گاز آرگون

گاز آرگون


قبل از تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره باید دید که چرا وجود این گاز بین شیشه‌ها مهم است. شیشه دوجداره می‌بایست از بهترین نوع و کیفیت انتخاب شود تا بهترین نتیجه را حاصل کند. شیشه دوجداره اگر به صورت استاندارد تولید شود می‌بایست دارای گاز آرگون باشند، یعنی مابین دوجداره شیشه گاز آرگون تزریق می‌شود، که این کار توسط دستگاه‌های مخصوص و اتوماتیک انجام می‌پذیرد

امروزه با پیشرفت روند روز افزون در صنعت پنجره upvc و شیشه دوجداره و مصرف بالای این دو کالا، ضرورت پیدا شده است که مصرف کننده بتواند شیشه دوجداره صنعتی گازدار را از شیشه دوجداره غیر استاندارد تشخیص دهد. در این مقاله از پنجره شهر به تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره پنجره upvc می‌پردازیم.

گاز آرگون چیست؟

گاز آرگون، یکی از عناصر گروه گازهای نجیب، گازی بی اثر، بدون رنگ، بدون بو و غیر مضر برای سلامتی است. این گاز با قرار گرفتن در شیشه‌ی دوجداره عبور انرژی و صدا را به حداقل ممکن می‌رساند.

گاز آرگون چیست
گاز آرگون چیست

نقش گاز آرگون در شیشه دوجداره

  • گاز آرگون گازی بی اثر است یعنی با هیچ ماده‌ای ترکیب شیمیایی به وجود نمی‌آورد. از این رو با تزریق گاز آرگون در فضای بین دو شیشه هیچ گونه تبادل شیمیایی بین شیشه و چسب، اسپیسر و چسب، اسپیسر و شیشه و سایر متعلقات در بین فضای دوجداره شیشه اتفاق نخواهد افتاد.
گاز پنجره دوجداره
گاز پنجره دوجداره
  • ضریب انتقال حرارت در گاز آرگون بسیار پایین‌تر از هوا می‌باشد. با تزریق گاز آرگون هوا از بین دوجداره شیشه خارج شده، از این رو حرارت نیز پایین می‌آید و این بدان معناست که گاز آرگون مانع انتقال سریع گرما و سرما از سمت جدار داخل به جدار خارج و بالعکس می‌گردد. در واقع مانند یک عایق گرما و سرما عمل می‌نماید.
گاز آرگون
گاز آرگون
  • سرعت صوت در آرگون نسبت به هوا پایین‌تر است. از این رو صوت با شدت و سرعت کمتری از آرگون عبور خواهد کرد و از شدت آن گرفته می‌شود. پس آرگون به عنوان یک عایق صوتی نیز می‌تواند عمل کند.
تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره
گاز بین شیشه های دوجداره
  • خاصیت بی اثر بودن گاز آرگون طوری است که اجازه تعرق و میعان در بین دوجداره شیشه را نمی‌دهد. البته نقش رطوبت گیر که در داخل اسپیسرهای آلومینیومی تزریق می‌گردد در گرفتن رطوبت بین دوجداره شیشه بسیار مهم می‌باشد.
گاز آرگون در شیشه دوجداره
گاز آرگون در شیشه دوجداره

ویژگی گاز آرگون

مزایای استفاده از گاز آرگون در پنجره دوجداره عبارتند از :

  • آرگون گازی نجیب است. یعنی با هیچ ماده‌ی شیمیایی ترکیب نمی‌شود.
  • گاز آرگون کاملا بدون بو و مزه است و غیر قابل اشتعال می‌باشد. به همین دلیل استفاده از ایمنی بالایی دارد.
  • این گاز رسانای گرمایی کمی دارد به همین دلیل عایق حرارتی محسوب می‌شود و از اتلاف انرژی جلوگیری می‌کند.
  • سرعت صوت هنگام عبور از گاز آرگون کم می‌شود به همین دلیل است که شیشه‌های دوجداره عایق صوتی خوبی می‌باشند.
گاز داخل شیشه دوجداره
گاز داخل شیشه دوجداره

غلظت گاز آرگون و پنجره دوجداره

غلظت گاز درون پنجره دوجداره upvc باید بیش از ۹۰ درصد باشد. در طول زمان این غلظت کم می‌شود، مقدار کم شدن این غلظت چیزی حدود ۰.۵ تا ۱ درصد می‌باشد. کیفیت پنجره دوجداره‌ای که از گاز آرگون پر شده باشد تا زمانی که غلظت گاز آرگون به ۷۵ درصد نرسد کاهش نخواهد یافت. بنابراین پنجره دوجداره‌ای که با گاز آرگون پر شده باشد، حداقل ۲۰ سال عملکردی عالی خواهد داشت

نحوه تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره
نحوه تزریق گاز آرگون شیشه دو جداره

روش های تشخیص وجود گاز آرگون

روش‌های بسیاری برای تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره در ذیل به خصوصیات دوجداره صنعتی که در آن گاز آرگون تزریق شده باشد می‌پردازیم :

گاز شیشه دوجداره
گاز شیشه دوجداره

۱ – وجود سوپاپ‌های تزریق گاز آرگون در روی اسپیسر آلومینیومی شیشه دوجداره :

همانطور که در شکل زیر می‌بینید بر روی اسپیسرهای آلومینیومی شیشه دوجداره سوپاپ‌های ورود و خروج گاز آرگون قرار گرفته است. یکی از دلایل وجود گاز آرگون، سوپاپ‌های گاز موجود در شیشه دوجداره پنجره upvc می‌باشد. زیرا قیمت تمام شده‌ی این سوپاپ‌ها و قرار گرفتن آن‌ها در شیشه دوجداره بسیار زیاد است.

نحوه تزریق گاز آرگون شیشه دو جداره 2
نحوه تزریق گاز آرگون شیشه دو جداره ۲

۲ – اختلاف دمای داخل و خارج شیشه دوجداره :

یکی از راه‌های تشخیص وجود گاز داخل و خارج شیشه دوجداره است، اگر داخل شیشه دوجداره به مقدار کافی گاز آرگون تزریق شده باشد باید جداره بیرونی شیشه دوجداره که در معرض هوای آزاد و بیرون قرار داد سرد باشد و جداره داخلی شیشه که در معرض هوای محیط داخلی قرار دارد هم دما با محیط باشد، و این اختلاف دما با لمس کردن، کاملا قابل تشخیص است. تزریق گاز آرگون باعث می‌گردد که انتقال حرارت در شیشه‌ها رخ ندهد. ضریب انتقال حرارتی گازهای خنثی مثل گاز آرگون بسیار پایین تر از هوا می‌باشد.

گاز بین شیشه های دوجداره 2
گاز بین شیشه های دوجداره ۲

۳ – استفاده از اسپیسر های یک پارچه در شیشه دوجداره گازدار :

جهت بالا بردن درصد عایقی و جلوگیری از خروج گاز آرگون در شیشه دوجداره حتما باید از اسپیسر‌های یکپارچه استفاده کرد و شیشه طی دو مرحله اولیه (بوتیل) و ثانویه (چسب پلی سولفاید) توسط چسب‌های برتیل و پلی سولفاید مخصوص عایق بندی گردد.

در این حالت است که شیشه پنجره upvc شما کاملا عایق بوده و گاز آرگون تزریق شده خود را از دست نمی‌دهد.

استفاده از اسپیسر های یک پارچه در شیشه دوجداره گازدار
روش تست گاز آرگون شیشه دو جداره

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، توری پلیسه، پرده های مدرن و اسکای لایت و … می‌باشد. جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما تماس بگیرید.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

۴.۵/۵ - (۲ امتیاز)

۶ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *