تعویض شیشه دوجداره

افزایش روز افزون استفاده از درب و پنجره دوجداره طبیعتا نیاز به تعویض شیشه دوجداره و خدماتی که لازمه سالم نگه داشتن و تعمیرات درب و پنجره دوجداره می‌باشد نیز افزایش می‌یابد. هدف از این مطلب اطلاع از نحوه تعویض شیشه در پنجره دوجداره توسط افراد تازه کار اما فنی است. با این حال بهتر است شیشه توسط شرکت تولید درب و پنجره upvc گردد.

تعویض شیشه تک‌جداره در پنجره‌های آهنی قدیمی بسیار آسان بود و با باز کردن زهوار دور شیشه می‌توانستیم شیشه قبلی را در آورده سپس شیشه جدید جایگزین کنیم. اما در پنجره‌های دوجداره upvc شیشه دوجداره در قسمت ثابت، بسیار آسان تعویض می‌شود اما در قسمت بازشو، شیشه‌ها حکم رگلاژ کننده لنگه را دارند.

بیشتر بخوانید: نحوه رگلاژ پنجره دوجداره

تعویض شیشه دوجداره شکسته

برای تعویض شیشه دوجداره ابتدا نیاز داریم مشخصات شیشه را بدست آوریم. اطلاعاتی همانند رنگ شیشه، ضخامت شیشه، ضخامت اسپیسر موجود بین دو شیشه و ابعاد شیشه دوجداره. سپس بر اساس اطلاعات جمع آوری شده شیشه مورد نظر را سفارش می‌دهیم:

  • برچسب اطلاعات شیشه : معمولا برچسب توسط مشتری از شیشه کنده می‌شود. در صورتیکه برچسب وجود دارد می‌توانید مشخصات شیشه را از روی آن بدست آورید.
  • فایل پروژه : تمامی اطلاعات ساخت پنجره دوجداره مربوط به هر پروژه در شرکت تولید کننده آن موجود است.
  • مشخصات شیشه فعلی : با کنترل شیشه فعلی می‌توان مشخصات آن را بدست آورد که در قسمت بعدی آن را بررسی می‌کنیم.
تعویض شیشه دوجداره - اطلاعات شیشه
تعویض شیشه دوجداره

اطلاعات مورد نیاز برای تعویض شیشه پنجره دوجداره

برای سفارش شیشه به ۳ مشخصه نیاز داریم:

  • رنگ شیشه
  • ضخامت شیشه و اسپیسر
  • ابعاد شیشه دوجداره

رنگ شیشه

برای تشخیص رنگ (رفلکس برنز، نقره‌ای، آبی، طلایی و یا سبز) کافیست شیشه را در حالت روز و شب بررسی کنید.

ضخامت شیشه و اسپیسر

ساده‌ترین راه برای تشخیص ضخامت، استفاده از برچسب اطلاعات فنی پروفایل (هر برند نقشه فنی مختص به خود را دارد) و یا فایل مشتریان است. در صورتیکه به این اطلاعات دسترسی ندارید، شیشه باید از چارچوب خارج شود. پس از خارج کردن شیشه، ضخامت کلی شیشه را اندازه گیری می‌کنیم. سپس ضخامت هر شیشه را نیز جداگانه اندازه‌گیری می‌کنیم. با اعداد بدست آمده اسپیسر شیشه را نیز می‌توان محاسبه کرد.

اسپیسر = ضخامت کلی – ضخامت هر دو شیشه

نکته : سفارش شیشه ممکن است چندین روز زمان ببرد، بنابراین قبل از تحویل گرفتن شیشه دوجداره جدید، ترجیحا از خارج کردن شیشه قبلی خودداری کنید، و یا پس از اندازه گیری آن را به محل خود بر گردانید.

ابعاد شیشه دوجداره

اگر شیشه دوجداره در چارچوب خود قرار دارد، می‌توان برای اندازه گیری عرض و ارتفاع شیشه، پشت تا پشت زوار پنجره دوجداره را اندازه‌گیری و حاصل آن را منهای ۱ سانتی‌متر کرد. منظور از پشت تا پشت زوار، محل اتصال زوار به پروفیل پنجره است.

  • عرض شیشه دوجداره: عرض پشت تا پشت زوار – ۱ سانتی متر
  • ارتفاع شیشه دوجداره: ارتفاع پشت تا پشت زوار – ۱ سانتی متر

با توجه به اطلاعات بدست آمده می‌توان شیشه دوجداره درخواستی خود را سفارش دهید. پیشنهاد ما تعویض شیشه توسط افراد متخصصی مانند تیم مجرب پنجره شهر می‌باشد.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

تعویض شیشه دوجداره شکسته
تعویض شیشه دوجداره شکسته

نحوه نصب شیشه دوجداره

پس از تحویل شیشه درب و پنجره دوجداره، بیرون آوردن شیشه قبلی و نصب شیشه جدید طی مراحل زیر صورت می‌گیرد:

مرحله اول

در مرحله اول ابتدا زوارها را بیرون می‌آوریم، برای این کار از اهرم‌هایی مانند کاردک، پیچ گوشتی سرپهن و یا ابزاری که سر باریک و کشیده‌ای دارد می‌توان استفاده کرد. بدین صورت که لبه ابزار را در شیار مابین زوار و پروفیل پنجره دوجداره قرار می‌دهیم و زوار را به سمت مخالف هل داده تا زوار از پروفیل جدا شود.

نکته:برای امنیت بیشتر ابتدا زوارهای عمودی یا ارتفاعی را خارج کنید سپس زوار عرضی بالا و در آخر هم زوار پایین را با ثابت داشتن شیشه دوجداره خارج می‌کنیم.

مرحله دوم

با چند ضربه بر روی شیشه، شیشه دوجداره از چارچوب خارج می‌گردد. پس از بیرون آوردن شیشه، تاکوز یا زیر شیشه‌ها را روی پروفیل مرتب می‌کنیم. برای ضربه زدن بر روی زوار حتما از چکشی غیر فلزی استفاده کنید تا زوار آسیب نبیند. برای جا زدن زوارهای عمودی، ابتدا سر و ته زوار را قرار می‌دهیم سپس قسمت میانی یا وسط آن را جا می‌زنیم.

تحویل شیشه درب و پنجره دوجداره
تعویض شیشه دوجداره – هزینه تعویض شیشه

قیمت تعویض شیشه پنجره دوجداره

شیشه‌های پنجره دوجداره دارای انواع مختلف می‌باشند که هر یک مناسب برای استفاده در مکان‌های خاصی خواهند بود. اگر قصد تعویض شیشه پنجره دوجداره خود را دارید می‌توانید از شرکت پنجره شهر راهنمایی گرفته و از قیمت تعویض شیشه پنجره دوجداره مطلع شوید.

امتیاز دهید

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *