نحوه رگلاژ پنجره دوجداره – پنجره شهر

رگلاژ پنجره دوجداره

رگلاژ پنجره دوجداره چیست؟

رگلاژ پنجره دوجداره به معنای تنظیمِ دقیقِ لولاها، یراق آلات و شیشه‌‌های لنگه بازشوی پنجره می‌باشد. خبر خوب این است که به طور کلی تمامی درب و پنجره‌های دوجداره upvc و آلومینیومی قابل رگلاژ و تنظیم می‌باشند. ما در این مقاله سعی کردیم علاوه بر توضیحاتی راجع به چگونگی رگلاژ، در آموزش‌های ویدیویی به شما آموزش دهیم که چطور بدون نیاز به نیروی متخصص می‌‌توانید برخی از مشکلات پنجره‌های دوجداره از جمله به طور مثال افتادگی پنجره دوجدارها را رفع نمایید در ادامه با ما همراه باشید.

 

رگلاژ پنجره دوجداره تک حالته و دوحالته upvc

 

 

رگلاژ پنجره کشویی upvc

 

 

چه زمانی پنجره دوجداره نیاز به رگلاژ دارد؟

پنجره ها در دو زمان هنگام نصب و پس از نصب نیاز به رگلاژ پیدا می‌کنند:

رگلاژ پنجره دوجداره

هنگام نصب

در واقع بلافاصله پس از نصب، پنجره باید توسط نصاب در موارد زیر چک و رگلاژ شود:

 • فاصله‌ای بین قاب بازشو و ثابت برای ورود و خروج هوا و صوت وجود نداشته باشد.
 • بازشوی پنجره باید روان و به آسانی باز شود.
 • بین قاب پنجره و دیوار فاصله‌ای نباشد.
 • شیشه پنجره کاملا فیکس باشد.

پس از نصب

اگر پنجره در زمان نصب توسط افراد مجرب صورت بگیرد. الزام به رگلاژ نمودنِ پس از نصب را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. که البته باز هم بعد از مدتی استفاده در بعضی از موارد برای رفع افتادگی پنجره دوجداره نیاز به رگلاژ وجود خواهد داشت تا همانند روزهای اول به خوبی عمل کرده و کاملا عایق شود. اما اگر پنجره در زمان نصب به درستی و توسط افراد مجرب و متخصص نصب نگردد در زمان کوتاهی، گاها دیده شده که بعد از یک ماه از نصب، احتیاج به رگلاژ (یا به اصطلاح عامیانه آچارکِشی) پیدا می‌کند!

رگلاژ پنجره دوجداره

نکاتی که باید مورد توجه قرار گیرد :

 • در فرایند تولید پنجره‌های دوجداره نباید فاصله‌ای میان لنگه بازشو و قاب باقی بماند که اگر بماند باید عمل رگلاژ لولای پنجره صورت بگیرد. و اگر در مراحل نصب فاصله‌ای میان پنجره و دیوار باقی بماند باید با استفاده از فوم و چسبِ مخصوص درزگیری شود.
 • اگر پنجره‌های دوجداره در زمان نصب توسط افراد متخصص صورت بگیرد احتیاج به رگلاژ را در آینده به حداقل می‌رساند. و این خود نشان دهنده اهمیت نصب پنجره دوجداره می‌باشد که تیم نصب پنجره شهر از مجرب‌ترین و باسابقه‌ترین افراد تشکیل شده است.
 • رگلاژ نکردن پنجره‌های دوجداره upvc مشکلاتی از قبیل؛ افتادگی لنگه بازشو، سختی در باز و بسته شدن پنجره، عدم حرکت روان دستگیره، فاصله افتادن میان لنگه بازشو و فریم، مشکلات در تغییر حالت‌های بازشو و عملکرد نامناسب آن می‌شود.

رگلاژ پنجره دوجداره آلومینیومی و UPVC

درب و پنجره‌های upvc در گذر زمان بیشتر از پنجره‌های آلومینیومی از رگلاژ خارج می‌شوند. و علت آن استفاده نادرست از پنجره و ایراد در نصب اولیه و بروز بلایای طبیعی و … می‌باشد.

رگلاژ كردن پنجره دوجداره

درب و پنجره دوجداره آلومینیومی در حالت کلی به صورت درب و پنجره upvc تنظیم می‌گردد اما نیاز به تخصص بیشتری دارد. زیرا ساختار یراق آلات درب و پنجره آلومینیومی دارای پیچیدگی منحصر به فردی است و با تجربه و تخصص به دست می‌آید. پنجره دوجداره آلومینیومی کار بسیار دشواری در مقابل رگلاژ پنجره upvc است و هزینه و زمان بیشتری را نیز طلب می‌کند.

نحوه رگلاژ پنجره دوجداره

مهم‌ترین نقش درب و پنجره‌های دوجداره عایق‌بندی در گرما و سرما و آلودگی‌های صوتی و رفع افتادگی پنجره دوجداره می‌باشد. رگلاژ پنجره UPVC می‌تواند کیفیت و کارایی اولیه را به پنجره‌ها باز گرداند تا این پنجره‌ها بتوانند نقش خود را در صرفه جویی انرژی ساختمان‌ها ایفا کنند. پنجره‌ها عموما از نقاط مختلفی قابلیت رگلاژ دارند که به شرح زیر است:

 • فریم لنگه بازشو
 • شیشه پنجره
 • یراق آلات

رگلاژ یراق آلات

اسپانیولت و لولا از جمله مواردی هستند که در بحث رگلاژ پنجره‌های دوجداره نقش کلیدی را ایفا می‌کنند و نصاب باید دقت کند که این دو مورد به درستی عمل کنند، در غیر این صورت یا تعمیر شود و یا تعویض گردد.

رگلاژ لنگه بازشو

در ابتدا باید کاور لولا را خارج کنیم، برای این کار پنجره را باز کرده سپس با استفاده از پیچ گوشتی یا آچار، کاور را آزاد کرده و جابه جا می‌کنیم. و در دو مرحله عمودی و افقی عمل رگلاژ را انجام می‌دهیم؛

رگلاژ لنگه پنجره دوجداره تک حالته و دوحالته

رگلاژ افقی

برای رگلاژ افقی، لنگه بازشو درب یا پنجره دوجداره باید در محور افقی و عمودی جابجا شود. برای حرکت در محور افقی با استفاده از آچار آلن ۵ میلی متری پیچ رگلاژی را که به صورت افقی است باز و بسته می‌کنیم. با باز و بسته کردن پیچ، لنگه بازشو درب یا پنجره یو پی وی سی به صورت افقی حرکت می‌کند و جابه جا می‌شود. تا زمانی پیچ را حرکت می‌دهیم که با بسته شدن لنگه بازشو در جهت افقی، عدمِ انطباق رفع شود.

رگلاژ عمودی

برای رگلاژ عمودی ابتدا کاور لولای درب و پنجره دوجداره را باز می‌کنیم. سپس با استفاده از آچار آلن، پیچ را می‌گردانیم، با چرخاندن ساعتگرد پیچ، لنگه بازشو به سمت بالا و در صورت چرخاندن آن در جهت پادساعتگرد به سمت پایین حرکت خواهد کرد.

نکته مهم: رگلاژ هر دو جهت افقی و عمودی را به صورت موازی انجام می‌دهیم تا لنگه بازشوی پنجره به حالت مناسب و صحیحِ باز و بسته شدن برسد.

 

رگلاژ شیشه پنجره

یکی از مهم‌ترین قسمت‌های پنجره دوجداره، شیشه آن است که در بحث رگلاژ نیز تاثیر بسزایی دارد. تعمیرکار پنجره با استفاده از زیر شیشه‌های مخصوص باعث قرار گیری درستِ شیشه در جای خود شده و وزن شیشه دوجداره با این عمل در تمامی نقاط پنجره پخش می‌شود و محکم می‌گردد.

رگلاژ پنجره دوجداره - شیشه

مزایای رگلاژ پنجره‌های دوجداره

 • بازگشت سطح کیفیت پنجره به حالت اولیه
 • رفع کامل ایرادات موجود در درب و پنجره
 • عملکرد صحیح یراق آلات و پنجره UPVC

رگلاژ پنجره upvc چقدر زمان می برد؟

مدت زمانی که برای رگلاژ و تنظیم قطعات پنجره نیاز است به سه عامل کلیدی بستگی دارد. که به ترتیب برابر است با : نوع پنجره‌ای که قرار است رگلاژ شود، ابعاد و میزان ارتفاع و تخصص تعمیرکار. شاید در نگاه اول یک پنجره دوجداره پیچیدگی خاصی نداشته باشد. اما وقتی از دید یک طراح و سازنده و نصاب به آن نگاه می‌کنیم دارای ریزه کاری‌هایی است که باید زمان قابل توجهی صرف تنظیم آن شود.

 

 

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، پرده های مدرن و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن تماس :

۰۱۱-۳۲۳۲۳۲۹۷

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۳۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۴۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۵۰

۸ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *