دوجداره کردن پنجره قدیمی

دوجداره کردن پنجره قدیمی


در این مقاله از پنجره شهر قصد داریم دوجداره كردن پنجره هاي قديمي را مورد بررسی قرار دهیم. شیشه دوجداره متشکل از دو شیشه تک جداره و معمولی و یک اسپیسر است. اسپیسر برای حفظ فاصله دو شیشه از هم استفاده می‌شود. این فاصله و هوایی که مابین آن قرار می‌گیرد، عامل عایق شدن پنجره دوجداره است. فاصله مابین دو شیشه را معمولا با گاز آرگون که یک گاز خنثی محسوب می‌شود، پر می‌کنند. سپس مجموع شیشه‌ها و اسپیسر را در پروفیل‌های مختلف درب و پنجره نصب می‌کنند.

بررسی امکان نصب شیشه دوجداره روی پنجره قدیمی

پروفیل پنجره‌ دوجداره معمولا از جنس upvc می‌باشند. این فریم‌ها در برابر عبور صوت و حرارت بسیار مقاوم هستند و وزن کمی دارند. در حالی که پنجره‌های قدیمی غالبا فلزی و آهنی هستند. پروفیل‌های آهنی بسیار سنگین می‌باشند و عایق صوتی و حرارتی نیز نیستند. از این رو اغلب افراد تصور می‌کنند که دوجداره کردن شیشه تک جداره، بی فایده و موجب اتلاف هزینه است. در ادامه تمام ایرادات ممکن در دوجداره کردن شیشه تک جداره بدون تعویض پروفیل آهنی قدیمی را بررسی می‌کنیم.

بیشتر بخوانید: شیشه دو جداره

تعویض شیشه پنجره آهنی
تعویض شیشه پنجره آهنی

ایرادات دوجداره كردن پنجره هاي قديمي بدون تعویض پروفیل آهنی قدیمی

فلزات انتقال دهنده صوت

طبق قوانین انتقال صوت، فلزات انتقال دهنده‌های خوبی برای امواج صوتی هستند. همچنین فلزاتی که به صورت تو خالی تولید شده‌اند مانند قوطی آهنی و یا فلزات سبک مانند آلومینیوم بهتر از بقیه فلزات در انتقال صوت عمل می کنند. بنابراین پنجره‌های آلومینیوم نیز انتقال دهنده صوت می‌باشند.

آهن و فلزات تبادل حرارتی بالایی دارند

فلزات کاملا انتقال دهنده گرما و سرما می‌باشند. کافیست بعد از تابش نور خورشید و یا در فصل سرما، دست خود را نزدیک پنجره نگه دارید. سرما یا گرمای موجود را کاملا حس خواهید کرد. اکنون اگر شیشه به صورت دوجداره باشد، مطمئنا سرما و گرمای شیشه مقداری کمتر خواهد شد اما با انتقال سرما و گرما به شیشه تک یا دوجداره از طریق چارچوب فلزی، این کاهش سرما و گما ناچیز به حساب می‌آید.

بیشتر بخوانید: پنجره آلومینیومی

دوجداره كردن پنجره هاي قديمي
دوجداره كردن پنجره هاي قديمي

پنجره های آهنی یا فلزی منافذ زیادی دارند

هنگام تعویض شیشه تک جداره با شیشه دوجداره در پنجره‌های معمولی نکته‌ای را مد نظر قرار دهید. اینکه یکی از مهم ترین اصول عایق بندی چفت شدن کامل اجزای ثابت و متحرک در درب و پنجره‌هاست. منافذ و درزهای بازشوی پنجره‌ها، هر  چقدر هم که کوچک باشند، تاثیر قابل توجهی در انتقال صدا خواهند داشت. به عبارت دیگر، یک پنجره تک جداره با درزبندی کامل، عملکردی بهتری نسبت به یک پنجره دوجداره با درزبندی ضعیف در مقابل  انتقال صوت و حرارت خواهد داشت. پنجره های فلزی در چند قسمت دارای منافذ زیادی می‌باشند.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

محل اتصال شیشه به فلز

به دلیل شکننده بودن شیشه، قاب اهنی یا آلومینیومی را با فاصله قرار می دهند که این فاصله را با چسب  و یا  لاستیک پر می‌کنند. در هر صورت به دلیل اینکه آهن روی آهن پیچ یا جوش داده می شود، باز هم منافذی باقی می‌ماند که از آنجا گرد و  غبار و یا سرو صدا عبور کند.

محل باز و بسته شدن درب یا پنجره اهنی

بازشوی پنجره آهنی به علت وزن و فشار زیاد فلزات، طوری ساخته شده که با فریم اصلی فاصله داشته باشد. این فاصله موجب عدم عایق بندی نسبت به هرچیزی خواهد شد. حتی اگر از لاستیک یا چسب‌های یک طرفه برای درزگیری این قسمت‌ها استفاده شود، به دلیل فشار زیای که لنگه بازشو هنگام بسته شدن ایجاد می‌کند، بعد از مدتی لاستیک یا چسب فشرده و خاصیت و کارایی خود را از دست می‌دهند.

بیشتر بخوانید: قیمت پنجره دوجداره

پنجره تک جداره
دوجداره كردن پنجره هاي قديمي

مزایای کلی دوجداره كردن پنجره هاي قديمي

  • کنترل آلودگی صوتی
  • مقاومت و استحکام بیشتر شیشه ها
  • عاملی برای کاهش ورودد گرد و خاک به خانه
  • مصرف هزینه کمتر برای برای قبوض منابع انرژی
  • ارزش نهادن به معماری پایدار و مفاهیم زیست محیطی
  • و …

بیشتر بخوانید: انواع شیشه

چنانچه قصد دوجداره کردن شیشه پنجره آهنی یا معمولی را دارید، بهتر است بیشتر فکر کنید. این عمل کاملا هزینه ای از دست رفته و بدون کارایی تلقی می شود و تعویض شیشه تک جداره با شیشه دوجداره در پنجره های آهنی و معمولی چندان موثر نیست.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، کرتین وال ، پرده های مدرن و نرده شیشه ای بالکن … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره رایگان با کارشناسان ما در تماس بگیرید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

۱۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *