دوجداره کردن شیشه تک جداره

دوجداره کردن شیشه تک جداره

دوجداره کردن شیشه تک جداره


اجزای شیشه دوجداره

شیشه دوجداره متشکل از دو شیشه تک جداره و معمولی و یک اسپیسر است. اسپیسر برای حفظ فاصله دو شیشه از هم استفاده می‌شود. این فاصله و هوایی که مابین آن قرار می‌گیرد، عامل عایق شدن پنجره دوجداره است. فاصله مابین دو شیشه را معمولا با گاز آرگون که یک گاز خنثی محسوب می‌شود، پر می‌کنند. سپس مجموع شیشه‌ها و اسپیسر را در پروفیل‌های مختلف درب و پنجره نصب می‌کنند. در این مقاله از پنجره شهر قصد داریم دوجداره کردن شیشه تک جداره را مورد بررسی قرار دهیم.

بررسی امکان تبدیل شیشه معمولی به دوجداره در پنجره آهنی قدیمی

پروفیل پنجره‌های دوجداره معمولا از جنس upvc می‌باشند. این فریم‌ها در برابر عبور صوت و حرارت بسیار مقاوم هستند و وزن کمی دارند. در حالی که پنجره‌های قدیمی غالبا فلزی و آهنی هستند. پروفیل‌های آهنی بسیار سنگین می‌باشند و عایق صوتی و حرارتی نیز نیستند. از این رو اغلب افراد تصور می‌کنند که دوجداره کردن شیشه تک جداره، بی فایده و موجب اتلاف هزینه است. در ادامه تمام ایرادات ممکن در دوجداره کردن شیشه تک جداره بدون تعویض پروفیل آهنی قدیمی را بررسی می‌کنیم.

دوجداره کردن شیشه تک جداره
دوجداره کردن شیشه تک جداره

 

فلزات انتقال دهنده صوت

طبق قوانین انتقال صوت، فلزات انتقال دهنده‌های خوبی برای امواج صوتی هستند. همچنین فلزاتی که به صورت تو خالی تولید شده‌اند مانند قوطی آهنی و یا فلزات سبک مانند آلومینیوم بهتر از بقیه فلزات در انتقال صوت عمل می کنند. بنابراین پنجره‌های آلومینیوم نیز انتقال دهنده صوت می‌باشند.

آهن و فلزات تبادل حرارتی بالایی دارند

فلزات کاملا انتقال دهنده گرما و سرما می‌باشند. کافیست بعد از تابش نور خورشید و یا در فصل سرما، دست خود را نزدیک پنجره نگه دارید. سرما یا گرمای موجود را کاملا حس خواهید کرد. اکنون اگر شیشه به صورت دوجداره باشد، مطمئنا سرما و گرمای شیشه مقداری کمتر خواهد شد اما با انتقال سرما و گرما به شیشه تک یا دوجداره از طریق چارچوب فلزی، این کاهش سرما و گما ناچیز به حساب می‌آید.

دوجداره کردن شیشه تک جداره
دوجداره کردن شیشه تک جداره

 

پنجره های آهنی یا فلزی منافذ زیادی دارند

هنگام تعویض شیشه تک جداره با وجداره در پنجره‌های معمولی نکته‌ای را مد نظر قرار دهید. اینکه یکی از مهم ترین اصول عایق بندی چفت شدن کامل اجزای ثابت و متحرک در درب و پنجره‌هاست. منافذ و درزهای بازشوی پنجره‌ها، هر  چقدر هم که کوچک باشند، تاثیر قابل توجهی در انتقال صدا خواهند داشت. به عبارت دیگر، یک پنجره تک جداره با درزبندی کامل، عملکردی بهتری نسبت به یک پنجره دوجداره با درزبندی ضعیف در مقابل  انتقال صوت و حرارت خواهد داشت. پنجره های فلزی در چند قسمت دارای منافذ زیادی می‌باشند.

محل اتصال شیشه به فلز

به دلیل شکننده بودن شیشه، قاب اهنی یا آلومینیومی را با فاصله قرار می دهند که این فاصله را با چسب  و یا  لاستیک پر می‌کنند. در هر صورت به دلیل اینکه آهن روی آهن پیچ یا جوش داده می شود، باز هم منافذی باقی می‌ماند که از آنجا گرد و  غبار و یا سرو صدا عبور کند.

محل باز و بسته شدن درب یا پنجره اهنی

بازشوی پنجره آهنی به علت وزن و فشار زیاد فلزات، طوری ساخته شده که با فریم اصلی فاصله داشته باشد. این فاصله موجب عدم عایق بندی نسبت به هرچیزی خواهد شد. حتی اگر از لاستیک یا چسب‌های یک طرفه برای درزگیری این قسمت‌ها استفاده شود، به دلیل فشار زیای که لنگه بازشو هنگام بسته شدن ایجاد می‌کند، بعد از مدتی لاستیک یا چسب فشرده و خاصیت و کارایی خود را از دست می‌دهند.

دوجداره کردن شیشه تک جداره
دوجداره کردن شیشه تک جداره

 

مزایای کلی استفاده از شیشه دوجداره

  • ارزش نهادن به معماری پایدار و مفاهیم زیست محیطی
  • کنترل آلودگی صوتی
  • عاملی برای کاهش ورودد گرد و خاک به خانه
  • مصرف هزینه کمتر برای برای قبوض منابع انرژی
  • مقاومت و استحکام بیشتر شیشه ها
  • و …

چنانچه قصد دوجداره کردن شیشه پنجره آهنی یا معمولی را دارید، بهتر است بیشتر فکر کنید. این عمل کاملا هزینه ای از دست رفته و بدون کارایی تلقی می شود و تعویض شیشه تک جداره با شیشه دوجداره در پنجره های آهنی و معمولی چندان موثر نیست.

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، پرده های مدرن و … می باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره رایگان با کارشناسان ما در تماس بگیرید.

تلفن تماس :

۰۱۱-۳۲۳۲۳۲۹۷

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۳۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۴۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۵۰

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *