نحوه رگلاژ پنجره دوجداره

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره


رگلاژ پنجره دوجداره به معنای تنظیم دقیق لولاها، یراق آلات و شیشه‌‌های لنگه بازشوی پنجره می‌باشد. خبر خوب این است که به طور کلی تمامی درب و پنجره‌های دوجداره upvc و آلومینیومی قابل رگلاژ و تنظیم می‌باشند. ما در این مقاله سعی کردیم علاوه بر توضیحاتی راجع به چگونگی رگلاژ، در آموزش‌های ویدیویی به شما آموزش دهیم که چطور بدون نیاز به نیروی متخصص می‌‌توانید برخی از مشکلات پنجره‌ دوجداره از جمله به طور مثال افتادگی پنجره دو جداره را رفع نمایید پس برای اینکه بدانید. رگلاژ پنجره دوجداره چیست در ادامه با ما همراه باشید.


رگلاژ پنجره دوجداره تک حالته

برای این کار ابتدا می بایست کاور لولای درب و پنجره تک حالته را باز کنید و سپس با آچار آلن یا پیچ گوشتی کاور را آزاد و جابجا کنیم. جهت رگلاژ ، لنگه بازشو پنجره تک حالته را می بایست در محور افقی و عمودی جابجا کنیم. با چرخش ساعتگرد پیچ، لنگه به سمتت بالا حرکت می کند. همچنین در صورت چرخش آن در جهت پادساعتگرد به سمت پایین حرکت خوهد کرد. رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را به صورت موازی انجام می دهیم تا به حالت مناسب و صحیح باز و بسته شدن برسد. در صورت لزوم باید از لولای قابل تنظیم استفاده شود. لولاهای قابل تنظیم علاوه بر رگلاژ ساده توانایی تحمل وزن تا ۲۰۰ کیلوگرم را نیز دارند و در عایق بندی پنجره تک حالته نیز نقش مهمی ایفا می کند.

بیشتر بخوانید: قیمت انواع نرده شیشه ای

رگلاژ پنجره دو جداره دوحالته

رگلاژ پنجره دوجداره upvc توسط لولای پایین، لولای اهرمی و لولای بالا امکان پذیر می باشد. لولای پایین به وسیله دو پیچ با حفره شش ضلعی می تواند قابلیت جابجایی لنگه را فراهم کند. ولی در لولای بالا، روی لولا پیچی وجود ندارد و پبچ این قسمت در اهرم لولا و در قسمت بالای لنگه ی بازشو قابل مشاهده است. جهت رگلاژ ابتدا کاور لولای پایین را بیرون بکشید تا پیچ هایی با حفره شش ضلعی مشاهده شود. پیچی که به صورت عمودی وجود دارد برای حرکت لنگه به سمت بالا و پایین است و پیچ دوم برای حرکت در جهت چپ و راست تعبیه شده است.


رگلاژ پنجره دوجداره کشویی

در پنجره کشویی حرکت لنگه برخلاف پنجره های لولایی چرخشی نبوده و در یک مسیر تقسیم بر طرفین انجام می شود. پروفیل پنجره دوجداره کشویی دارای ریل هایی است که از طریق غلطک ها به صورت افقی باز و بسته می شود. در واقع غلطک های پنجره کشویی به صورت ریلی در نوع “تک ریل” و “جفت ریل” وجود دارد که این موجب تفاوت رگلاژ آن ها می شود. جهت انجام رگلاژ پنجره دو جداره کشویی ابتدا می بایست لولای پنجره دوجداره را باز کنید. پیچ عمودی حفره ها را در جهت بالا و پایین حرکت دهید. پیچ دوم پنجره را در جهت چپ و راست به صورت موازی برابر با پیچ عمودی پنجره حرکت دهید.


رگلاژ پنجره دوجداره آلومینیومی

درب و پنجره‌های upvc در گذر زمان بیشتر از پنجره‌های آلومینیومی از رگلاژ خارج می‌شوند. و علت آن استفاده نادرست از پنجره و ایراد در نصب اولیه و بروز بلایای طبیعی و … می‌باشد.

درب و پنجره دوجداره آلومینیومی در حالت کلی به صورت درب و پنجره upvc تنظیم می‌گردد اما نیاز به تخصص بیشتری دارد. زیرا ساختار یراق آلات درب و پنجره آلومینیومی دارای پیچیدگی منحصر به فردی است و با تجربه و تخصص به دست می‌آید. پنجره دو جداره آلومینیومی کار بسیار دشواری در مقابل رگلاژ پنجره upvc است و هزینه و زمان بیشتری را نیز طلب می‌کند.

رگلاژ پنجره دوجداره
رگلاژ پنجره چیست

رگلاژ پنجره دوجداره UPVC

مهم‌ترین نقش درب و پنجره‌های دوجداره عایق‌بندی در گرما و سرما و آلودگی‌های صوتی و رفع افتادگی پنجره دوجداره می‌باشد. رگلاژ پنجره UPVC می‌تواند کیفیت و کارایی اولیه را به پنجره‌ها باز گرداند تا این پنجره‌ها بتوانند نقش خود را در صرفه جویی انرژی ساختمان‌ها ایفا کنند. پنجره‌ها عموما از نقاط مختلفی قابلیت رگلاژ دارند که به شرح زیر است:

 • رگلاژ یراق آلات پنجره
 • رگلاژ شیشه

بیشتر بخوانید: آموزش تعویض دستگیره پنجره دوجداره

رگلاژ یراق آلات

اسپانیولت و لولا از جمله مواردی هستند که در بحث رگلاژ پنجره‌های دوجداره نقش کلیدی را ایفا می‌کنند و نصاب باید دقت کند که این دو مورد به درستی عمل کنند، در غیر این صورت یا تعمیر شود و یا تعویض گردد.

در ابتدا باید کاور لولا را خارج کنیم، برای این کار پنجره را باز کرده سپس با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار، کاور را آزاد کرده و جابه جا می‌کنیم. و در دو مرحله عمودی و افقی عمل رگلاژ را انجام می‌دهیم

۱. رگلاژ افقی لنگه بازشو

برای رگلاژ افقی، لنگه بازشو درب یا پنجره دو جداره باید در محور افقی و عمودی جابجا شود. برای حرکت در محور افقی با استفاده از آچار آلن ۵ میلی متری پیچ رگلاژی را که به صورت افقی است باز و بسته می‌کنیم. با باز و بسته کردن پیچ، لنگه بازشو درب یا پنجره یو پی وی سی به صورت افقی حرکت می‌کند و جابه جا می‌شود. تا زمانی پیچ را حرکت می‌دهیم که با بسته شدن لنگه بازشو در جهت افقی، عدمِ انطباق رفع شود.

رگلاژ پنجره دوجداره
رگلاژ پنجره دوجداره

۲. گلاژ عمودی لنگه بازشو

برای رگلاژ عمودی ابتدا کاور لولای درب و پنجره دوجداره را باز می‌کنیم. سپس با استفاده از آچار آلن، پیچ را می‌گردانیم، با چرخاندن ساعتگرد پیچ، لنگه بازشو به سمت بالا و در صورت چرخاندن آن در جهت پادساعتگرد به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

نکته مهم: رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را به صورت موازی انجام می‌دهیم تا لنگه بازشوی پنجره به حالت مناسب و صحیح باز و بسته شدن برسد.

رگلاژ شیشه پنجره

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پنجره دوجداره، شیشه آن است که در بحث رگلاژ نیز تاثیر بسزایی دارد. تعمیرکار پنجره با استفاده از زیر شیشه‌های مخصوص باعث قرار گیری درست شیشه در جای خود شده و وزن شیشه دوجداره با این عمل در تمامی نقاط پنجره پخش می‌شود و محکم می‌گردد.

رگلاژ پنجره دوجداره - شیشه
رگلاژ پنجره دوجداره – شیشه

ارائه خدمات تعمیر پنجره دوجداره توسط پنجره شهر

خدمات انجام شده توسط پنجره شهر با توجه به تجربه پرسنل این مجموعه، در کوتاه ترین زمان ممکن انجام می شود. تمامی خدمات تعمیر و رگلاژ پنجره به دلیل استفاده از یراق آلات با کیفیت و دقت در فرایند رگلاژ، شامل گارانتی و تضمین کیفیت نیز می باشند.

خدمات ارائه شده توسط پنجره شهر

 • نصب
 • تعمیر
 • رگلاژ
 • تعویض

هواگیری پنجره دوجداره و رگلاژ درب و پنجره upvc شامل موارد زیر می باشد :

 • تعویض یراق آلات از کارافتاده و خراب
 • تعویض لولای درب و پنجره upvc
 • اضافه کردن بازشو به پنجره های فیکس و همچنین تغییر جهت بازشو
 • رگلاژ پنجره دوجداره و تنظیم تمامی قطعات آن
 • رفع ایرادات موجود هنگام باز و بسته کردن پنجره های دوجداره
 • عایق بندی و درزگیری اطراف پنجره دوجداره
 • تعویض و تعمیر قفل و دستگیره پنجره
 • تعویض لاستیک های اطراف درب و پنجره
 • تعویض و تنظیم لولا
 • تعویض و تعمیر اسپانیولت پنجره های upvc
 • برش درب و پنجره های قدیمی آهنی، چوبی، آلومینیومی و تعویض آن با درب و پنجره های جدید
 • و …

تعمیر پنجره upvc یکی از حرفه هایی است که تخصص و تجربه در آن حرف اول را می زند و بدون شک افرادی که در این زمینه تخصصی ندارند تنها مشکلات به وجود آمده را افزایش می دهند و هزینه های تعمیرات و رگلاژ را بالا می برند. تمامی قطعات پنجره دوجداره باید به درستی تنظیم شوند و در صورتی که قابلیت تعمیر وجود نداشته باشد، تعویض شوند تا کارایی صد در صدی بازگردد.

رگلاژ درب و پنجره ها، رفع عیوب، تنظیم کردن لولا و دستگیره، روان کردن فرایند باز و بسته شدن درب و پنجره ها، درست کردن مکانیزم پنجره ها و ارائه راه های جلوگیری از بد باز و بسته شدن درب و پنجره ها، جابجایی لنگه پنجره، نصب لولا و تعویض لولای شکسته، جابجایی و نصب درب و پنجره، برش درب و پنجره های قدیمی آهنی، چوبی، آلومینیومی و تعویض با پنجره های جدید، درزبندی تخصصی درب و پنجره ها

روان کردن بازشو پنجره های دوجداره در مازندران

روان کردن بازشو شامل تنظیم و تعمیر یراق آلات، جابجایی لنگه و نصب و تعویض لولای شکسته و رگلاژ پنجره های دوجداره می باشد.

عایق بندی پنجره های دوجداره در مازندارن

عایق بندی پنجره های دوجداره شامل درزبندی تخصصی درب و پنجره ها، رفع مشکلات صوتی پنجره های ساختمان، آب بندی و ضدآب کردن درب و پنجره های ساختمان و … می باشد.

رگلاژه پنجره دوجداره چیست

چه زمانی پنجره دو جداره نیاز به رگلاژ دارد؟

پنجره ها در دو زمان هنگام نصب و پس از نصب نیاز به رگلاژ پیدا می‌کنند:

بیشتر بخوانید: هر آنچه راجع به نصب پنجره دوجداره باید بدانیم؟

رگلاژ هنگام نصب

در واقع بلافاصله پس از نصب، پنجره باید توسط نصاب در موارد زیر چک و رگلاژ شود:

 • فاصله‌ای بین قاب بازشو و ثابت برای ورود و خروج هوا و صوت وجود نداشته باشد.
 • بازشوی پنجره باید روان و به آسانی باز شود.
 • بین قاب پنجره و دیوار فاصله‌ای نباشد.
 • شیشه پنجره کاملا فیکس باشد.

رگلاژ پس از نصب

اگر پنجره در زمان نصب توسط افراد مجرب صورت بگیرد. الزام به رگلاژ نمودنِ پس از نصب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. که البته باز هم بعد از مدتی استفاده در بعضی از موارد برای رفع افتادگی پنجره دو جداره نیاز به رگلاژ وجود خواهد داشت تا همانند روزهای اول به خوبی عمل کرده و کاملا عایق شود. اما اگر پنجره در زمان نصب به درستی و توسط افراد مجرب و متخصص نصب نگردد در زمان کوتاهی، گاها دیده شده که بعد از یک ماه از نصب، احتیاج به رگلاژ (یا به اصطلاح عامیانه آچارکشی) پیدا می‌کند!

رگلاژ پنجره دوجداره
رگلاژ پنجره دوجداره

در هنگام رگلاژ به چه نکاتی باید توجه کرد؟

 • در فرایند تولید پنجره‌های دو جداره نباید فاصله‌ای میان لنگه بازشو و قاب باقی بماند که اگر بماند باید عمل رگلاژ لولای پنجره صورت بگیرد. و اگر در مراحل نصب فاصله‌ای میان پنجره و دیوار باقی بماند باید با استفاده از فوم و چسب مخصوص درزگیری شود.
 • اگر پنجره‌های دوجداره در زمان نصب توسط افراد متخصص صورت بگیرد احتیاج به رگلاژ را در آینده به حداقل می‌رساند. و این خود نشان دهنده اهمیت نصب پنجره دوجداره می‌باشد که تیم نصب پنجره شهر از مجرب‌ترین و باسابقه‌ترین افراد تشکیل شده است.

بیشتر بخوانید: نصب توری پنجره

رگلاژ نکردن پنجره‌های دوجداره upvc مشکلاتی از قبیل؛ افتادگی لنگه بازشو، سختی در باز و بسته شدن پنجره، عدم حرکت روان دستگیره، فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم، مشکلات در تغییر حالت‌های بازشو و عملکرد نامناسب آن می‌شود.


مزایای رگلاژ درب دوجداره و پنجره

 • بازگشت سطح کیفیت پنجره به حالت اولیه
 • رفع کامل ایرادات عایق بندی
 • عملکرد صحیح یراق آلات و پنجره UPVC و درب دوجداره

بیشتر بخوانید: یراق آلات پنجره دوجداره


رگلاژ پنجره upvc چقدر زمان می برد؟

مدت زمانی که برای رگلاژ و تنظیم قطعات پنجره نیاز است به سه عامل کلیدی بستگی دارد. که به ترتیب برابر است با :

 • نوع پنجره‌ای که قرار است رگلاژ شود
 • ابعاد و میزان ارتفاع
 • تخصص تعمیرکار

شاید در نگاه اول یک پنجره دوجداره پیچیدگی خاصی نداشته باشد. اما وقتی از دید یک طراح و سازنده و نصاب به آن نگاه می‌کنیم دارای ریزه کاری‌هایی است که باید زمان قابل توجهی صرف تنظیم آن شود.

هزینه رگلاژ و تعمیر پنجره دوجداره

هزینه رگلاژ هر لنگه لنگه درب یا پنجره ۱۵۰.۰۰۰ تومان
هزینه تعویض غلتک کشویی۱۰۰.۰۰۰ تومان
هزینه جابجایی لولا۱۵۰.۰۰۰ تومان
هزینه تعویض لولا۱۵۰.۰۰۰ تومان
هزینه نصب کامل پنجره با درزبندی۱۰% قیمت کل پنجره

قیمت یراق آلات پنجره دوجداره در پنجره شهر

ست کامل یراق تک حالته۳۵۰.۰۰۰ تومان
ست کامل یراق کشویی۵۲۰.۰۰۰ تومان
ست کامل یراق دوحالته۷۰۰.۰۰۰ تومان
دستگیره دری سوئیچی۲۰۰.۰۰۰ تومان
توپی گالوتوم۲۰۰.۰۰۰ تومان
اسپانیولت تک حالته۲۰۰.۰۰۰ تومان
لولای REZE۳۰.۰۰۰ تومان
اسپانیولت کشویی۲۰۰.۰۰۰ تومان
غلطک کشویی ترک۸۰.۰۰۰ تومان

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه پنجره، پرده مدرن و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.


سوالات متداول

چه زمانی پنجره دوجداره نیاز به رگلاژ دارد؟

در واقع در هنگام نصب پنجره باید توسط نصاب رگلاژ و آچارکشی شود در صورت صدا دادن پنجره و افتادگی پنجره درآینده نیز پنجره نیاز به رگلاژ دارد.

پنجره دوجداره به چه صورت رگلاژ می‌شود؟

اولویت رگلاژ با یراق آلات پنجره و لولا و اسپانیولت است و در صورت نیاز شیشه نیاز نیاز به جابجایی و قرارگیری در جای درست خود را دارد.

۴.۶/۵ - (۱۷ امتیاز)

۲۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *