ارتفاع استاندارد نرده شیشه ای

ارتفاع استاندارد نرده شیشه ای


نرده های شیشه ای مانند سایر جان پناه ها ضوابط و استانداردهای خاصی دارند که می بایست در زمان اجرا با دقت لحاظ شود. یکی از موارد مهمی که در ارتباط با این المان باید مورد توجه قرار گیرد، ارتفاع استاندارد نرده شیشه ایی است. امروزه می توانیم هنگام طراحی دکوراسیون منزل، از همه ی مسائل ساده و پیش پا افتاده نیز بهره ببریم و برای زیبایی هر چه بیشتر محیط منزلمان تلاش کنیم. استفاده از نرده های زیبا با طراحی خاص می تواند فرصت مناسبی باشد. استفاده از نرده های شیشه ای در ساختمان های مدرن امروزی رو به گسترش است، زیرا این محصول هماهنگی بسیار خوبی با سایر متریال و مصالح به کار گرفته شده در ساخت بناها دارد.

ارتفاع استاندارد نرده شیشه ای 1
ارتفاع استاندارد نرده شیشه ای

ارتفاع استاندارد نرده شیشه ای چقدر است؟

ارتفاع استاندارد نرده در مقررات ملی ساختمان معمولا بین ۷۵ تا ۱۱۰ سانتی متر است نرده ها از مهم ترین الزامات راه پله محسوب می شود و در نظر گرفتن میزان استاندارد ارتفاع نرده راه پله در زمان ساخت آن جهت حفظ امنیت و سلامت افراد اهمیت بسزایی دارد. به طور کلی استاندارد ارتفاع نرده راه پله از پله ها باید حداقل ۹۰ سانتی متر باشد و فاصله بین دو نرده عمودی نصب شده باید بیشتر از ۱۱ سانتی متر باشد. طبق ضوابط ارتفاع نرده راه پله، فاصله المان های به کار رفته در آن می بایست می بایست از ۱۱ سانتی متر کمتر باشد تا سرکودکان از آن عبور نکرده و خطرآفرین نباشد.

*به طور کلی ارتفاع استاندارد نرده در مقررات ملی ساختمان معمولا بین ۷۵ تا ۱۱۰ سانتی متر است.*

ارتفاع استاندارد نرده راه پله
ارتفاع استاندارد نرده راه پله

آیا ارتفاع استاندارد برای همه نرده های شیشه ای یکسان است؟

نرده های شیشه ای موجود در بازار دارای ارتفاعی بین ۸۰ تا ۱۲۰ سانتی متر هستند. تعیین ارتفاع موردنیاز جهت نصب نرده به عوامل مختلفی بستگی دارد و شرایط محیطی، کاربری نرده و محل نصب آن نقش بسیا پررنگی در مشخص کردن عدد مربوط به ارتفاع دارند. نکته حائز اهمیت در این رابطه این است که نوع نرده انتخابی تاثیری در تعیین ارتفاع جان پناه ندارد. یعنی در صورتی که برای محافظت از افراد و ممانعت از سقوط ناخواسته آن ها، نرده شیشه ای مدنظر باشند، هر نوع از این محصول قابلیت اجرا دارد و محدودیتی در انتخاب وجود ندارد.

بیشتر بخوانید : فیکس پوینت شیشه

حداقل ارتفاع نرده تراس

حداقل ارتفاع نرده تراس معمولاً وابسته به محل ساخت و قوانین محلی است. در بسیاری از مکان‌ها، مقررات ساختمانی مشخصی برای ارتفاع نرده تراس وجود دارد که به منظور افزایش ایمنی افراد می باشد. معمولا ارتفاع حدود ۹۱ سانتی‌متر را برای نرده تراس در نظر می گیرند. با این حال، در برخی مناطق یا در برخی از موارد خاص، ممکن است این ارتفاع بیشتر باشد.

بیشتر بخوانید : شیشه بالکن

ارتفاع نرده شیشه ای تراس
ارتفاع نرده شیشه ای تراس

ضوابط ارتفاع نرده راه پله

راه پله بخش مهم هر ساختمان محسوب می شود که در ساخت و تایید نهایی ساختمان به عنوان برگه پایان کار، رعایت ضوابط راه پله بسیار مهم می باشد. ارتفاع نرده ها با توجه به سلیقه ی کارفرما و نوع کاربری نرده مشخص می شود. اما شهرداری اندازه ی ارتفاع استاندارد نرده راه پله را در نظر گرفته است. طبق استاندارد های ذکر شده برای نرده راه پله ها ارتفاع لازم نرده ۸۰ تا ۱۱۰ سانتی متر است.

ارتفاع استاندارد نرده جهت ایجاد امنیت برای تمامی اقشار و گروه سنی تنظیم می گردد. چنانچه نرده ها بر اساس استانداردهای تعیین شده تولید و نصب گردند علاوه بر ایمنی که ایجاد می کند زیبایی فضا را نیز دوچندان می کند. تمامی اجزای ساختمان از پی ریزی تا ارتفاع نرده ها دارای ضواط و استانداردهایی می باشد که می بایست رعایت شود تا یک ساختمان بتواند برگه پایان کار خود را دریافت کند.

بیشتر بخوانید : انواع نرده شیشه ای + لیست قیمت

ارتفاع استاندارد نرده به چه عواملی بستگی دارد؟

جهت تعیین ارتفاع نرده های شیشه ای، عامل تعیین کننده اصلی، مکان نصب و بکارگیری آن است. چنانچه نصب نرده ها به عنوان جان پناه در پشت بام مدنظر باشد، ارتفاع استانداردنرده جهت نصب ۱۲۰ سانتی متر خواهد بود. این عدد در تمامی بام ها لازم الاجرا است و انتخاب نرده هایی به ارتفاع کمتر در این مورد نادرست است و ایمنی لازم را در هنگام بروز حادثه ایجاد نخواهد کرد، همچنین طبق مقررات ارتفاع نرده جهت نصب در راه پله و سایر سطوح شیب دار ۹۰ سانتی متر است. الیته این عدد میزان حداقل ارتفاع می باشد و انتخاب نرده های با ارتفاع بیشتر بلامانع خواهد بود.

ارتفاع نرده شیشه ای بالکن
ارتفاع نرده شیشه ای بالکن

اهمیت آیین نامه نرده راه پله

استاندارد نرده راه پله مقیاسی است که به شما یادآور می شود تا در مکان ها و شرایط خاص ارتفاع مشخصی از نرده ها را برای راه پله ساختمان مدنظرتان به کار بگیرید. این میزان طبق مقررات ملی ساختمان تنظیم شده است و رعایت نکردن آن نیز علاوه بر اینکه خلاف قانون است، می تواند امنیت ساکنین یک ساختمان را به خطر بیندازد. توجه داشته باشید نوع ساختمان و کاربردی که دارد، می تواند روی میزان ارتفاع نرده راه پله آن موثر واقع شود و این موضوع می بایست طبق شرایط ساختمان مورد ملاحظه قرار گیرد.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، نمای شیشه ای، نمای خشک، توری پلیسه، پرده های مدرن و سقف شیشه ای می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *