آنادایز آلومینیوم

آنادایز آلومینیوم


آنادایز آلومینیوم یک روش پوشش دهی الکترو شیمیایی است که در آن فلز زیر لایه با استفاده از اعمال اختلاف پتانسیل در یک محلول الکترولیت، توسط اکسید خودش پوشش داده می‌شود. در واقع در فرایند آنادایز، الکترود آند، قطب مثبت قطعه مورد نظر برای پوشش دهی و الکترود کاتد، قطب منفی یک فلز کمکی برای برقراری ارتباط الکتریکی است. با ایجاد قطب مثبت و منفی در دوسر الکترودها و اعمال اختلاف پتانسیل الکتریکی، یون‌های اکسیژن از محلول الکترولیت روی سطح آند آمده و یک لایه اکسیدی از آند سطح خودش تشکیل می‌دهد. به بررسی آنادایز آلومینیوم چیست می پردازیم.

بیشتر بخوانید: پروفیل آلومینیوم آکپا

آنودایز رنگی
رنگبندی آنادایز آلومینیوم

آنادایز آلومینیوم

بسیاری از فلزات تمایل به اکسید شدن دارند و لایه ی نسبتا پایداری از اکسید، روی آنها تشکیل می‌شود. فلز آلومینیوم نیز در شرایط محیطی از این امر مستثنا نیست، به گونه‌ای که در مجاورت هوا و به طور معمول لایه‌ای بسیار نازک از اکسید آلومینیوم بر روی سطوح قطعات آلومینیومی تشکیل می‌گردد. این لایه اکسیدی که به طور طبیعی تشکیل می‌شود بسیار نازک و چسبنده است. در حالی که در روش آنودایز، لایه‌ی اکسیدی ضخامت بیشتری می‌گیرد و در نتیجه نسبت به شرایط طبیعی از مقاومت بیشتری در برابر خوردگی برخوردار می‌شود. همچنین می‌توان آن را به طیف وسیعی از رنگ‌های زیبا و متنوع درآورد و با استفاده از این تنوع در سیستم درب و پنجره آلومینیومی، به آن جذابیت ظاهری بخشید.

پنجره آلومینیومی

درب و پنجره دوجداره آلومینیومی

امروزه درب و پنجره ی دوجداره آلومینیومی با استقبال زیادی روبرو شده است و رده محبوب ترین درب و پنجره هایی است که برای ساخت و ساز بوده و دارای دو نوع ترمال بریک و نرمال می باشند.

مراحل عملیات آنودایز

مکانیزم عملیات آنادایز به روش شیمیایی می‌باشد، به طوری که با اکسید شدن سطح آلومینیوم به تدریج لایه‌ی اکسید آلومینیا روی قطعه ایجاد می‌شوند و مراحل آن به شرح زیر است:

 1. تمیز کردن و چربی زدایی پروفیل به وسیله حلال‌های موجود
 2. مات کردن سطح پروفیل آلومینیومی توسط محلول سودا
 3. آنادایز کردن پروفیل درب و پنجره دوجداره توسط جریان برق بر روی سطح پروفیل آلومینیومی در حمام اسید سولفوریک
 4. رنگ کردن سطح منفذ دار پروفیل توسط جریان برق با استفاده از نمک فلزات
 5. آب بندی نهایی پروفیل برای هیدراته شدن و پر شدن منافذ

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

آنودایز رنگی آلومینیوم
آنودایزهای رنگی آلومینیوم

مزیت‌های آنادایز

 • عایق الکتریکی
 • افزایش مقاومت سایشی
 • پایین آوردن ضریب انتقال حرارت
 • افزایش مقاومت در برابر خوردگی
 • ایجاد نمای ظاهری مناسب جهت دکوراسیون و تزئینات
 • افزایش قدرت چسبندگی رنگ‌ها و ایجاد سطح برای آبکاری
آلومینیوم آنودایز شده

در پنجره شهر بهترین محصولات درب و پنجره دوجدارهupvc، توری پلیسه ای، پرده های مدرن، نرده شیشه ای تراس و … را مشاهده کنید.

امتیاز دهید

۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *