زاماک پنجره دوجداره

یکی از کوچک‌ترین و مهم‌ترین قطعات درب و پنجره upvc که بر روی عایق‌بندی تاثیرگذار است، زاماک پنجره دوجداره است. در واقع وظیفه هر شرکت تولید کننده درب و پنجره upvc استفاده از بهترین نوع موجود آن در بازار، است.

زاماک پنجره دوجداره چیست ؟

زاماک نام برند یا کارخانه ی خاصی نیست. بلکه زاماک جنس این قطعات است که رفته رفته در حال تبدیل شدن به یک غلط عام است. در واقع زاماک یک نوع آلیاژ است که برخی از قطعات مورد استفاده در صنعت ما از جنس آن ساخته شده‌اند. در واقع زاماک یکی از اجزای درب و پنجره دوجداره است که در این محصول نقش مهمی دارد. زاماک اصطلاحی است که در صنعت درب و پنجره upvc نسبتا رایج شده است. بعضی از مونتاژ کنندگان با ورود به بازار، به برخی از کالاها با خطا در نامیدن رو به رو می‌شدند که زاماک نیز در شرف چنین خطایی قرار گرفته است.

عناصر آلیاژ زاماک

  • قلع
  • آهن
  • مس
  • کرم
  • نیکل
  • روی
  • منگنز
  • منیزیم
  • کادمیم
  • آلومینیوم

اما پایه اصلی و اساس آلیاژ زاماک روی است. روی عنصری است با رنگ سفید با درخشش آبی یا نقره ای. ساختار روی دارای ساختار کریستالی بلوری فشرده می‌باشد. نقطه ذوب روی ۴۱۹ و نقطه جوش آن ۹۰۶ درجه سانتی گراد می‌باشد. در واقع آلیاژ ریختگی روی با نام زاماک یکی از معروف‌ترین آلیاژ های روی بوده و در سه درجه زاماک ۲، زاماک ۳، زاماک ۵ طبقه بندی می‌شوند.

زاماک پنجره دوجداره

زاماک چه کاربردی در صنعت درب و پنجره دارد؟

زاماک در قطعاتی که تحت فشار می‌گیرند، کارایی بسیار مطلوبی دارد. به همین دلیل در یراق آلات درب و پنجره و دستگیره بکار برده می‌شود. اگر بخواهیم نقش زاماک را در درب و پنجره دوجداره بررسی کنیم به این صورت است یراقی که تحت عنوان زاماک در درب و پنجره دوجداره به کار می‌رود جهت قفل شدن و چسبیدن کامل لنگه به فریم استفاده می‌شود. البته لازم است توضیح مختصری راجب اسپانیولت ذکر کنیم تا کاربرد زاماک را بهتر درک کنید.

اسپانیولت نوعی یراق می‌باشد که معمولا در پنجره های دوجداره با چند زبانه کوچک در امتداد طولی پروفیل لنگه درب یا پنجره را به چهارچوب قفل می‌نماید و با درگیر شدن به زاماک لنگه درب یا پنجره به صورت محکم به چارچوب می‌چسبد. اسپانیولت در اندازه‌های مختلف برای درب یا پنجره‌های دوجداره در دسترس می‌باشد و توسط دستگیره معمولی و یا قفل درب عمل می‌نماید. ابزار و یراق اسپانیولت در تولید انواع پنجره‌های دوجداره و آلومینیومی کاربرد دارد. زاماک نقش اساسی در بحث رگلاژ پنجره دوجداره نیز ایفا می‌کند و باید زاماک موجود درست تنظیم شود تا رگلاژ درب و پنجره بدون مشکل انجام شود.

بیشتر بخوانید: یراق آلات پنجره دوجداره

زاماک پنجره دوجداره

کاربرد زاماک در درب و پنجره upvc

زاماک در پنجره دوجداره به عنوان قطعه ای برای قفل شدن و کیپ شدن لنگه بازشو به فریم یا چارچوب دیگر استفاده می‌شود. هنگام حرکت دستگیره، قطعه استوانه ای روی اسپانیولت حرکت کرده و هنگام بسته شدن زاماک قرار می‌گیرد و یا هنگام باز شدن از آن خارج می‌شود. زاماک در ابعاد و اشکال مختلف تولید می شود و جزء قطعات تعویضی پنجره محسوب می‌شود.

به دلیل تحت فشار بودن این این قطعه جنس، وزن و نوع آلیاژ آن در کیفیت تولید و عایق بندی درب و پنجره دوجداره upvc اهمیت به‌سزایی دارد. زاماک در حالت دیداری یک بخش ناچیز به حساب می‌آید اما در بعد فنی یکی از مهم‌ترین قسمت های یراق آلات نصب شده بر روی پنجره دوجداره upvc و آلومینیوم می‌باشد.

زاماک پنجره دوجداره

برای اطلاع از قیمت روز زاماک با کارشناسان ما در تماس باشید. نمونه کارهای تیم ما در اینستاگرام پنجره شهر

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *