درب های ضد سرقت

در طول تاریخ انسان همواره به دنبال راه‌هایی برای ایجاد امنیت و آرامش بوده و است. و سعی کرده با اقداماتی از حریم خانه و منزل خود حفاظت کند. تولید درب های ضد سرقت یکی از این اقدامات است که در این مقاله از پنجره شهر به بررسی آن می‌پردازیم. درب ضد سرقت همانطور که از نام آن پیداست در واقع دربی است که سارقان توانایی بازکردن آن را با روش‌های مختلف که از قبیل دستکاری یا خراب کردن قفل درب می‌باشد را نداشته باشند. و به دلیل ساختاری که دارد نسبت به درهای معمولی مقاوم‌تر و دارای امنیت بسیار بالاتری است.

این نوع درب‌ها از نظر ساختار کلی، قفل، لولا و جنس با درب‌های معمولی متفاوت است. قفل‌ها در این درب‌ها بسیار تقویت شده‌اند. و تقریبا در صورت قفل شدن غیر قابل بازکردن هستند. همچنین باید علاوه بر این که امنیت خانه را در برابر سرقت تامین می‌کنند باید ویژگی‌های دیگری نیز مانند عایق حرارت، عایق صوتی و رطوبت و آتش پاد بودن داشته باشد.

چگونگی ساخت درب ضدسرقت

چهارچوب این درب‌ها از ورق استینلس استیل به ضخامت یک و نیم میلی متر و عرض هفت سانتی متر با پایه مقاوم ضد زنگ ساخته می‌شود. برای مقاوم سازی و جلوگیری از نفوذ به داخل ساختمان، معمولا داخل لنگه این درب از ورق فلزی مقاوم استفاده می‌شود. در ساخت برخی درب‌های ضد سرقت بر خلاف سایر درب‌های چوبی گاهی از عایق صوتی و حرارتی نیز استفاده می‌شود. که این درب‌ها را در برابر برش و فشار مقاوم می‌کند. همچنین عایق رطوبت نیز هستند. در ساخت انواعی از این درب‌ها از پشم سنگ نسوز استفاده می‌شود. که این درب‌ها را علاوه بر ضدسرقت بودن ضدحریق هم می‌نماید.

درب های ضد سرقت

اجزای تشکیل دهنده درب ضدسرقت

 1. استراکچر
 2. پنل یا رویه
 3. یراق آلات

استراکچر

استراکچر یکی از اصلی‌ترین و مهم‌ترین اجزای این درب است. که عملا نقش بسیار مهمی در عدم نفوذ فردخارجی به محیط ایفا می‌کند. و به معنای شاسی و متریال اصلی درب ضدسرقت است. و تمامی اجزای دیگر درب بر روی آن نصب می‌شوند. قدرت و کیفیت ساخت استراکچر هر مقدار بیشتر باشد. امنیت درب به همان اندازه بیشتر می‌شود. استراکچر درب ضدسرقت به طور معمول از کلاف فلزی، کمربندهای فلزی و صفحه ی فولادی تشکیل می‌شود.

درب های ضد سرقت
استراکچر

رویه

از لحاظ زیبایی و بصری اصلی‌ترین جزء درب ضد سرقت رویه درب است. که می‌تواند یک درب را زیبا یا معمولی جلوه بدهد. بسته به تقاضای کارفرما به صورت

 • روکش طبیعی چوب
 • روکش پی وی سی
 • روکش ملامینه
 • های گلاس
 • سی پی ال
 • لمینت و …

می ‌تواند مدرن یا کلاسیک باشد.

اکثر طرح‌های رویه درب ضدسرقت مورداستفاده روکش‌های طبیعی با طرح‌های برجسته،نیم برجسته و صاف هستند.

قفل و دستگیره

یراق آلات مورداستفاده در درب ضد سرقت اعم از قفل، دستگیره، توپی، قفل پستچی و غیره. از اهمیت به سزایی در درب ضد سرقت بهره می‌برند. اکثر درب‌های ضدسرقت از دو نوع قفل‌های کالی یا کاله ترکیه استفاده می‌کنند. و همه درب‌های ضد سرقت چشمی نیز دارند. دستگیره‌های مورداستفاده در این درب‌ها نیز طرح‌های متنوع و در رنگ‌های طلایی یا نقره‌ای هستند.

انواع دستگیره
قفل و دستگیره

تفاوت میان درب معمولی و ضد سرقت

 • درب ضدسرقت در مقایسه با درب‌های معمولی دارای امنیت به مراتب بیشتر و بالاتری می‌باشد.
 • درب ضد سرقت دارای قفل‌هایی با استاندارد روزجهانی و بسیار با امنیت‌تر نسبت به درب‌های معمولی است.
 • در اطراف چهارچوب از زه لاستیکی استفاده شده است. که مانع از ورود گرد و خاک می‌شود. و درب‌های ضد سرقت عایق صوتی نیست هستند.
 • درب ضد سرقت برخلاف درب معمولی به صورتی نصب می‌شود که فضای خالی در آن وجود ندارد و مانع از آن می‌شود که سارقان با دیلم نمودن آن را باز نمایند.
 • درب ضدسرقت برخلاف درب‌های معمولی کلا از چوب ساخته نمی‌شوند. و در میان دو رویه لنگه درب ضد سرقت از ورق فولادی جهت جلوگیری از شکستن و سوراخ نمودن درب استفاده می‌شود.
 • در درب ضدسرقت از قفل‌های معمولی و یک زمانه دار استفاده نمی‌کنند. و قفل‌های ضد سرقت و ساختار درب به گونه‌ای است که درب از دو و یا هر سه طرف و در برخی از موارد از هر چهار طرف درب ضد سرقت در چهارچوب قفل می‌شود.
 • درب ضد سرقت از دو لولا مانند درب‌های معمولی استفاده نمی‌کنند بلکه از سه یا بیش از سه لولا استفاده می‌کنند. همچنین لولاهای درب ضد سرقت به صورت مخفی هستند یا به سمت داخل می‌باشند. که در واقع دسترسی سارقان به لولا را غیرممکن می‌کند.
انواع درب ساختمان

مزایا درب ضد سرقت

 • نصب آسان
 • عایق حرارتی
 • دارای قفل شب بند است.
 • دارای رنگ‌بندی و طرح‌بندی متنوع و آماده
 • در صورت نیاز یک زنگ هم بر روی درب نصب می‌شود.
 • در صورت نیاز یک زنگ هم بر روی درب نصب می‌شود.
 • با توجه به ابعاد و اندازه‌های مختلف و همچنین اجناس به کار رفته در آن دارای قیمت‌های مختلفی هستند و تنوع قیمت دارد.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

درب ضد سرقت
مزایا

انواع قفل‌های درب ضدسرقت

قفل‌های درب ضدسرقت به دو نوع:

 1. کلیدی
 2. هوشمند

تبدیل می‌شوند. نوع قفل درب ضد سرقت بستگی به نظر خریدار و همچنین محل استفاده درب ضد سرقت دارد. در این مقاله به بررسی چند مورد از این گونه قفل‌ها به صورت خلاصه اشاره می‌نماییم.

قفل کلیدی

این نوع قفل‌ها به صورت کامپیوتری هستند و دارای دو نوع کلید اصلی و فرعی می‌باشند که به کلیدهای فرعی کلیدهای کارگری نیز گفته می‌شود. که تعداد کلیدهای اصلی و فرعی در درب‌های ضد سرقت ساخته شده توسط ترکیه و چین متفاوت می‌باشد.

قفل کلیذی
قفل کلیدی

قفل‌های هوشمند

قفل‌های هوشمند به قفل‌هایی گفته می‌شود که بر روی درب ضد سرقت نصب می‌شوند و احتیاج به کلید ندارند و با سیستم‌های مختلفی نظیر اثر انگشت و کارت عمل می‌کنند در تمامی این قفل‌های هوشمند منبع تغذیه در خود درب نصب شده و نیازی به برق ساختمان ندارند.

درب هوشمند
قفل هوشمند

نکات مهم هنگام خرید درب ضد سرقت

 • توجه به جنس و ضخامت چهارچوب درب اولین فاکتور مهم برای خرید درب ضد سرقت می‌باشد. می‌توان گفت اگر جنس چهارچوب با کیفیت نباشد، موقع نصب درب با مشکلات زیادی رو به رو می‌شود. بنابراین جنس چهارچوب درب ضدسرقت اصل باید تشکیل شده از فلزی با آلیاژ عالی باشد و همچنین در نقاط اتصال ورق‌ها، جوش به صورت جزئی و یا حتی خال جوش نباشد و محل جوشکاری شده به صورت کامل و زنجیره‌ای به هم متصل باشد.
 • ابزار یراق درب های ضد سرقت فاکتور بسیار مهمی هستند که باید به آن‌ها دقت کنید.
 • لولاهای درب ضد سرقت : لنگه درب ضدسرقت به خاطر وزن سنگینی که دارد باید بر روی بیشتر از دوتا لولا قرار بگیرد.
 • جنس رویه درب ضدسرقتی که اصل باشد، باید با فضایی که درب در آنجا نصب می‌شود هم خوانی داشته باشد. برای مثال اگر فضای مورد نظر شما آفتاب رو یا اصطلاحا آب خور باشد استفاده از رویه mdf انتخاب مناسبی برای شما نیست چون مقاومت کمتری در برابر آفتاب و آب دارد. برای چنین مکان‌هایی می توانند از جنس مقاوم pvc بهره ببرید.
امتیاز دهید

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *