تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی – پنجره شهر بابل

تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی

تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی


مقایسه شیشه رفلکس با معمولی

تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی در این است که در شیشه‌های معمولی از یک سمت شیشه، سمت دیگر را می‌توانید ببینید، اما در شیشه رفلکس، یک طرف شیشه مانند آینه عمل می‌کند. شیشه رفلکس تنوع زیادی دارد و در بازار تقاضای زیادی برای آن وجود دارد. مردم برای نمای ساختمان‌های خود و درب و پنجره‌ها هر دو نوع شیشه‌های معمولی و رفلکس را به کار می‌برند. اما از آنجایی که شیشه‌های رفلکس در طول روز دید بیرون به داخل را محدود می‌کند و نیازی به کشیدن پرده‌ها نیست، بسیاری از مردم شیشه‌های رفلکس را ترجیح می‌دهند.

 

تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی
تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی

 

شیشه رفلکس چیست؟

شیشه رفلکس به عنوان یکی از شیشه‌های با تقاضا بالا در بازار شناخته شده می‌باشد. تنوع رنگی و مزیت‌های موجود در شیشه رفلکس موجب شده این شیشه به عنوان یکی از اولین انتخاب‌ها برای پنجره در نظر گرفته شود.

 

ویژگی شیشه‌های رفلکس

همه ما شیشه رفلکس را با خاصیت بازتابندگی آن می‌شناسیم و این مهم‌ترین ویژگی آن ها و اصلی‌ترین تفاوت شیشه‌های رفلکس با معمولی است. این شیشه‌ها با نام‌های شیشه انعکاسی یا شیشه آینه‌ای هم شناخته می‌شوند. در واقع به واسطه آلیاژهایی که در ساخت شیشه‌های رفلکس به کار می‌روند، رنگ و میزان انعکاس در آن‌ها تغییر می‌کند. عملکرد شیشه‌های رفلکس بر اساس نور است. یعنی هر سمتی از شیشه که در روشنایی بیشتری قرار داشته باشد به صورت آینه عمل می‌کند و سمت دیگر شبیه شیشه‌های معمولی است. به همین دلیل در روز که هوا روشن‌تر است شیشه‌ها عملکردی شبیه به آینه دارند.

تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی
تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی

 

تفاوت شیشه رفلکس با معمولی

شاید با مقایسه‌ی ظاهر شیشه رفلکس با معمولی، متوجه تفاوت آنها در رنگ بشوید. برای ساخت شیشه رفلکس از آلیاژهایی استفاده می‌شود که به رنگ شیشه و بر میزان بازتاب نور موثر است. به همین دلیل در رنگ شیشه‌های معمولی و شیشه رفلکس تفاوت‌هایی وجود دارد. یکی دیگر از تفاوت‌های شیشه رفلکس و معمولی این است که در شیشه‌های معمولی در طول روز و شب دید از دو طرف شیشه امکان‌پذیر است اما در شیشه رفلکس در طول روز دید از داخل به بیرون و در طول شب از بیرون به داخل وجود دارد. برای همین باید از آنها کاملا هوشمندانه و آگاهانه استفاده کرد.

تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی
تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی

البته تفاوت شیشه رفلکس با معمولی در کاربری آنها نیز وجود دارد. برای نمای ساختمان ها، بسیار محدود از شیشه‌های معمولی استفاده می شود در حالیکه با استفاده از شیشه رفلکس و سکوریت می‌توان نماهای شیشه ای بسیار زیبایی بوجود آورد. میزان انتقال نور از شیشه‌های معمولی ۹۵ درصد است که این میزان در شیشه‌های رفلکس بسته به رنگ شیشه بسیار کمتر می‌شود.

با توجه به اینکه میزان عبور نور خورشید از شیشه رفلکس کمتر است، لذا ساختمان‌هایی که بخش زیادی از نمای آنها شیشه‌ای هستند، مصرف انرژی کمتری برای خنک کردن فضاهای داخلی خواهند داشت. دیگر تفاوت شیشه رفلکس با معمولی این می‌باشد که شیشه‌های معمولی تاثیری بر ورود اشعه‌های خطرناک خورشید و اشعه‌های رادیواکتیو و حرارت ندارند اما شیشه رفلکس میزان عبور این اشعه‌ها را کاهش می‌دهد.

 

مزایا شیشه رفلکس

 1. حفظ حریم خصوصی : می‌توانید در طول روز پرده‌ها را کنار بزنید. زیرا شیشه‌های رفلکس به دلیل خاصیت آینه‌ای هیچ دیدی به بیرون ندارند. (شیشه‌های معمولی چه در روز و چه در شب هم از بیرون به داخل و هم از داخل به بیرون دید دارند.)
 2. شیشه‌های رفلکس به دلیل خاصیت انعکاسی که دارند بخشی از نور خورشید را بازتاب کرده و از گرم شدن زیاد هوا در تابستان جلوگیری می‌کنند. در نتیجه باعث صرفه جویی در مصرف انرژی می‌شوند. (این ویژگی در شیشه‌های معمولی وجود ندارند و نور خورشید به طور کامل از آن عبور می‌کند.)
 3. امکان استفاده از آن ها برای کاربردهای مختلف وجود دارد.
 4. شیشه‌های رفلکس نیز مانند شیشه‌های معمولی در انواع مختلف شیشه رفلکس تک جداره و شیشه رفلکس دوجداره ساخته می‌شوند.
 5. تنوع رنگی زیادی دارند و می‌توانید با توجه به کاربرد و سبک طراحی مورد نظرتان از هریک از انواع شیشه‌های رفلکس رنگی استفاده کنید. (شیشه رفلکس برنز، شیشه رفلکس قهوه‌ای، شیشه رفلکس نقره‌ای، شیشه رفلکس سبز و …)

تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی

 

معایب شیشه رفلکس

 1. شیشه‌های رفلکس بر خلاف شیشه‌های معمولی، در هنگام شب امکان دید از داخل به بیرون را ندارند.
 2. همچنین علاوه بر این هرچند که شیشه‌های رفلکس باعث صرفه جویی در مصرف انرژی شوند اما در عوض به اندازه‌ی شیشه‌های معمولی نور طبیعی را از خود عبور نمی‌دهند و در نتیجه روشنایی کمتری را نسبت به شیشه‌های معمولی برای خانه‌ها فراهم می‌کنند.

البته لازم به ذکر است که میزان عبور نور در شیشه های رفلکس با توجه به رنگ شیشه و مدل آن متفاوت است. بنابراین با توجه به مکانی که قصد استفاده از شیشه رفلکس در آن را دارید می توانید مدل مورد نظر خود را انتخاب کنید.

نکته : توجه داشته باشید که هر یک از معایب ذکر شده در بالا را می توان به عنوان مزیت برای شیشه های معمولی نیز به حساب آورد.

 

کاربرد شیشه رفلکس

 • فضاهای داخلی و خارجی
 • نمای ساختمان‌ها
 • اتاق بازجویی
 • راهرو ورودی ساختمان
 • اتاق‌هایی که رو به نور نامطلوب خورشید دارند
 • و…

تفاوت شیشه رفلکس با شیشه معمولی

 

مقایسه کاربرد و قیمت شیشه رفلکس با معمولی

 1. قیمت شیشه رفلکس به دلیل ویژگی‌ها، مزیت‌ها و محبوبیت بیشتری که نسبت به شیشه معمولی دارد از شیشه معمولی بیشتر است.
 2. شیشه رفلکس برای استفاده در نمای خارجی ساختمان‌های مسکونی و تجاری، شیشه ی بالکن و تراس، شیشه دربهای ورودی و کلیه مکانهایی که می‌خواهند دید محدودتری داشته باشند مناسب است. البته شیشه‌های معمولی نیز برای چنین کاربردها مورد استفاده قرار می‌گیرند.
 3. اما این شیشه‌ها بر خلاف شیشه‌های معمولی جهت استفاده در مکان‌هایی مانند پل هوایی که نیاز به دید بیشتر و امنیت بیشتری دارند مناسب نیستند.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، پرده های مدرن و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن تماس :

۰۱۱-۳۲۳۲۳۲۹۷

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۳۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۴۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۵۰

۲ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *