اسپانیولت پنجره دوجداره

اسپانیولت پنجره دوجداره


اسپانیولت که در اصطلاح قفل درب نیز نامیده می‌شود، یکی از مهم‌ترین اجزای یراق آلات پنجره دوجداره می‌باشد. کیفیت اسپانیولت پنجره دوجداره upvc به نوع آلیاژ استفاده شده در آن بستگی دارد. این جزء تاثیر بسزایی در کیفیت درب و پنجره دوجداره می‌گذارد. بی‌کیفیت بودن آلیاژ مورد استفاده در یراق اسپانیولت باعث افزایش فشار بیشتر بر روی دستگیره‌های درب شده و آن را از کار می‌اندازد. اسپانیولت‌های موجود در بازار برندهای مختلفی دارند و تولید کشورهایی همچون ترکیه و آلمان می‌باشند.

اسپانیولت چیست ؟

اسپانیولت نوعی یراق می‌باشد که در پنجره و درب upvc با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل، لنگه را به چهارچوب قفل می‌نماید و با درگیر شدن به کیپر لنگه درب یا پنجره به صورت محکم به چارچوب می‌چسبد. به همین دلیل در هنگام بسته بودن از ضریب عایق بسیار بیشتری برخوردار است.

اگر لنگه درب یا پنجره را باز کنید ملاحظه خواهید کرد که سیستم قفل از بالا تا پایین لنگه را در برگرفته است، به این قسمت در اصطلاح فنی اسپانیولت گفته می‌شود، که قفل، دستگیره، زاماک، توپی و هر بخشی که در باز و بست و سیستم حرکتی پنجره‌های دوجداره upvc دخیل است را شامل می‌شود.

در تعمیر و رگلاژ درب و پنجره دوجداره upvc، اسپانیولت بخشی است که در صورت هر خرابی باید بررسی شود. زیرا کل کارایی به این بخش وابسته است و از آن به عنوان شاه کلید یراق آلات نام برده می‌شود.

اسپانیولت پنجره
اسپانیولت پنجره

دلایل خرابی اسپانیولت پنجره های دوجداره

اگر بخواهیم به صورت فنی صحبت کنیم در خرابی اسپانیولت تنها جنس و نحوه استفاده می‌تواند دخیل باشد اما از لحاظ منطقی برای ایجاد مشکل در این بخش عوامل متعددی مانند : عدم رگلاژ پنجره upvc که اکثر در شیشه اتفاق می‌افتد و موجب بار اضافی در زاماک شده و نگهداری توپی را دچار اخلال کرده و موجب شکستگی می‌گردد.

مونتاژ غیر اصولی یراق آلات بر روی درب و پنجره دوجداره که در بسیاری موارد در مدت زمان کوتاه موجب از کار افتادگی شده و هزینه تعویض را برای شما به ارمغان می‌آورد. همچنین در صورت نصب نادرست درب و پنجره دوجداره و ضعف لولاها می‌تواند کل سیستم قفل را از بین ببرد و علاوه بر نیاز به تعویض اسپانیولت، لولاها را شکسته و رگلاژ را مختل می‌کند.

اسپانیولت درب upvc
اسپانیولت درب upvc

نحوه تشخیص خرابی اسپانیولت

جهت تشخیص خرابی باید دستگیره را به سمت بالا بچرخانید. اگر سیستم قفل درب یا پنجره دوجداره به خوبی عمل کرد و هیچ درزی در بین لنگه و فریم ایجاد نشد و در هنگام باز و بست و همچنین چرخاندن دستگیره برای بازکردن هیچ گونه گیری را متوجه نشدید در این صورت اسپانیولت سالم است. اگر در هنگام این کار مشکلی به وجود آمد، به متخصص پنجره مراجعه نموده که برای تعویض یا تعمیر آن اقدام کند.

به علت قیمت بالای یراق آلات درجه یک حتما پیشنهاد می‌شود که در هنگام خرید منزل از وجود فریم آهنی در چهارچوب اطمینان حاصل کنید، زیرا مهم‌ترین عامل اکثر خرابی‌ها نداشتن فریم و عدم استحکام درب و پنجره دوجداره upvc است.

اگر سیستم قفل و دستگیره از جنس خوبی باشند به این زودی‌ها شما را دچار مشکل نمی‌کنند. پس توصیه ما این است از چرخاندن بیش از حد برای قفل کردن و همچنین باز و بست کردن همراه با خشونت پرهیز کنید زیرا علاوه بر شکستگی شیشه ممکن است اسپانیولت و کل درب و پنجره دچار مشکل شود.

اسپانیولت درب
اسپانیولت درب

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده شیشه سکوریت با کیفیت، اسکای لایت، نمای شیشه ای و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای اطلاعات بیشتر میتوانید ویدئوهای ما در آپارات پنجره شهر را تماشا نمایید.

امتیاز دهید

۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *