ابعاد شیشه جام


شیشه‌های تولید شده، خارج از ابعاد استاندارد را شیشه جام می‌گویند. تمامی شیشه‌ها را باید مطابق با استانداردهای ملی ساختمان نصب گردد تا بتواند ایمنی موجود در ساختمان تامین شود. در بعضی موارد که نیاز به شیشه‌ی بزرگتر با ابعاد و اندازه‌های خاص می باشد را می‌توان از ابعاد بزرگتر شیشه که به شیشه جام ویژه معروف می‌باشد استفاده کرد. در این مقاله موضوع شیشه جام چیست می پردازیم.

در استفاده از شیشه جام باید به این نکته توجه کرد که تولید این شیشه به دلیل ابعاد ویژه آن با برخی مشکلات و سختی‌ها همراه است. این سختی‌ها در زمان حمل بار نیز قابل رویت است. به طوری که در زمان جابجایی نیاز به خودرو مخصوص است تا دچار آسیب و شکستگی نگردد.

شیشه سکوریت جام

شیشه جام ویژه سکوریت دارای ایمنی بسیار بالایی است به همین دلیل شیشه سکوریت برای آن انتخاب شده است. شیشه جام سکوریت یکی از انواع مختلف شیشه سکوریت است که در ابعاد بزرگتر تولید و روانه بازار مصرفی می‌شود.

شیشه جام
شیشه جام

دلیل این مقاومت بالایی که شیشه سکوریت دارد، شوک دمایی است که در زمان تولید به شیشه وارد می‌گردد. بدین صورت که در زمان تولید، شیشه سکوریت را با دمای بسیار بالایی ذوب می‌کنند و بعد از هم سطح سازی و آماده شدن آن را در دمای بسیار سرد قرار می‌دهند تا با وارد شدن این شوک دمایی، مقاومت مکانیکی شیشه افزایش پیدا کند. به طوری که در برابر ضربه و فشار و تحمل وزن بسیار مقاوم است. دلیل اینکه شیشه جام را از شیشه سکوریت تولید می‌کنند این می‌باشد که در این حالت مقاومت شیشه در برابر فشار و ضربه بالا می‌رود و امکان شکستن آن وجود ندارد و موجب می‌شود تا ایمنی شیشه تضمین گردد.

شیشه جام
شیشه جام

تولید شیشه جام

شیشه جام را می‌توان در دو حالت با کوره‌های عمودی و افقی تولید نمود. کوره‌های عمودی شیشه‌ها با سایز بزرگ، شیشه جام را به وسیله دو گیره مهار می‌گردند و شیشه را به صورت عمودی وارد کوره می‌کنند و سکوریت سازی شیشه جام انجام می‌شود. بزرگترین ابعادی که در کوره عمودی تولید می‌شوند ۲۶۰*۱۶۰ می‌باشد.

انواع شیشه جام
انواع شیشه جام

نوع دیگر کوره‌های تولید شیشه جام، کوره‌های افقی است، این نوع کوره‌ها شیشه جام را به صورت افقی وارد کوره می‌کنند تا فرایند سکوریت سازی آن انجام شود. از بین این نوع کوره‌ها، شیشه تولید شده در کوره عمودی دارای مقاومت بیشتری بوده و به راحتی دچار آسیب و شکستگی نمی‌شود و دلیل آن هم وارد شدن فشار و حرارت از تمام نقاط به خصوص به صورت عمودی به شیشه می‌باشد. شیشه جام تولید شده را با ابزار مخصوص و در نهایت دقت به محل پروژه انتقال می‌دهند.

جام شیشه
جام شیشه

محل نصب شیشه جام

شیشه جام را می‌توان برای محل‌های متفاوت و مختلفی استفاده نمود که تمامی این‌ها بسته به سلیقه افراد و سازندگان دارد. شیشه سکوریت این امکان را به وجود آورد که بدون ترس از تامین ایمنی و خطر ایجاد جراحت در حین شکستن، بتوان از انواع شیشه با ابعاد مختلف به ویژه ابعاد شیشه جام از آن‌ها در محل‌های متفاوت استفاده نمود. از جمله محل نصب شیشه جام می‌توان به محل هایی اشاره کرد که نیاز است تا بدون ایجاد محدودیت و مانعی داخل بنا قابل رویت باشد.

شیشه جام چیست
شیشه جام چیست

شیشه جام اگر با شیشه‌های فلوت و خام تهیه شود امکان شکستن آن در زمان حمل و جا به جایی بسیار زیاد می‌باشد. زیرا در این صورت به دلیل بزرگ بودن ابعاد امکان برخورد و سنگینی در یک ناحیه بیشتر می‌گردد که در این حالت چون توان تحمل فشار شیشه خام پایین می‌باشد به راحتی دچار آسیب و شکستن می‌شود. ولی شیشه جام تولید شده از شیشه سکوریت و یا شیشه لمینت دارای مقاومت و ایمنی بسیار بالاتری می‌باشد و امکان آسیب دیدن آن بسیار کمتر می‌باشد. از جمله مزیت استفاده از شیشه جام را می‌توان ایجاد زیبایی خاص و چشم نواز در نمای نصب شده ساختمان‌ها از داخل و بیرون را اشاره نمود.

ابعاد جام شیشه
ابعاد جام شیشه

انواع شیشه و کاربرد آن

امروزه به دلیل افزایش انواع شیشه‌ها، تشخیص شیشه مناسب در هر زمینه کار نسبتا دشواری شده‌است. از این‌رو شناخت انواع شیشه پنجره، قابلیت‌ها و کاربردهای آن‌ها می‌تواند نقش مهمی در استفاده بهینه از این ماده مهم، چه در افزایش بهره‌وری و چه در افزایش زیبایی ساختمان داشته باشد.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، پرده های مدرن و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *