بهترین زمان نصب پنجره

بهترین زمان نصب پنجره


طراحی و نصب پنجره ها در ساختمان های نوساز یکی از دغدغه های مالکین و سازنده های ساختمان ها می باشد، امروزه در ساختمان های نوساز دیگر از پنجره های سنتی آهنی و یا آلومینیومی خبری نیست و غالبا از پنجره های دوجداره استفاده می گردد. در برخی مواقع دیده شده است که نصب و اجرای پنجره در ساختمان های نوساز با شتاب زدگی صورت می گیرد و زمان کافی برای نصب آن صرف نمی شود. در این مواقع ممکن است بر اثر شتاب زدگی اصول کار رعایت نگردد و در نهایت از کیفیت پنجره کاسته شود.در این مقاله قصد داریم به بررسی بهترین زمان نصب پنجره بپردازیم.

مشخصات يك پنجره مناسب

برای خرید و نصب پنجره باید دقت کنید که از مواد اولیه استاندارد و با کیفیت استفاده شود تا بتوان بهترین کارآیی را شاهد بود. بیشتر تلفات حرارتی ساختمان از طریق پنجره ها صورت می گیرد. به همین دلیل پنجره های نامناسب می توانند هزینه سوخت را بسیار بالا ببرند. فریم های پنجره های استاندارد باید از جنس موادی عایق و با مقاومت و استحکام بالا،مانند فایبر گلاس یا یو پی وی سی ساخته شده باشند. این پنجره ها باید حداقل دارای دو جداره باشند ولی بعضی از انواع آن ها سه یا چهار جداره نیز هستند.

لايه پوششي اين پنجره ها بايد قابليت منعكس نمودن اشعه مادون قرمز و ماوراي بنفش را داشته، همچنين بايد در برابر عوامل جوي مقاوم بوده و طوري درزبندي شده باشد كه در زمستان مانع از خروج هواي گرم و در تابستان مانع از خروج هواي خنك شود و اسباب خانه را نيز از آسيب هاي ناشي از نور آفتاب محفوظ دارد. از نظر میزان مصرف انرژی، پنجره ای که عایق حرارتی آن بیشتر باشد مناسب تر است.

بیشتر بخوانید: قیمت پنجره دوجداره

بهترین زمان نصب پنجره

نصب بر اساس تقویم ساختمانی:

بهترین زمان برای نصب پنجره ها، قبل از نازک کاری دیوارها است. بدین ترتیب شما می توانید پس از نصب پنجره های دوجداره، دیوارها را گچ و کناف نمایید و لبه ها و باکس های اطراف پنجره ها را به آن گونه ای که تمایل دارید، ایجاد نمایید. ولی اگر فکر می گنید ممکن است در هنگام گچبری ، به پنجره ها آسیب برسد و شیشه ها کثیف بشوند ، می توانید نصب پنجره ها را به آخرین مرحله ساخت ساختمان و دقیقاً قبل از رنگ و یا کاغذ دیواری موکول نمایید.

نصب پنجره‌ نیازمند بررسی دقیق شرایط محیطی و نیازهای خاص ساختمان است. انتخاب زمان مناسب بر اساس فصل، شرایط جوی، برآورد اتلاف انرژی در زمان نصب و تقویم ساختمانی می‌تواند به بهبود عملکرد این پنجره‌ها و کاهش مصرف انرژی منجر شود.

نصب بر اساس شرایط جوی:

نصب پنجره‌ در روزهای بی‌باران و بدون برف می‌تواند اجرای این فرایند را آسان‌تر کند. ازآنجاکه این کار به فضای بیرونی نیاز دارد، انتخاب یک روز با شرایط جوی مساعد می‌تواند از نظر ایمنی و سرعت نصب مؤثر باشد. البته از آنجایی که بسیاری از مالکان خانه ها برنامه ریزی برای تعویض پنجره ها در بهار و تابستان را انجام می دهند، در ماه های سردتر تعداد نصب کنندگان بیشتر است.در حالت ایده آل ، بهار یا اوایل تابستان بهترین زمان برای برنامه ریزی برای تعویض پنجره است.

بیشتر بخوانید: پنجره دوجداره عایق صدا

نکات اجرایی نصب درب و پنجره

جهت نصب درب ها و پنجره ها، نیاز به سطحی صاف، تراز و شاقولی داریم. برای این منظور در مرحله تیغه چینی ساختمان، باید کلافی را متناسب با نوع درب و یا پنجره مورد استفاده نصب نماییم. گاهی این کلاف، چهارچوب اصلی درب می باشد (درب های چوبی داخل ساختمان بیشتر به همین صورت نصب می گردد) و در مواقع دیگر درب ها بوسیله پیچ روی پروفیل آماده ای که از قوطی های فلزی ساخته شده است و داخل دیوار کار گذاشته شده (ساب فریم)، نصب می گردد.

پروفیلهای کلاف کار گذاشته شده، با توجه به نوع پروفیل درب اصلی انتخاب می گردد.ولی در صورتی که درب از نوع خاصی نباشد (آلومینیومی و یا UPVC باشد) می توان از پروفیل فولادی استفاده نمود. در مرحله نصب ساب فریم ها باید دقت نمود که این چارچوب ها بدون شکم دادن در جای خود فیکس گردد زیرا هر گونه قوس احتمالی در این پروفیل ها مانع نصب صحیح درب ها و پنجره ها خواهد شد. در مرحله نصب درب و پنجره می توان به راحتی دربهای ساخته شده را روی کلافها بوسیله پیچ های بلند سرمته متصل نمود و اطراف آن را بوسیله چسب آب بندی کرد.

پنجره ها نیز مانند درب ها، نیاز به کلاف فلزی و یا چوبی دارند. روش اجرای کلاف پنجره ها نیز مشابه دربها است با این تفاوت که پروفیلهای مورد استفاده در پنجره ها، می تواند مقداری ضعیف تر از دربها باشد. به همین دلیل نیز باید تدابیر اجرایی لازم را اندیشید تا از ناگونیا شدن و پیچیدگی پروفیل کلاف پنجره جلوگیری شود. همچنین توجه داشته باشید تمامی کلافهای اجرا شده در هنگام تیغه چینی، باید کاملا بوسیله ضدزنگ پوشیده شود تا از پوسیدگی آن در اثر عوامل جوی جلوگیری به عمل آید.

پس از نصب پنجره نیز تنظیمات نهایی انجام می‌شود. این شامل تنظیم قفل‌ها، سایش‌ها و سایر قسمت‌های پنجره برای عملکرد بهینه می‌شود.

به عنوان یک نکته مهم، نصب و اجرای درب و پنجره بهتر است توسط افراد با تجربه و مهارت در این زمینه انجام شود تا از عملکرد بهینه و ایمنی مطمئن شوید. همچنین، رعایت استانداردها و مقررات مربوط به ساختمان‌ها بسیار مهم است.مجموعه پنجره شهر با سال ها تجربه در این زمینه آماده ارائه مشاوره رایگان و همراهی شما عزیزان می باشد.

۴/۵ - (۱ امتیاز)

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *