برش شیشه سکوریت

برش شیشه سکوریت


نحوه برش شیشه سکوریت و استفاده از روش‌های صحیح آن یکی از مهم‌ترین مسائل بعد از تولید این نوع شیشه می‌باشد. شیشه سکوریت یک محصول بسیار سخت و ایمن است، از آنجایی که شیشه سکوریت برای ساختن  وسایلی مانند درب ورودی ساختمان‌ها استفاده می‌شود که به ایمنی بالا احتیاج دارند. به همین دلیل به صورت شیشه نشکن ساخته می‌شود تا در برابر شوک‌های مکانیکی و گرما و حرارت مقاومت بالایی داشته باشد.

آیا شیشه سکوریت قابلیت برش خوردن را دارد؟

شیشه‌های معمولی به راحتی و با یک تیغ الماس قابل برش هستند، زیرا ساختار شیشه معمولی به گونه ای است که اگر قسمتی از شیشه بشکند، به کل شیشه آسیب نمی‌رسد و فقط همان بخش شکسته می‌شود ولی شیشه سکوریت برخلاف شیشه معمولی به صورت کلی می‌شکند، یعنی کوچکترین شکستگی در شیشه به کل شیشه منتقل می‌شود. این شیشه قابلیت برش خوردن را دارد، اما طی شرایط خاص و آن هم در کارخانه تولید کننده شیشه امکان پذیر است.

بیشتر بخوانید: تعویض شیشه شکسته سکوریت

نحوه برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

زمان مناسب برای برش شیشه سکوریت

نحوه برش شیشه سکوریت ساده نیست و بسیار فنی و اصولی باید انجام بگیرد، مقاومت بالا و نشکن بودن این شیشه موجب شده که برش آن روش‌های خاصی داشته باشد. برش این شیشه هنگامی انجام می‌شود که شیشه هنوز سکوریت یا لمینت نشده باشد. بنابراین تغییرات موردنیاز باید قبل از این که شیشه به صورت کامل تبدیل به شیشه سکوریت شود، صورت گیرد.

بیش از هر چیز دیگری باید بدانید که برش شیشه سکوریت امکان پذیر نیست. این نوع شیشه به سختی می‌شکند، بنابراین برش آن با استفاده از قدرتمندترین ابزارها نیز ممکن نیست. این شیشه قبل از اینکه به شیشه نشکن تبدیل شود، یک شیشه معمولی است. بنابراین برش این شیشه باید در مراحل ابتدایی تولید آن انجام شود.

بیشتر بخوانید: شیشه مات و انواع آن

معمولا اندازه‌های استانداردی برای سفارش ها وجود دارد که موجب می شود شیشه‌ها در ابعاد استاندارد تولید شوند. در ضمن اگر شما نیاز به شیشه سکوریت با ابعاد متفاوتی دارید، می توانید به مراکز تولید کننده سفارش دهید تا برش شیشه سکوریت را مطابق با خواست شما انجام دهند.

برش شیشه سکوریت
برش شیشه سکوریت

بریدن شیشه پنجره برای لوله بخاری

با سرد شدن هوا افراد بسیاری هستند که به دنبال بریدن شیشه برای لوله بخاری خود می باشند. لازم به ذکره که این روش در شیشه های سکوریت و یا دوجداره اصلا توصیه نمی شود. بر اساس مقررات ملی ساختمان این عمل از نظر فنی و ایمنی مناسب نبوده و ممکن است خطرناک باشد. همچنین با انجام این کار خاصیت اصلی و عایق بندی پنجره های دوجداره از بین می رود و کارایی خود را از دست می دهد.

نحوه برش شیشه سکوریت بعد از تولید

فرض کنید مشتری برای درب ورودی مجتمع تجاری، شیشه سکوریت سفارش داده است. ولی اندازه‌های شیشه همخوانی ندارد و در واقع اندازه‌ها درست و دقیق نبوده است. برش دادن شیشه‌های سکوریت پس از تولید کار دشواری است و بهتر است برای این کار شیشه‌ها به کارخانه تولید کننده یا کارخانه هایی که خدمات برش شیشه‌های سکوریت را ارائه می‌کنند، فرستاده شود تا ابعاد و اندازه‌های آن اصلاح شود. زیرا برای برش دوباره شیشه، به کوره های با دمای بالا (تا ۹۰۰ فارنهایت) نیاز است.

بیشتر بخوانید: دلایل شکستن شیشه سکوریت

مراحل برش شیشه سکوریت

برش شیشه سکوریت به دلیل حساسیتی که دارد باید طی مراحل برش داده شود تا بعد از برش مقاومت و کیفیت آن حفظ گردد.

شیشه نشکن در واقع یک محصول ایمنی است و اگر شما برای برش آن تلاش کنید، ممکن است اثرات مخربی داشته باشد و آن به قطعات کوچک شکسته می‌شود. در حالی که شما می توانید یاد بگیرید که چگونه آن را برش دهید. برش دادن شیشه نشکن فرایند ویژه‌ای دارد که شما باید در هنگام تلاش برای برش دادن آن را به دقت دنبال نمایید، در غیر این صورت می‌شکند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

بیشتر بخوانید: انواع شیشه و کاربردها

مرحله ۱- پاک کردن

قبل از برش دادن شیشه سکوریت، ابتدا شیشه ها را از هرگونه گرد و غبار و هر جسمی که ممکن است سد راه برش شود، تمیز کنید. سپس با استفاده از محلول شوینده آن را تمیز کرده و آنرا کاملا خشک نمایید.

برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

مرحله ۲- گرم کردن

محصول خود را در اجاق صنعتی تا ۹۰ درجه فارنهایت گرم نمایید، سپس اجاق گاز خود را خاموش نمایید و اجازه دهید به مدت ۸ ساعت خشک شود. حرارت دوباره، ویژگی های درونی آن را تغییر می‌دهد و موجب می شود که شیشه در حین عملیات خرد نشود. در واقع فرایند حرارت به صورت یکنواخت بر روی آن اعمال می‌شود به طوری که تمام تنش های ایجاد شده در روند تولید دوباره حذف خواهد شد. در حقیقت این تنش های درونی و نقاط پر فشار است که برش آن را در حالت عادی غیر ممکن می‌کند.

مرحله ۳- آماده سازی برای برش دادن

برش زدن شیشه سکوریت در حالی که هنوز داغ است می‌تواند موجب شکسته شدن شیشه شود. خنک شدن آرام شیشه باعث می‌شود که استرس کمتری در حین برش، به شیشه وارد شود و شیشه نشکند. پس از آن می توانید شیشه ها را برش بزنید. سپس آن را بر روی یک سطح صاف و مربعی شکل قرار دهید تا احتمال شکستن را کاهش دهد.

نکته : برش دهنده خود را به نفت سفید آغشته نمایید، این عمل برای یک برش تمیز موثر خواهد بود.

برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

مرحله ۴- برش شیشه نشکن

با اعمال فشاری متوسط بر روی آن، برش را به راحتی و تمیز به صورت مستقیم و در امتداد یک خط نازک بر روی سطح آن ادامه دهید. عمل برش را دوبار بر روی یک محل برش داده شده، اجرا نکنید.

بیشتر بخوانید: تعویض شیشه دوجداره

مرحله ۵- جدا کردن برش ها از یکدیگر

رول پلاکی را در زیر خط برش قرار دهید و دو دست خود را در دو طرف خط برش قرار دهید. آن را دو طرف خط برش به سمت پایین فشار دهید. اگر کار خود را به درستی انجام دهید، در اثر فشار به سمت پایین، دو قطعه باید به طور مساوی و هم زمان از ناحیه برش جدا شوند.

هشدار : این بخش یکی از بخش های حساس و خطرناک در طی این فرایند است. قبل از انجام این مرحله پوشش محافظ مناسبی را برای خود در نظر بگیرید.

نحوه برش شیشه ضخیم
نحوه برش شیشه ضخیم

مرحله ۶- صاف کردن لبه های شیشه نشکن

با استفاده از یک تیز کننده، لبه ها را برای کاربرد، صاف نمایید. این کار نه تنها محصول شما را صاف و روان می‌سازد، بلکه خطر حمل آن را کمتر می‌کند و باعث مقاومت آن می‌شود.

مرحله ۷- بازگشت خواص

پس از پایان مراحل برش، محصول شما دوباره خواص خود را باز خواهد یافت.

بیشتر بخوانید: انواع شیشه رفلکس

رعایت نکات ایمنی و محافظتی و استفاده از بهترین تجهیزات در تمام مراحل ضروری است. این کار باعث تولید و برش شیشه با بالاترین کیفیت می‌شود.

ویدئو زیر نحوه برش شیشه سکوریت را نشان میدهد . برای تماشای ویدئوهای بیشتر به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

ویدئو نحوه برش شیشه سکوریت


شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، پنجره کرتین وال و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای خرید شیشه سکوریت در مازندران با شماره‌های زیر تماس بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *