علت عرق كردن شيشه دوجداره

علت عرق كردن شيشه دوجداره


تفاوت آب و هوای (داخلی و خارجی) در زمستان و پایین آمدن حرارت موجب عرق کردن شیشه دوجداره و ایجاد بخار روی شیشه دوجداره می‌شود. شاید بخار شیشه بیشتر از ۱ تا ۲ ساعت ماندگار نباشد و خود به خود از بین برود ولی همین زمان هم می‌تواند ظاهری ناخوشایند به درب یا پنجره دوجداره بدهد و همچنین موجب نگرانی شما در مورد کارکرد صحیح شیشه دوجداره یا چندجداره خواهد شد.

در فصل زمستان دمای بیرون در محدوده صفر درجه سانتیگراد است، زمانی که دمای داخل را از حد استاندارد بالاتر ببریم اختلاف دمای داخل و خارج ساختمان موجب تبدیل رطوبت موجود در فضای ساختمان به بخار یا قطرات آب می‌شوند و روی سطوح سردی مانند شیشه که در مجاورت محیط بیرون هستند می‌نشینند.

بخار آب را به سه حالت می‌توانید مشاهده کنید:

 1. تشکیل بخار روی سطوح بیرونی شیشه دوجداره
 2. تشکیل بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره
 3. تشکیل بخار بین دو لایه شیشه دوجداره
علت عرق كردن شيشه دوجداره
علت عرق كردن شيشه دوجداره

عرق کردن شیشه دوجداره روی سطوح بیرونی

وجود بخار روی سطوح بیرونی پنجره دوجداره نشان دهنده بالاتر بودن دمای داخلی ساختمان نسبت به دمای بیرون است و این طبیعی است. یعنی پنجره‌ها به خوبی عمل می‌کنند و خوب عایق کاری شدند.

دلیل بخارزدگی عرق کردن شیشه دوجداره در سطوح بیرونی

در پنجره‌های دوجداره‌ای که به خوبی عایق‌بندی شده‌اند، جدار داخل با هوای گرم در ارتباط است ولی جدار بیرونی شیشه دوجداره تحت تاثیر هوای سرد گاها بخار می‌کند. لازم به ذکر است که همیشه این اتفاق نمی‌افتد و این بخارها ممکن است تشکیل شوند و یا نشوند که در هر دو صورت نگران کننده نیست.

چیکار کنیم پنجره عرق نکنه 5
چیکار کنیم پنجره عرق نکنه

عرق کردن شیشه دوجداره در سطوح داخلی

وجود بخار روی سطوح داخلی پنجره دوجداره دلایل زیادی می‌تواند داشته باشد. برای مثال: فقدان تهویه مناسب، اختلاف دمای زیاد بین فضای داخلی خونه با سطح داخلی شیشه دوجداره، که یکی از اصلی‌ترین عوامل افزایش رطوبت هوا در داخل ساختمان است، آشپزی، پخت و پز، حمام کردن و حتی دم کردن یک چای ساده نیز می‌تواند باعث ایجاد مقدار زیادی بخار آب شود.

در نظر داشته باشید در صورت داشتن تهویه مناسب باشد هرگز سطوح داخلی شیشه دوجداره بخار نمی‌گیرند.

چیکار کنیم پنجره عرق نکنه 5
چیکار کنیم پنجره عرق نکنه

دلایل بخارزدگی سطوح داخلی شیشه دوجداره

بخار روی سطوح داخلی شیشه دوجداره می‌تواند ناشی از :

 • رطوبت بالا
 • تک جداره بودن شیشه‌ها
 • تهویه ضعیف محیط داخل اتاق
 • اختلاف دمای زیاد بین فضای داخلی خانه و سطوح شیشه باشد.

راهکارهایی برای رفع عرق کردن شیشه دوجداره در سطوح داخلی

 • تهویه مناسب
 • تنظیم دمای خانه
 • بازکردن پنجره‌ها و جابجایی هوا

بیشتر بخوانید: پروفیل هافمن یا وین تک؟

چیکار کنیم پنجره عرق نکنه 5
چیکار کنیم پنجره عرق نکنه

تشکیل بخار بین دو لایه شیشه دوجداره

بخار گرفتگی بین دو لایه شیشه دوجداره از مسائلی است که در بسیاری از پنجره‌ دوجداره دیده می‌شود. با توجه به اینکه راهی جهت تمیز و برطرف کردن بخار مابین شیشه ها وجود ندارد و دسترسی بین فضای شیشه دوجداره امکان پذیر نیست، در نتیجه بهترین راه حل، تعویض شیشه‌های دوجداره می‌باشد. این بخار نشان‌دهنده این است که عایق‌بندی پنجره دوجداره اصلا مناسب نیست. معمولا در ساختمان‌های قدیمی که از نصب پنجره‌شان بیش از ۱۰ سال گذشته است با این پدیده مواجه هستیم.

اما اگر در کمتر از یک سال این اتفاق افتاد و با مشکل بخار بین دو لایه شیشه مواجه شدید علت مربوط به کیفیت ساخت پنجره دوجداره است. شیشه‌های دوجداره در کارخانه و با استفاده از دستگاه‌های پیشرفته تولید می‌شوند و بین دولایه شیشه از گاز برای عایق‌بندی استفاده شده است.

عرق کردن شیشه دوجداره
علت بخار كردن شيشه خانه

دلایل بخارزدگی مابین دو شیشه

در واقع مهم‌ترین علت بخار كردن شيشه خانه را می‌توان به نحوه نادرست دوجداره کردن شیشه دوجداره نسبت داد. بخار داخل شیشه وقتی اتفاق می‌افتد که به هر دلیل گاز آرگون تزریق شده (در صورت وجود) از شیشه خارج شده و هوا جایگزین آن شود در این صورت چون هوا، برخلاف گاز آرگون که گازی بی‌اثر، بی‌بو و خنثی می‌باشد، این گاز رساناست و حرارت را انتقال می‌دهد در  نتیجه اختلاف دمای به وجود آمده مخصوصا از فصول سرد، باعث ایجاد بخار یا عرق ما بین دو شیشه شده که متاسفانه بعد از گذشت مدت زمانی به صورت لکه‌هایی روی سطوح داخلی شیشه ماندگار می‌شود و موجب بوجود آمدن ظاهری نامناسب در شیشه‌ها می‌شود.

 از دیگر دلایل تشکیل عرق یا لک مابین شیشه دوجداره می توان به موارد زیر اشاره کرد :

 • عدم استفاده از چسب بوتیل
 • عدم مونتاژ صحیح شیشه دوجداره
 • عدم استفاده از چسب پلی سولفاید در تولید شیشه دوجداره
 • عدم  استفاده از رطوبت گیر یا سیلیکاژن مرغوب در داخل اسپیسرها
 • لب پر شدن یا شکستن شیشه در هنگام نصب، طوری که در ظاهر دیده نشود و موجب تخلیه گاز آرگون شود

بیشتر بخوانید: انواع شیشه پنجره

چیکار کنیم پنجره عرق نکنه 5
چیکار کنیم پنجره عرق نکنه

راهکارهایی برای رفع بخار مابین شیشه دوجداره :

 • بهترین راه حل تعویض شیشه دوجداره و استفاده از شیشه با کیفیت و اطمینان از تزریق گاز آرگون توسط شرکت سازنده شیشه دوجداره است
 • خارج کردن شیشه دوجداره از چارچوب پنجره و سوراخ کردن قسمت انتهایی آن برای خروج بخار هوا و سپس چسب کاری سوراخ‌های ایجاد شده توسط چسب پلی سولفاید یا چسب سیلیکون
 • در صورت امکان، خارج کردن شیشه دوجداره از چارچوب و بازکردن دوجداره شیشه از هم سپس تمیز کردن شیشه‌های دوجداره با دستمال به همراه شیشه پاک کن و در انتها دوجداره کردن شیشه و نصب مجدد آن

چیکار کنیم پنجره عرق نکنه

برای اطلاعات بیشتر میتوانید ویدئو زیر را مشاهده نمایید :


برای بررسی علت بخار زدن شیشه‌های دوجداره و هرگونه تغییرات و تعویض پنجره و شیشه می‌توانید با کارشناسان شرکت پنجره شهر تماس حاصل فرمایید. شرکت پنجره شهر تولید کننده انواع اسکای لایت ، شیشه سکوریت ، شیشه لمینت و….

۴.۷/۵ - (۳ امتیاز)

۲۳ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *