نحوه برش شیشه سکوریت – پنجره شهر بابل

نحوه برش شیشه سکوریت

نحوه برش شیشه سکوریت


نحوه برش شیشه سکوریت و استفاده از روش‌های صحیح آن یکی از مهم‌ترین مسائل بعد از تولید این نوع شیشه می‌باشد. شیشه سکوریت یک محصول بسیار سخت و ایمن است، از آنجایی که شیشه سکوریت برای ساختن  وسایلی مانند درب ورودی ساختمان‌ها استفاده می‌شود که به ایمنی بالا احتیاج دارند. به همین دلیل به صورت شیشه نشکن ساخته می‌شود تا در برابر شوک‌های مکانیکی و گرما و حرارت مقاومت بالایی داشته باشد.

 

نحوه برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

برش شیشه سکوریت بسیار فنی و اصولی باید انجام بگیرد، مقاومت بالا و نشکن بودن این شیشه موجب شده که برش آن روش‌های خاصی داشته باشد. برش شیشه سکوریت هنگامی انجام می‌شود که شیشه هنوز سکوریت یا لمینت نشده باشد. بنابراین تغییرات موردنیاز باید قبل از این که شیشه به صورت کامل تبدیل به شیشه سکوریت شود، صورت گیرد.

نحوه برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

 

روش برش شیشه سکوریت

بیش از هر چیز دیگری باید بدانید که برش شیشه سکوریت امکان پذیر نیست. این نوع شیشه به سختی می‌شکند، بنابراین برش آن با استفاده از قدرتمندترین ابزارها نیز ممکن نیست. شیشه سکوریت قبل از اینکه به شیشه نشکن تبدیل شود، یک شیشه معمولی است. بنابراین برش شیشه سکوریت باید در مراحل ابتدایی تولید آن انجام شود.

معمولا اندازه‌های استانداردی برای سفارش ها وجود دارد که موجب می شود شیشه‌ها در ابعاد استاندارد تولید شوند. در ضمن اگر شما نیاز به شیشه سکوریت با ابعاد متفاوتی دارید، می توانید به مراکز تولید کننده سفارش دهید تا برش شیشه سکوریت را مطایق با خواست شما انجام دهند.

نحوه برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

 

آیا بعد از تولید شیشه سکوریت می توان آن را برش داد؟

فرض کنید مشتری برای درب ورودی مجتمع تجاری، شیشه سکوریت سفارش داده است. ولی اندازه‌های شیشه همخوانی ندارد و در واقع اندازه‌ها درست و دقیق نبوده است. برش دادن شیشه‌های سکوریت پس از تولید کار دشواری است و بهتر است برای این کار شیشه‌ها به کارخانه تولید کننده یا کارخانه هایی که خدمات برش شیشه‌های سکوریت را ارائه می‌کنند، فرستاده شود تا ابعاد و اندازه‌های آن اصلاح شود. زیرا برای برش دوباره شیشه، به کوره های با دمای بالا (تا ۹۰۰ فارنهایت) نیاز است.

نحوه برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

 

آیا شیشه سکوریت قابلیت برش خوردن را دارد؟

شیشه‌های معمولی به راحتی و با یک تیغ الماس قابل برش هستند، زیرا ساختار شیشه معمولی به گونه ای است که اگر قسمتی از شیشه بشکند، به کل شیشه آسیب نمی‌رسد و فق همان بخش شکسته می‌شود ولی شیشه سکوریت برخلاف شیشه معمولی به صورت کلی می‌شکند، یعنی کوچکترین شکستگی در شیشه به کل شیشه منتقل می‌شود. شیشه سکوریت قابلیت برش خوردن را دارد، اما طی شرایط خاص و آن هم در کارخانه تولید کننده شیشه امکان پذیر است.

 

برش شیشه سکوریت چگونه انجام می شود؟

شیشه نشکن در واقع یک محصول ایمنی است و اگر شما برای برش آن تلاش کنید، ممکن است اثرات مخربی داشته باشد و آن به قطعات کوچک شکسته می‌شود. در حالی که شما می توانید یاد بگیرید که چگونه آن را برش دهید. برش دادن شیشه نشکن فرایند ویژه‌ای دارد که شما باید در هنگام تلاش برای برش دادن آن را به دقت دنبال نمایید، در غیر این صورت می‌شکند و دیگر قابل استفاده نخواهد بود.

نحوه برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

 

مراحل برش شیشه سکوریت

شیشه نشکن به دلیل حساسیتی که دارد باید طی مراحل برش داده شود تا بعد از برش مقاومت و کیفیت آن حفظ گردد.

مرحله ۱- پاک کردن

قبل از برش دادن شیشه ها، ابتدا شیشه ها را از هرگونه گرد و غبار و هر جسمی که ممکن است سد راه برش شود، تمیز کنید. سپس با استفاده از محلول شوینده آن را تمیز کرده و آنرا کاملا خشک نمایید.

 

مرحله ۲- گرم کردن

محصول خود را در اجاق صنعتی تا ۹۰ درجه فارنهایت گرم نمایید، سپس اجاق گاز خود را خاموش نمایید و اجازه دهید به مدت ۸ ساعت خشک شود. حرارت دوباره، ویژگی های درونی آن را تغییر می‌دهد و موجب می شود که شیشه در حین عملیات خرد نشود. در واقع فرایند حرارت به صورت یکنواخت بر روی آن اعمال می‌شود به طوری که تمام تنش های ایجاد شده در روند تولید دوباره حذف خواهد شد. در حقیقت این تنش های درونی و نقاط پر فشار است که برش آن را در حالت عادی غیر ممکن می‌کند.

 

مرحله ۳- آماده سازی برای برش دادن

برش زدن شیشه سکوریت در حالی که هنوز داغ است می‌تواند موجب شکسته شدن شیشه شود. خنک شدن آرام شیشه باعث می‌شود که استرس کمتری در حین برش، به شیشه وارد شود و شیشه نشکند. پس از آن می توانید شیشه ها را برش بزنید. سپس آن را بر روی یک سطح صاف و مربعی شکل قرار دهید تا احتمال شکستن را کاهش دهد.

نکته : برش دهنده خود را به نفت سفید آغشته نمایید، این عمل برای یک برش تمیز موثر خواهد بود.

مرحله ۴- برش شیشه نشکن

با اعمال فشاری متوسط بر روی آن، برش را به راحتی و تمیز به صورت مستقیم و در امتداد یک خط نازک بر روی سطح آن ادامه دهید. عمل برش را دوبار بر روی یک محل برش داده شده، اجرا نکنید.

نحوه برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

 

مرحله ۵- جدا کردن برش ها از یکدیگر

رول پلاکی را در زیر خط برش قرار دهید و دو دست خود را در دو طرف خط برش قرار دهید. آن را دو طرف خط برش به سمت پایین فشار دهید. اگر کار خود را به درستی انجام دهید، در اثر فشار به سمت پایین، دو قطعه باید به طور مساوی و هم زمان از ناحیه برش جدا شوند.

هشدار : این بخش یکی از بخش های حساس و خطرناک در طی این فرایند است. قبل از انجام این مرحله پوشش محافظ مناسبی را برای خود در نظر بگیرید.

نحوه برش شیشه سکوریت
نحوه برش شیشه سکوریت

 

مرحله ۶- صاف کردن لبه های شیشه نشکن

با استفاده از یک تیز کننده، لبه ها را برای کاربرد، صاف نمایید. این کار نه تنها محصول شما را صاف و روان می‌سازد، بلکه خطر حمل آن را کمتر می‌کند و باعث مقاومت آن می‌شود.

مرحله ۷- بازگشت خواص

پس از پایان مراحل برش، محصول شما دوباره خواص خود را باز خواهد یافت.

رعایت نکات ایمنی و محافظتی و استفاده از بهترین تجهیزات در تمام مراحل ضروری است. این کار باعث تولید و برش شیشه با بالاترین کیفیت می‌شود.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، پرده های مدرن و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

تلفن تماس :

۰۱۱-۳۲۳۲۳۲۹۷

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۳۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۴۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۵۰

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *