تفاویت شیشه لمینت و سکوریت

تفاویت شیشه لمینت و سکوریت


شیشه لمینت و شیشه سکوریت دو گزینه‌ی محبوب و مورد توجه در زمانی است که قصد ارتقا یا جایگزینی پنجره‌‎ها را داریم. این شیشه ها هر دو قوی و با دوام هستند. به‌طوری که هردوی آن‌ها به عنوان شیشه ایمنی شناخته می‌شوند که می‌توانند در مکان‌های خطرناک (مانند آسمان خراش ها، ساختمان‌های شیشه ای) استفاده شوند. در ادامه به بررسی تفاوت شیشه لمینت و سکوریت می پردازیم.

پادکست تفاوت شیشه لمینت و سکوریت


شیشه لمینت چیست؟

شیشه های چند لایه که با یک لایه ی پلاستیکی یا پلی وینیل بوتیرال (PVB) ترکیب شده اند. می توان این شیشه را مثل یک ساندویج در نظر گرفت که یک لایه شیشه، یک لایه پلاستیک و یک لایه شیشه قرار گرفته است. این دو لایه از شیشه یک پنجره ضخیم تر و قوی تر را ایجاد می کند. همین دلیل است که بسیاری از درهای ورودی، آکواریوم، درهای کشویی، شیشه نما و موارد بسیار استفاده می‌شود.

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت 2
تفاوت شیشه لمینت و سکوریت

مزایای شیشه های لمینت

 • حفاظت از اشعه ماوراء بنفش
 • شیشه های لمینت مفید برای عایق صدا
 • بخش پلاستیکی شیشه های چند لایه می تواند روشن یا رنگی باشد.
 • یکی از بزرگ‌ترین مزایا این است که هنگام شکسته شدن بجای ریختن شیشه ها به زمین، به پلاستیک میانی می‌چسبند.

کاربرد شیشه لمینت

شیشه لمینت سکوریت
شیشه لمینت سکوریت
جایگزین شیشه سکوریت
جایگزین شیشه سکوریت

شیشه سکوریت چیست؟

شیشه سکوریت یا حرارت دیده، یک قطعه شیشه معمولی است که در یک فرایند گرمایشی و سرمایشی مخصوص و گاهی با فرایندی شیمیایی، مستحکم و دارای خواص ایمنی می شود. این فرایند شامل گرم کردن شیشه و خنک کردن بلافاصله آن بعد از گرمایش می باشد. خنک شدن سریع شیشه داغ باعث می شود قسمت بیرونی شیشه سریع تر از مرکز آن، سخت می شود. این فرایند باعث ایجاد تنش در مرکز شیشه شده و موجب می‌شود شیشه به میزان قابل توجهی قوی تر و با دوام تر از شیشه های معمولی باشد. شیشه سکوریت معمولا در برابر باد هم بسیار مقاوم است.

مزایای شیشه سکوریت

 • مقاوم در برابر باد
 • استحکام کششی (می تواند بدون شکستن راحت تر خم شود)
 • اگر شیشه بشکند، شیشه ها به جای مکعب های تیز به مکعب های گرد تبدیل می شوند
فرق شیشه سکوریت و لمینت
فرق شیشه سکوریت و لمینت

کاربرد شیشه سکوریت

 • پله شیشه ای
 • پنجره های بزرگ
 • کف شیشه ای
 • آسمان خراش ها
 • شیشه های خودرو
 • نرده و حفاظ شیشه ای

بیشتر بخوانید: انواع شیشه ساختمانی

شیشه سکوریت لمینت
شیشه سکوریت لمینت
شیشه لمینت سکوریت
شیشه لمینت سکوریت

تفاوت شیشه سکوریت و لمینت

برای تشخیص شیشه سکوریت از شیشه لمینت باید با تفاوت ها و شباهت های این دو شیشه آشنا شویم.

مقایسه وزن تولید شیشه سکوریت و شیشه لمینت

شیشه لمینت یک شیشه مقاوم با یک لایه میانی طلق مانند می‌باشد. وجود همین لایه میانی موجب شده است که این شیشه از شیشه سکوریت سنگین تر باشد. بنابراین یکی از راه های تشخیص بین این شیشه ها، سنگین تر بودن شیشه لمینت است.

شیشه لمینت
تفاوت شیشه لمینت و سکوریت

مقایسه ضربه پذیری بین این شیشه ها

به طور کلی، ضخامت مواد بر مقاومت آن تاثیر چشم گیری دارد. امروزه فیلم های مختلف امنیتی زیادی برای بهبود مقاومت محصولات در برابر ضربه وجود دارد. مقاومت نوع لمینت در برابر ضربه در مقایسه با نوع سکوریت بیشتر است و در مناطقی با آب و هوای خشن و طوفان بهتر است از نوع لمینت استفاده شود. تست ضربه پذیری این شیشه ها در ویدئو زیر آمده است :

مقایسه ایمنی تولید شیشه سکوریت و شیشه لمینت

ایمنی بالاتر شیشه لمینت به علت وجود طلق نیز یکی از مواردی است که برای تشخیص بین این شیشه ها استفاده می‌شود. لمینت در هنگام ایجاد ضربه به علت وجود لایه طلق مانند فرو نمی‌ریزند و تکه‌های شیشه به لایه طلق می‌چسبند. در صورتی که در هنگام شکستن شیشه سکوریت تکه های آن فرو می‌ریزد.

شیشه لمینت سکوریت
شیشه لمینت سکوریت

مقایسه رنگ تولید شیشه سکوریت و شیشه لمینت

رنگ شیشه تولید شده از لمینت بستگی به رنگ طلق مورد استفاده در آن دارد. از شباهت های شیشه سکوریت و لمینت این است که این دو شیشه را از یکدیگر مشکل می کند شفافیت و عدم قابلیت برش این دو شیشه است. در برخی مواقع برای ایجاد مقاومت بیشتر از شیشه سکوریت برای ساخت لمینت استفاده می شود.

مقایسه هزینه تولید شیشه سکوریت و شیشه لمینت

هزینه‌ی تولید محصولات ایمنی به عوامل بسیاری بستگی دارد. از جمله مقاومت در برابر نور خورشید، رنگ‌های متفاوت، ضخامت، اشکال غیراستاندارد و هر گزینه اضافی که برای سفارش داده می‌شود. تمامی این عوامل بر روی هزینه‌ها تاثیرگذار خواهد بود، ولی به طور کلی نوع لمینت نسبت به نوع شیشه سکوریت گران تر است.

تفاوت شیشه لمینت و سکوریت
تفاوت شیشه لمینت و سکوریت

شیشه لمینت یا شیشه سکوریت ؟

با توجه به توضیحات ارائه شده در بالا طبق نیاز ممکن است لمینت یا سکوریت مناسب پروژه باشد. به طور کلی :

اگر شما به دنبال امنیت هستید، شیشه ی لمینت را انتخاب کنید. این شیشه ها برای شیشه های تجاری بسیار مفید است. لایه اضافی از وینیل یا پلاستیک بین پانل ها مانعی ایجاد می‌کند که شیشه به دشواری صدمه می بیند، بنابراین این برای کسب و کار شما مناسب است. اگر شما به دنبال شیشه ای امن برای داخل ساختمان هستید، شیشه سکوریت را انتخاب کنید. شیشه ای شفاف برای داخل خانه می‌باشد، که قیمت ارزانی هم نسبت به لمینت دارند.

در ویدئو زیر به طور کامل راجع به این شیشه ها و تفاوت‌های انها توضیح داده شده که شما رو به تماشای آن دعوت می‌کنیم. برای ویدئوهای بیشتر به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه‌کننده انواع درب و پنجره دوجداره، سقف شیشه ای، پرده مدرن و … می‌باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *