انواع دستگیره پنجره دوجداره

امتیاز دهید

پنجره یکی از مهم‌ترین اجزای تشکیل دهنده ساختمان‌ها است. که تامین کننده نور، گرما و زیبایی در ساختمان بوده و تهویه هوای داخل خانه را به عهده دارد. اگر پنجره به شیوه درست ساخته و استفاده نشود باعث بروز مشکلات حرارتی و انرژی می‌شود. امروزه پنجره‌ دوجداره نوع جدیدی از پنجره‌ها محسوب می‌شوند که با توجه به بهای بالای انرژی های حرارتی و وجود آلودگی صوتی در شهرها، پاسخ گوی مناسبی برای زندگی آپارتمان نشینی هستند. در این مقاله از پنجره شهر می کوشیم ضمن معرفی پنجره‌های اثربخش دوجداره، نکاتی درباره انواع دستگیره پنجره دوجداره بیان کنیم.

یکی از مهم‌ترین ویژگی پنجره دوجداره صرفه جویی چشم گیر در مصرف انرژی است. که با توجه به ساختار و اجزای پنجره میسر می‌شود. دستگیره پنجره دوجداره یکی از اجزای تشکیل دهنده پنجره بوده که کیفیت ساخت و کارایی عملکرد آن باعث مصرف بهینه انرژی می‌شود.

ویژگی های پنجره دوجداره

پنجره دوجداره نوع جدیدی از پنجره ها می باشد که جایگاه خوبی در صنعت ساختمان سازی امروز به دست آورده است. پنجره دوجداره به نوعی از پنجره اطلاق می‌گردد که عملکرد عایق بودن در برابر گرما، سرما و صدا را دارا است. نحوه‌ی ساخت پنجره دوجداره از قرارگیری دولایه شیشه و نوعی گاز بی اثر در میان آن می‌باشد. همچنین بدنه‌ی این نوع پنجره کاملا مقاوم بوده، در واقع یک نوع پروفیل قوی در برابر ضربه، فشار، دما و غیره است. همچنین فناورای پیشرفته ی این نوع پنجره قابلیت تولید آن در شکل مختلف را فراهم می‌کند.

ویژگی های پنجره دوجداره

از انواع دستگیره پنجره دوجداره کدام را انتخاب کنیم ؟

دستگیره‌های پنجره دوجداره با پیشرفت تکنولوژی از لحاظ امنیت در جایگاه بسیار خوبی قرار گرفته‌اند. نخستین معیار در انتخاب دستگیره پنجره دوجداره کیفیت دستگیره است. بهترین دستگیره پنجره دوجداره در حال حاظر جنس‌های آلمانی و ترک در بازار بوده که از کارایی بالایی برخوردار هستند. جنس دستگیره پنجره دوجداره عموما از آلمینیوم و یا پلاستیک است. در تولید پیچ دستگیره این پنجره نیز باید از آلیاژ مرغوب استفاده شود تا در هنگام استفاده و نصب روی پنجره آسیب نبیند.

بهترین نوع سیلندر مورد استفاده در انواع دستگیره این نوع از پنجره، جنس برنج همراه با روکش آلمینیوم است.نوع سیلندر مصرفی نیز به مواردی همچون سایز، آکس و نوع پروفیل بستگی دارد. طریق بازو بسته کردن دستگیره در دوام پنجره دوجداره بسیار تاثیرگذار است. همچنین دستگیره‌ها نباید با فشار زیاد چرخانده شود، زیرا به مرور زمان باعث از کارافتادن اسپانیولت می‌شود. به عنوان نکته پایانی باید عنوان کرد بهترین دستگیره پنجره دوجداره و یراق آلات آن نیز ممکن است در گذر زمان دچار مشکلاتی شوند و کارایی خود را از دست بدهند.

بیشتر بخوانید: سقف شیشه ای یا اسکای لایت

مدل های دستگیره پنجره دوجداره

  • دستگیره یک طرفه پنجره
  • دستگیره پنجره دوطرفه
  • دستگیره باریک دوطرفه پنجره
  • دستگیره پنجره هتلی
  • دستگیره مخفی پنجره دوجداره
  • دستگیره چفت موشکی
  • دستگیره درب سرویسی

دستگیره یک طرفه پنجره

پراستفاده‌ترین دستگیره پنجره دوجداره، دستگیره یک طرفه ساده است. این نوع دستگیره در یک طرف بازشو نصب می‌شود و بطور کلی به دو دسته ساده و سکوئستیک تقسیم بندی می‌شود.

دستگیره پنجره دوطرفه

دستگیره پنجره دوطرفه

یکی دیگر از انواع دستگیره پنجره دوجداره دستگیره پنجره دوطرفه است. دستگیره دوطرفه برای مواردی استفاده خواهد شد که بازشو از دو طرف بازشود. به دلیل ارزان بودن قیمت دستگیره پنجره دوطرفه نسبت به درب سوئیچی در برخی پروژه‌های اکونومی از این دستگیره‌ها استفاده می‌شود. این محصول دارای قفلی است که روی قسمت بالای دستگیره تعبیه شده است. به دلیل آنکه این قفل به راحتی باز می‌شود پیشنهاد می‌شود در مواقعی که امنیت مهم است، از دستگیره سوئیچی یا دستگیره یک طرفه استفاده شود.

درب دو طرفه

دستگیره باریک دوطرفه پنجره

این دستگیره ساختار و مکانیزمی کاملا مشابه دستگیره پنجره دوطرفه دارد. تنها تفاوت این دو دستگیره باریک بودن محل پیچ و هندل دستگیره است. در پنجره‌هایی که به بیرون باز می‌شوند و یا محل نصب دستگیره در قسمت بیرونی آن است از این دستگیره می‌توان استفاده کرد.

دستگیره پنجره هتلی

در مراکز عمومی مانند هتل‌ها به دلیل امنیت بالاتر بهتر است پنجره‌ها فاقد اهرم دستگیره باشند.

انواع دستگیره پنجره دوجداره

بیشتر بخوانید: نمای شیشه ای کرتین وال

دستگیره مخفی پنجره دوجداره

این نوع دستگیره عمدتا برای پنجره دوجداره ریلی استفاده می‌شود. به ویژه در پنجره کشویی دو ریل (هر دو لنگه بصورت کشویی باز می‌شود.) که در صورت وجود دستگیره‌های دیگر، مانع باز شدن لنگه دیگر خواهد شد.

دستگیره مخفی upvc

دستگیره چفت موشکی

یکی دیگر از انواع دستگیره پنجره دوجداره دستگیره چفت موشکی است. برای درب‌های سوئیچی، درب بالکنی یا تراس از دستگیره‌هایی استفاده می شود که دارای مقاومت بالاتر، کلیدخور و دارای دستگیره دوطرفه باشند.

دستگیره چفت موشکی

دستگیره درب سرویسی

همانند دستگیره درب سوئیچی این نوع دستگیره نیز از دو جهت باز و بسته می‌شود. اما با این تفاوت که دستگیره سرویسی فاقد سیلندر کلیدخور می‌باشد. در سمت داخلی این دستگیره دارای چفتی است که موجب قفل شدن درب سرویسی خواهد شد.

دستگیره درب سرویسی

عوامل موثر در انتخاب بهترین دستگیره پنجره‌های دوجداره

اهرم بلند و توپر دستگیره

استفاده از اهرم توپر در دستگیره، باعث عملکرد بهتر آن است. همچنین بلند بودن اهرم دستگیره سبب کاهش فشار وارده به دستگیره و اسپانیولت شده و موجبات آسانی باز و بسته کردن پنجره را فراهم می‌کند. در دستگیره‌های ارزان قیمت، تولیدکنندگان وزن و ارتفاع اهرم را کاهش داده و موجب زود شکستن آن‌ها می‌شود.

ضخامت صفحه اصلی دستگیره

ضخامت غیر استاندارد صفحه اصلی و جنس نامرغوب سبب تغییر حالت یا شکستن دستگیره می‌شود.

نقطه پرچ شدگی

نقطه پرچ شدگی یا اتصال اهرم دستگیره به صفحه اصلی باید به کمک ماشین آلات استاندارد و واشر پلاستیکی مخصوص بین صفحه و اهرم انجام شود. این کار باعث حرکت روان دستگیره شده و از ساییدگی آن جلوگیری می‌کند.

شفت چهار پهلوی دستگیره

شفت چهارپهلو باید از آلیاژ مرغوب ساخته شود که فشار زیاد سبب هرزشدن دستگیره و تغییر حالت شفت نشود.

فنر دستگیره

دستگیره‌ها باید از فنر مرغوب برخوردار باشند تا سبب درست عمل کردن اهرم در حالت ۹۰ درجه شوند.

زهوارهای جای پیچ دستگیره

زهوارهای جای پیچ باید دارای مقاومت کافی بوده تا هرز نشود. همچنین باید برای پیچ‌ها روکش پلاستیکی مخصوص تعبیه شود و پس از نصب باید روی آن قرار گیرد تا پیچ از دید پنهان شود.

مقاومت پروفیل دستگیره

میزان مقاومت دستگیره باید بالا باشد تا در هنگام نصب و رگلاژ هیچ مشکلی برای کارفرما ایجاد نکند.

عایق بندی دستگیره

عایق بندی با کمک چسب‌های مخصوص ایجاد می‌شود و نصاب پنجره دوجداره تست‌های لازم را برای کارکرد صحیح پنجره انجام می‌دهد.

برای مشاهده انواع دستگیره پنجره دوجداره در مدل های مختلف میتوانید به اینستاگرام پنجره دوجداره مراجعه نمایید.

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.