شیشه هوشمند یا شیشه های مات شونده

شیشه هوشمند یا شیشه های مات شونده


شیشه هوشمند شیشه‌ای است که خواص انتقال نور در آن با برقراری و قطع جریان برق تغییر می‌کند، به طوری که می‌تواند بلافاصله از حالت مات به حالت شفاف تغییر یابد و با جلوگیری از انتقال نور به داخل محیط خانه در فصول گرم سال مانع از انتقال حرارت ناشی از نور خورشید شده و از گرم‌تر شدن محیط جلوگیری می‌کند، این امر در خانه‌ها و شرکت‌ها امکان صرفه‌جویی در هزینه‌ها را فراهم می‌کند چرا که نیاز کمتری به استفاده از سیستم‌های خنک کننده ایجاد می‌شود. در این مقاله از پنجره شهر به معرفی و برسسی شیشه هوشمند می پردازیم.

چرا شیشه هوشمند ؟

شیشه به عنوان یکی از مصالح ساختمانی بسیار متنوع و پر نفوذ، فرصت‌های عالی برای خلاقیت‌های فوق العاده در معماری و طراحی داخلی ایجاد کرده است. در واقع شیشه در تنوع فضاهای کار و زندگی ما بسیار کمک می‌کند. تلاش‌های بسیار برای کاهش مصرف انرژی از طریق پنجره‌های شیشه‌ای صورت گرفته است، از راه‌های مختلفی مانند عایق کاری بهتر، استفاده از درزگیرها، استفاده از پنجره‌ دوجداره و استفاده از پرده‌های ضخیم در جلوی پنجره‌ها برای کاهش هدر رفت انرژی در ساختمان استفاده شده است که یکی از جدیدترین و پربازده‌ترین این راه‌ها که امروزه کاربرد بسیاری پیدا کرده است، استفاده از شیشه هوشمند می‌باشد.

نحوه عملکرد شیشه مات شونده

 این شیشه‌های مات شونده مجهز به یکسری کنترل‌های هوشمند هستند که منجر به کاهش انرژی مصرفی در ساختمان می‌شوند. آنها در حالت شفاف نور طبیعی را وارد ساختمان می‌کنند و در حالت مات بدون نیاز به پرده یا پوشش از ورود نور جلوگیری می‌نمایند.

کنترل هوشمند رمز اصلی عملکرد این شیشه‌ها است زیرا این شیشه‌ها از این هوش برای پیش بینی تغییرات آب و هوایی، تغییر نور آفتاب و تعیین مقدار نور مورد نیاز استفاده می‌کنند و به صورت اتوماتیک رنگ شیشه را تغییر می‌دهند. ساکنین ساختمان می‌توانند با استفاده از موبایل خود میزان مات شدن شیشه را از راه دور تنظیم کند و یا کنترل شیشه را در حالت خودکار تنظیم نماید.

بیشتر بخوانید: پارتیشن شیشه ای

شیشه مات شونده
شیشه مات شونده

موارد استفاده شیشه هوشمند

 • دکوراسیون داخلی
 • مراکز تفریحی
 • مراکز درمانی
 • مراکز اداری
 • مراکز خرید
 • هتل‌ها
 • و …

بیشتر بخوانید: حمام شیشه ای

شیشه های مات شونده

دکوراسیون داخلی

از جمله کاربردهای تکنولوژی شیشه‌های هوشمند، استفاده از آن در طراحی داخلی منازل، هتل‌ها و شرکت‌ها است. این شیشه‌ها کاربرد بسیاری در طراحی داخلی بسیاری از دفاتر و مشاغل مانند مطب، رستوران، کافی شاپ، فرودگاه، آرایشگاه، نمایشگاه، داروخانه، سینما، اماکن مقدس، گل فروشی، استودیو و آژانس مسافرتی دارد. شرکت‌های داخلی نیز از این تکنولوژی نوین در طراحی پروژه‌های خود بهره می‌برند.

بیشتر بخوانید: دیوایدر شیشه ای

مراکز خرید

با استفاده از تکنولوژی شیشه هوشمند در ویترین فروشگاه‌ها و نمایندگی‌ها، علاوه بر کنترل نمایش یا عدم نمایش ویترین، با استفاده از ویدیو پروژکشن می‌توان از شیشه هوشمند به عنوان یک صفحه نمایش فانتزی برای پخش تبلیغات استفاده نمود. همچنین برای کنترل بهتر محیط تجاری و استفاده از بالکن فروشگاه‌های تجاری و تبدیل آن محیط به اتاق مناسب مدیریت می‌توان از پنل‌های شیشه‌ای هوشمند لمینت شده استفاده نمود.

مراکز اداری

از تکنولوژی شیشه‌های هوشمند می‌توان در محیط‌های اداری شرکت‌ها، اداراتِ خصوصی و سازمان‌ها برای پارتیشن‌بندی اتاق‌ها، کنترل بهتر کارمندان و همچنین مهیا کردن شرایط بهتر جلسات در اتاق مدیریت استفاده نمود. با استفاده از پنل‌های یکپارچه شیشه‌ای هوشمند، در کمترین زمان ممکن محیط اتاق اداری به شکل خصوصی تبدیل شده و پس از اتمام جلسات می‌توان شیشه‌ها را به حالت اولیه بازگرداند.

شیشه هوشمند
شیشه هوشمند
شیشه مات شونده
شیشه مات شونده

مراکز درمانی

از این تکنولوژی می‌توان بر روی اتاق ایزوله آزمایشگاه‌ها و یا بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان استفاده نمود. این نوع شیشه جایگزین پرده‌های سفید رایج در بیمارستان‌ها شده و علاوه بر حفظ حریم خصوصی برای بیماران، مشکلات ناشی از کثیفی و انتقال بیماری را نیز از بین می‌برد. با حذف آلودگی صوتی و فراهم نمودن حریم خصوصی بهتر برای بیمار، آرامش روانی بیمار و همراهان بیشتر شده و عوامل بیمارستان با آرامش بیشتری به خدمت رسانی به بیماران می‌پردازند.

ویدئو اجرای شیشه های مات شونده


مراکز تفریحی

با استفاده از شیشه‌های هوشمند در محیط‌های ورزشی و تفریحی مانند استخرها و باشگاه‌های دولتی و خصوصی به حفظ حریم خصوصی بانوان محترم کمک قابل توجهی خواهد شد.

هتل ها

از جمله مهمترین بازارهای مصرف شیشه‌های هوشمند، هتل‌ها می‌باشند. از شیشه‌های هوشمند می‌توان در طراحی لوکس لابی، اتاق مدیریت، بخش پذیرش، پنجره‌های خارجی و حمام‌های مستر هتل‌ها استفاده نمود.

شیشه های مات شونده
شیشه های مات شونده

اتاق پرو لباس فروشی‌ها:

استفاده از شیشه هوشمند مات شونده در اتاق پرو، زیبایی و ساختار حرفه‌ای را به دکوراسیون لباس فروشی‌ها بخشیده است و اینگونه شیشه‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است، به این صورت که مشتری می‌تواند هنگام لباس پوشیدن دکمه‌ای که در داخل اتاق تعبیه شده است را فشار دهد و شیشه را از حالت شفاف به حالت مات تبدیل کند و سپس هنگامی که مشتری بخواهد نظر همراهان خود را پیرامون لباس جویا شود دکمه داخل اتاق را فشار دهد و شیشه مجددا از حالت مات به حالت شفاف تغییر وضعیت دهد.

اتاق سرویس بهداشتی و حمام

ساخت حمام شیشه‌ای در چند سال گذشته رشد چشمگیری را داشته به صورتی که طراحان دکوراسیون داخلی، اجرای حمام شیشه‌ای با استفاده از شیشه هوشمند را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند، ساختار کابین دوش شیشه‌ای هوشمند بدین گونه است که افراد هنگام وارد شدن به حمام با فشردن کلید شیشه‌ها را مات کرده و هنگام خارج شدن مجددا شیشه‌ها به حالت شفاف تبدیل خواهد شد.

سقف بیمارستان‌ها

در ایجاد سقف شیشه ای هم می‌توان از شیشه‌های هوشمند مات شونده استفاده کرد، چرا که بیماران در بیمارستانها و مشتریان در رستوران‌ها و کافه‌ها با دیدن آسمان می‌توانند لحظات به یاد ماندنی را برای خود ثبت کنند به این صورت که شیشه را به حالت شفاف می‌گذاریم که بیماران و مشتریان از دیدن آسمان در روز و شب لذت ببرند و اینکه اگر در روز نور خورشید باعث اذیت شدن بیماران و مشتریان شد شیشه را به صورت مات در خواهیم آورد.

مزایای شیشه مات شونده

 • طول عمر بالا
 • کاربری آسان
 • حفظ حریم خصوصی
 • جلوگیری از خردشوندگی شیشه
 • سازگاری
 • تغییر حالت فوری
شیشه های هوشمند مات شونده
شیشه های هوشمند مات شونده
تکنولوژی شیشه های مات شونده
تکنولوژی شیشه های مات شونده

طول عمر بالا

این تکنولوژی با جریان بسیار کم برق کار کرده و از طول عمر نسبتا بالایی بیش از ۵۰هزار ساعت برخوردار می‌باشد.

کاربری آسان شیشه هوشمند

شیشه‌های هوشمند دارای کاربردی بسیار آسان بوده و با کلیدهای برق معمولی و یا کنترل قابل حمل قابلیت خاموش و روشن شدن را دارند. حتی برای شرایط به خصوص و بنا به درخواست مشتری امکان نصب دیمر و اپلیکیشن بر روی تلفن همراه مقدور می باشد.

حفظ حریم خصوصی

مهم‌ترین عملکرد شیشه‌های هوشمند فراهم نمودن شرایطی مناسب برای استفاده از حریم خصوصی در هر زمان و در کمترین زمان ممکن می‌باشد. از این حریم خصوصی می‌توان در منازل، فروشگاه‌ها، ادارات و اتومبیل‌های شخصی بهره برد.

جلوگیری از خردشوندگی شیشه

در صورت شکستن شیشه‌های هوشمند، خرده‌های شیشه پخش و پراکنده و حادثه ساز نمی‌شوند. شیشه هوشمند به دلیل لمینت شدن با ساختاری که دارد باعث نگهداری تکه‌های شیشه در کنار هم شده و از خرد شدن شیشه جلوگیری می‌کند.

سازگاری

تمامی شیشه‌ها قابلیت تبدیل شدن به شیشه هوشمند را دارند. نیروهای متخصص ما بدون هیچگونه تخریب، در محل کار شما و در کمترین زمان شیشه‌های شما را هوشمند سازی می‌کنند.

تغییر حالت فوری

هنگامی که جریان الکتریسه به درون مدار شیشه هوشمند وارد و یا قطع می‌شود، شیشه بلافاصله از حالت مات به شفاف و بالعکس تغییر حالت می‌دهد. تغییر حالت شیشه‌های هوشمند در حد میلی ثانیه انجام می‌شود.

شيشه هوشمند مات شونده
شيشه هوشمند مات شونده
شیشه های مات شونده
شیشه های مات شونده

انواع شيشه هوشمند مات شونده

شیشه هوشمند کریستال مایع

در ساخت این شیشه‌ها از دو لایه شفاف قلع که یک لایه کریستال مایع بین آنها قرار گرفته، استفاده می‌شود. وقتی جریان برق از فیلم کریستال عبور می‌کند شیشه شفاف می‌شود و با قطع آن و جهت گیری تصادفی کریستال‌ها، شیشه مات می‌شود. وقتی شیشه کدر می‌شود به میزان ۸۰ درصد نور مرئی از آن عبور کرده، بنابراین فضای موردنظر از روشنایی و نور کافی برخوردار خواهد بود. کریستال مایع نقش مهمی در ذخیره سازی انرژی خورشید ایفا می‌کند.

شیشه هوشمند الکتروکروماتیک

آنچه که در تغییر رنگ این شیشه‌ها تاثیر می‌گذارد، تغییر ولتاژ برق است. انرژی برق ویژگی‌های مواد الکتروکروماتیکی که در این شیشه‌ها بکار رفته را تغییر داده، در نتیجه گرما منعکس یا جذب می‌شود. این مواد الکتروماتیک هستند که میزان انعکاس گرما در دماهای مختلف را تعیین می‌کند.

شيشه هوشمند مات شونده 2
شيشه هوشمند مات شونده ۲

شیشه هوشمند فوتوکرومیک

اگر به این شیشه‌ها امواج الکترومغناطیس تایید شود به سرعت مات می‌شوند، در نتیجه نور عبوری از شیشه کاهش می‌یابد. اما اگر تابش این امواج قطع شود شیشه به حالت اولیه باز می‌گردد. عملکرد این شیشه‌ها همانند عینک‌های فوتوکرومیک هستند که وقتی در برابر اشعه خورشید قرار می‌گیرند، رنگ شیشه‌های آن تیره می‌شود.

شیشه هوشمند ترموکرومیک

پوشش این نوع شیشه از مواد ترموکرومیک است که نسبت به دما حساسیت و واکنش نشان می‌دهد. در صورت بالا بودن دما، امواج فروسرخ که منجر به تولید گرما می‌شوند از شیشه عبور نمی‌کنند و بلعکس در فصول سرد، زمانی که دما پایین است به این امواج اجازه ورود برای گرم کردن ساختمان داده می‌شود.

قیمت شيشه هوشمند مات شونده

شيشه هوشمند مات شونده به دلیل استفاده از فیلم‌های هوشمند و حساسیت بسیار این شیشه‌ها، دارای قیمت نسبتا بالایی نسبت به شیشه‌های معمولی بوده و مواد اولیه تهیه شیشه بالا بوده که در قیمت شیشه هوشمند تاثیر دارد. اما از خواص بی نهایت این شیشه نباید چشم پوشی کرد. قیمت این شیشه‌ها بر حسب مترمربع محاسبه می‌شود.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه ای، پرده‌های مدرن، نمای کرتین وال، و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تماس با کارشناسان پنجره شهر :

مدل های شیشه های مات شونده در مازندران در آپارات پنجره شهر

شیشه هوشمند چیست و چگونه کار می کند؟

شیشه هوشمند مات شونده، نوعی شیشه است که می تواند بین حالت شفاف و مات جابجا شود. با استفاده از جریان الکتریکی ذرات میکروسکوپی درون شیشه را تراز می کند و شفافیت آن را کنترل می کند.

کاربرد شیشه مات شونده چیست؟

معمولاً در اتاق های کنفرانس، حمام و اتاق خواب برای حفظ حریم خصوصی فوری استفاده می شود. علاوه بر این، برنامه های کاربردی را در خانه های هوشمند، هتل ها و فضاهای اداری برای اهداف زیبایی شناختی و کاربردی پیدا می کند.

آیا شیشه های هوشمند را میتوان رو پنجره نصب کرد؟

بله شیشه هوشمند را می‌توان روی پنجره‌های موجود اعمال کرد. این روش یک راه راحت برای ارتقاء پنجره های سنتی برای داشتن ویژگی های هوشمند بدون نیاز به تعویض کامل پنجره ارائه شده است.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *