پنجره دوجداره آلومینیومی یا UPVC


درب و پنجره یکی از مهم‌ترین بخش های یک ساختمان است که علاوه بر زیبایی که به ساختمان می‌دهد تاثیر به سزایی در مصرف انرژی هم دارد. هم از نظر مصرف برق به منظور روشنایی و سرمایش هم از نظر گاز طبیعی جهت تامین گرمایش و همچنین نقش مهمی در کنترل ورود آلودگی‌های صوتی به داخل ساختمان دارد. به همین جهت مهندسان زیادی همواره بر روی درب و پنجره تحقیقات گسترده‌ای انجام داده‌اند. از طراحی شکل ظاهری تا جنس درب و پنجره تا نوع شیشه و غیره مورد ارزیابی قرار گرفته‌اند. در این مقاله از پنجره شهر به بررسی آنها و پنجره دوجداره آلومینیومی یا UPVC می‌پردازیم.

پنجره آلومینیومی بهتر است یا upvc

چواب این سوال که، پنجره دوجداره آلومینیومی بهتر است یا upvc یکی از مسائلی است که سازندگان بسیاری همواره به دنبال آن هستند. امروزه در ساخت درب و پنجره دوجداره از متریال‌های مختلفی استفاده می‌شود که هرکدام از آنها ویژگی‌های مخصوص به خود را دارند. از بین تمام متریال‌ها، آلومینیوم و upvc جز پرکاربردترین متریال در ساخت پروفیل‌های درب و پنجره هستند.

پنجره دوجداره آلومینیومی بهتر است یا upvc
پنجره دوجداره آلومینیومی بهتر است یا upvc

درب و پنجره آلومینیومی

آلومینیوم یکی از رایج ترین متریال در ساخت پروفیل‌های درب و پنجره می باشد. آلمینیوم فلزی بهادار، قابل بازیافت، سبک، بادوام و مقاوم است. همچنین دارای تنوع فریم، رنگ، یراق آلات و غیره هستند که می‌توانند نیازهای صنعت ساختمان را براورده سازند. آلومینیوم وزن سبکی دارد، در مقایسه با آهن برای تولید درب و پنجره مناسب‌تر است. پروفیل های آلومینیومی دو نوع ترمال بریک و نرمال تولید می شوند.

بیشتر بخوانید : درب و پنجره دوجداره آلومینیومی + لیست قیمت

ویدئو پروژه های اجرایی پنجره آلومینیومی و یو پی وی سی

برای مشاهده نمونه کارهای بیشتر آپارات پنجره شهر را دنبال کنید.

پروفیل پنجره آلومینیومی ترمال بریک

پروفیل آلومینیومی ترمال به نمونه ای گفته می شود که لاستیک های پلی آمید مابین جداره داخلی و خارجی پروفیل توسط ماشین آلات به هم دوخته می شوند. این پروفیل ها عایقی در برابر حرارت و آلودگی صوتی می باشند. از دیگر ویژگی های این گونه پروفیل ها می توان به استحکام و طول عمر بالای آن ها اشاره کرد.

پروفیل پنجره آلومینیوم نرمال

این نوع پروفیل فاقد تیغه پلی آمید می باشد. این گونه پروفیل ها از خاصیت عایق کمتر و استحکام پایین تری نسبت به پروفیل های ترمال برخوردار می باشند.

پنجره دوجداره آلومینیومی بزرگ
پنجره آلومینیومی بهتر است یا upvc

پنجره UPVC

یو پی وی سی (پلی وینیل کلراید) یکی از انواع پلاستیک‌های فشرده و سخت می‌باشد که درآن هیچ ماده روان کننده‌ای استفاده نشده است.. این نوع پلاستیک، در ساخت درب و پنجره ساختمان‌ها جایگاه ویژه‌ای را به خود اختصاص داده است. پروفیل‌های یو پی وی سی به دلیل مقاومت زیاد در مقابل نور خورشید، مواد شیمیایی، رطوبت و هم چنین به دلیل داشتن عایق‌بندی بسیار بالا، در جلوگیری از ورود سروصدا و آب و گرد و خاک به منازل از بهترین گزینه‌های انتخابی جهت استفاده در ساختمان‌ها می‌باشند.

در واقع upvc ماده ای غیر پلاستیکی است و مقاومت نسبت به pvc دارد و امروزه سهم بسیاری از درب و پنجره‌های صنعت ساختمان را به خود اختصاص داده است. پروفیل upvc در برابر مواد شیمیایی، نور خورشید، تغییرات جوی، رطوبت و غیره. از مقاومت بسیار بالایی برخوردار است. وزن این ماده سبک است و قابل بازیافت و استفاده مجدد است.

درب و پنجره آلومینیومی
پنجره دوجداره آلومینیومی یا UPVC

مقایسه پنجره دوجداره آلومینیومی یا UPVC

عایق حرارت

فریم‌های آلومینیومی گرچه مقاوم هستند و شکل پذیری خوبی دارند ولی رسانای حرارت می‌باشند. این پروفیل‌ها سریعا گرما را از دست داده و مستعد تعریق هستند. تعریق یکی از پدیده‌های متداول در پنجره‌های آلمینیومی است، باعث آسیب به سطح پنجره و پرده‌های داخل خانه می‌شود.

اما پنجره upvc از تبادل انرژی جلوگیری می‌کند. یه طور طبیعی پنجره‌های upvc عایق حرارت هستند. در سرمای زمستان فریم پنجره شما همچنان گرم است و اجازه خارج شدن هوای مطبوع داخل خانه به بیرون را نمی‌دهد.

پنجره دوجداره آلومینیومی بهتر است یا upvc
پنجره دوجداره آلومینیومی یا UPVC

مقاومت در برابر اشتعال

پنجره‌های upvc با قرار گرفتن در برابر حرارت، آتش نمی‌گیرند. همچنین باعث افزایش آتش نیز نمی‌شوند و گاز سمی تولید نمی‌کند ولی از بین می‌روند و ذوب می‌شوند. در مقابل پنجره‌های آلومینیومی نیز رفتار مشابه را از خودشان نشان می‌دهند و آن ها نیز صدمه جدی می‌بینند و یا از بین می‌روند اما به طور نسبی مقاومت بیشتری از خود نشان می‌دهند.

زیبایی

در پروفیل‌های upvc رنگ سفید رنگ اصلی محسوب می‌شود. ولی دارای انواع مختلف روکش‌های لمینت طرح دار و بسیار زیباتری نسبت رنگ‌های کوره‌ای آلومینیومی برای این پروفیل است. مقاومت و دوام و عمر روکش‌ها در انواع مرغوب پروفیل‌های upvc بیشتر از رنگ کوره‌ای پروفیل‌های آلومینیومی است و در مقابل گرما و سرما مقاوم هستند. خود به خود ریخته نمی‌شوند و همچنین در اثر مجاورت با هوای مرطوب و باران‌های اسیدی مانند پروفیل‌های آلومینیومی خورده یا اکسیده نمی‌شوند.

پنجره‌های آلومینیومی به مرور زمان زیبایی خود را از دست می‌دهند و در انواع آنادایز کدر شده و در انواع رنگی کوره‌ای خراشیده شده در اثر تغییر فصول با ریخته شدن رنگ مواجه می‌شوند.

امنیت

در زمینه امنیت نمی توان مشخص کرد پنجره آلومینیوم بهتر است یا upvc زیرا قاب های پنجره تاثیر چندانی بر امنیت ندارند و در این مورد شیشه ها هستند که تاثیرگذارند. در عین حال شیشه می تواند مانع ورود افراد بیگانه گردد و فضایی این برای ساکنین فراهم سازد. همچنین قاب های آلومینیومی نیز مقاومت خوبی در برابر شکسته شدن و بریدگی دارند.

مقایسه قیمت یو پی وی سی با آلومینیوم
پنجره آلومینیومی

پنجره آلومینیومی یا upvc

به طور خلاصه می توان گفت :

  • در هر دو نوع آلومینیوم و upvc رنگ‌های مختلفی وجود دارد ولی آلومینیوم دارای تنوع رنگ بیشتری است.
  • آلومینیوم در ابعاد بزرگ و غیراستاندارد، به دلیل استحکام بالاتر، دارای طول عمر و کارایی بهتری نسبت به upvc می‌باشد.
  • پنجره‌های upvc عایق‌بندی بیشتری نسبت به آلومینیوم در مقابل سروصدا، گرما و سرما و نفوذ گرد و غبار به داخل خانه‌ها دارند.
  • مقاومت پنجره upvc در برابر حرارت بسیار بالاست و آتش نمی‌گیرد. اما پنجره‌های آلومینیومی در برابر حرارت بالا امکان آسیب دیدنشان وجود دارد.
  • پنجره‌های upvc به دلیل مقاومت بسیار بالایی که دارند دچار خوردگی و پوسیدگی نمی‌شوند. اما پنجره‌های آلومینیومی در برابر آلودگی هوا و تغییرات جوی مقاومت کمتری دارند. و به مرور زمان دچار خوردگی و تغییر رنگ می‌شوند.
  • نکته مهم و حائز اهمیت برای مشتریان، تغییرات دمایی در داخل و خارج از خانه می‌باشد. این تغییرات باعث ایجاد بخار و نم روی پروفیل‌های آلومینیومی می‌شوند و به مرور زمان به آن‌ها آسیب وارد می‌کنند. اما پروفیل‌های upvc به دلیل عایق حرارتی بودنشان مانع از ایجاد این نوع بخارات و پدیده میعان می‌شوند.
پنجره آلومینیومی
پنجره آلومینیوم دوجداره

مقایسه قیمت یو پی وی سی با آلومینیوم

عوامل متعددی برای مقایسه قیمت پنجره یو پی وی سی با آلومینیوم وجود دارد. برای انتخاب اقتصادی و کاهش قیمت تمام شده می توانید پنجره های یو پی وی سی را انتخاب کنید. وزن سبک و قیمت پایین عامل اصلی استقبال آن ها می باشد. چنانچه به دنبال پنجره های مقاوم هستید پنجره های آلومینیومی بهترین انتخاب هستند.

مقایسه پنجره آلومینیوم و upvc
مقایسه قیمت یو پی وی سی با آلومینیوم

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره آلومینیوم و upvc، توری پلیسه، پرده های مدرن و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره رایگان با کارشناسان ما تماس بگیرید. برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید

پنجره آلومینیوم بهتر است یا upvc ؟

پاسخ به این سوال که پنجره آلومینیوم بهتر یا upvc بسته به نیاز و انتخاب شما می تواند متفاوت باشد. انتخاب بین این دو به ترجیهات، بودجه و عواملی که برای کارفرما مهم است بستگی دارد. پنجره های آلومینیوم از نظر مقاومت، ماندگاری، راندمان حرارتی عالی عمل کرده است و در طولانی مدت مقرون به صرفه است. همچنین پنجره های upvc نیز به دلیل قیمت مناسب و عایق بندی بالا جایگاه خود را حفظ کرده است.

تفاوت قیمت پنجره آلومینیومی و upvc ؟

پنجره های دوجداره upvc از قیمت پایین تری برخوردارند. قیمت تمام شده ی آلومینیوم معمولا گران تر است اما در دراز مدت آلومینیوم می تواند بسیار مقرون به صرفه تر است زیرا از ماده مقاوم تری نسبت به پنجره های upvc دارد.

۳.۵/۵ - (۴ امتیاز)

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *