوری صابون مایع نیز به شما یک محلول عالی برای تميز كردن شيشه دوجداره پنجره‌هایتان می‌دهد.

الکل و آمونیاک

لکه‌های سخت روی شیشه و پنجره را نمی‌توانید با محلول‌های سبک تمیز کنید، بلکه برای تمیز کردن آن‌ها به کمی الکل نیاز دارید. برای داشتن یک محلول عالی یک فنجان الکل را با یک قاشق سوپ خوری آمونیاک و یک فنجان آب ترکیب کنید.

جوش شیرین و سرکه

اگر سرکه و جوش شیرین را با یکدیگر ترکیب کنید، محلولی به دست می‌آید که کمی کف کرده است. صبر کنید تا کف آن تمام شود. این ترکیب نیز می‌تواند به شما در تمیز کردن شیشه‌هایتان کمک کند.

لیمو

عصاره لیمو نیز می‌تواند به کمکتان بیاید تا شیشه‌هایتان را برق بیاندازید. برای استفاده از این محلول باید نصف سرکه سفید را با ۴ فنجان آب ترکیب کنید. عصاره لیمو را نیز به آن‌ها اضافه کنید و خوب به هم بزنید. حالا یک ترکیب عالی برای تميز كردن پنجره دوجداره دارید.

بهترین زمان برای تميز كردن پنجره دوجداره

نمی‌توان با قطعیت درباره این موضوع که چه زمانی و در چه فواصلی پنجره‌ها و شیشه‌ها را تمیز کنیم نظر بدهیم. به طور کلی این موضوع بستگی به خودتان دارد. شاید ترجیح بدهید هر هفته پنجره‌های منزلتان را تمیز کنید یا اینکه دو بار در سال این کار را انجام دهید. اما به هر حال زمانی می خواهید این کار را انجام دهید باید رعایت اصول ایمنی و بهداشتی را مدنظر داشته باشید.

تميز كردن پنجره دوجداره
تميز كردن پنجره دوجداره

به یاد داشته باشید که پایان فصل زمستان و قبل عید زمان مناسبی برای تميز كردن پنجره دوجداره است زیرا در این زمان معمولا باد و باران تمام شده و فصل زمستان نیز رو به پایان است. فصل تابستان هم می‌تواند زمان خوبی برایتميز كردن شيشه دوجداره باشد، اما به یاد داشته باشید که وقتی آفتاب می‌تابد این کار را انجام ندهید، زیرا در این صورت شاهد ایجاد لکه‌هایی بر روی شیشه‌ها خواهید بود.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

جمع بندی چگونه شیشه های دور از دسترس را تمیز کنیم

در پایان می‌توان این طور گفت که اگرچه تمیز کردن شیشه‌ها و پنجره‌ها کار آسانی نیست، اما اگر اصولش را بدانید و به آن‌ها عمل کنید، می توانید با لذت بیشتری این کار را انجام دهید و شیشه‌هایتان را برق بیندازید. نکته مهم این است که برای انجام این کار اصولی بهداشتی و ایمنی را مدنظر داشته باشید.

۳/۵ - (۲ امتیاز)

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *