شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده – پنجره شهر بابل

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده


شیشه هوشمند مات شونده چیست؟

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده به نسلی از شیشه‌ها اطلاق می‌شود که با برقراری جریان برق و تنها با یک دکمه مات و شفاف می‌شوند. این شیشه‌های مات شونده مجهز به یکسری کنترل‌های هوشمند هستند که منجر به کاهش انرژی مصرفی در ساختمان می‌شوند. آنها در حالت شفاف نور طبیعی را وارد ساختمان می‌کنند و در حالت مات بدون نیاز به پرده یا پوشش از ورود نور جلوگیری می‌نمایند.

 

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده
شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده

کنترل هوشمند رمز اصلی عملکرد این شیشه‌ها است زیرا این شیشه‌ها از این هوش برای پیش بینی تغییرات آب و هوایی، تغییر نور آفتاب و تعیین مقدار نور مورد نیاز استفاده می‌کنند و به صورت اتوماتیک رنگ شیشه را تغییر می‌دهند. ساکنین ساختمان می‌توانند با استفاده از موبایل خود میزان مات شدن شیشه را از راه دور تنظیم کند و یا کنترل شیشه را در حالت خودکار تنظیم نماید.

 

انواع شیشه هوشمند

 

شیشه هوشمند کریستال مایع

در ساخت این شیشه‌ها از دو لایه شفاف قلع که یک لایه کریستال مایع بین آنها قرار گرفته، استفاده می‌شود. وقتی جریان برق از فیلم کریستال عبور می‌کند شیشه شفاف می‌شود و با قطع آن و جهت گیری تصادفی کریستال‌ها، شیشه مات می‌شود. وقتی شیشه کدر می‌شود به میزان ۸۰ درصد نور مرئی از آن عبور کرده، بنابراین فضای موردنظر از روشنایی و نور کافی برخوردار خواهد بود. کریستال مایع نقش مهمی در ذخیره سازی انرژی خورشید ایفا می‌کند.

شیشه هوشمند الکتروکروماتیک

آنچه که در تغییر رنگ این شیشه‌ها تاثیر می‌گذارد، تغییر ولتاژ برق است. انرژی برق ویژگی‌های مواد الکتروکروماتیکی که در این شیشه‌ها بکار رفته را تغییر داده، در نتیجه گرما منعکس یا جذب می‌شود. این مواد الکتروماتیک هستند که میزان انعکاس گرما در دماهای مختلف را تعیین می‌کند.

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده
شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده

 

شیشه هوشمند فوتوکرومیک

اگر به این شیشه‌ها امواج الکترومغناطیس تایید شود به سرعت مات می‌شوند، در نتیجه نور عبوری از شیشه کاهش می‌یابد. اما اگر تابش این امواج قطع شود شیشه به حالت اولیه باز می‌گردد. عملکرد این شیشه‌ها همانند عینک‌های فوتوکرومیک هستند که وقتی در برابر اشعه خورشید قرار می‌گیرند، رنگ شیشه‌های آن تیره می‌شود.

شیشه هوشمند ترموکرومیک

پوشش این نوع شیشه از مواد ترموکرومیک است که نسبت به دما حساسیت و واکنش نشان می‌دهد. در صورت بالا بودن دما، امواج فروسرخ که منجر به تولید گرما می‌شوند از شیشه عبور نمی‌کنند و بلعکس در فصول سرد، زمانی که دما پایین است به این امواج اجازه ورود برای گرم کردن ساختمان داده می‌شود.

 

کاربردهای شیشه هوشمند

 

اتاق پرو لباس فروشی‌ها:

استفاده از شیشه هوشمند مات شونده در اتاق پرو، زیبایی و ساختار حرفه‌ای را به دکوراسیون لباس فروشی‌ها بخشیده است و اینگونه شیشه‌ها بسیار مورد توجه قرار گرفته است، به این صورت که مشتری می‌تواند هنگام لباس پوشیدن دکمه‌ای که در داخل اتاق تعبیه شده است را فشار دهد و شیشه را از حالت شفاف به حالت مات تبدیل کند و سپس هنگامی که مشتری بخواهد نظر همراهان خود را پیرامون لباس جویا شود دکمه داخل اتاق را فشار دهد و شیشه مجددا از حالت مات به حالت شفاف تغییر وضعیت دهد.

 

اتاق سرویس بهداشتی و حمام

ساخت حمام شیشه‌ای در چند سال گذشته رشد چشمگیری را داشته به صورتی که طراحان دکوراسیون داخلی، اجرای حمام شیشه‌ای با استفاده از شیشه هوشمند را به مشتریان خود پیشنهاد می‌دهند، ساختار کابین دوش شیشه‌ای هوشمند بدین گونه است که افراد هنگام وارد شدن به حمام با فشردن کلید شیشه‌ها را مات کرده و هنگام خارج شدن مجددا شیشه‌ها به حالت شفاف تبدیل خواهد شد.

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده
شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده

 

سقف بیمارستان‌ها و رستوران‌ها

در ایجاد سقف‌ها هم می‌توان از شیشه‌های هوشمند مات شونده استفاده کرد، چرا که بیماران در بیمارستانها و مشتریان در رستوران‌ها و کافه‌ها با دیدن آسمان می‌توانند لحظات به یاد ماندنی را برای خود ثبت کنند به این صورت که شیشه را به حالت شفاف می‌گذاریم که بیماران و مشتریان از دیدن آسمان در روز و شب لذت ببرند و اینکه اگر در روز نور خورشید باعث اذیت شدن بیماران و مشتریان شد شیشه را به صورت مات در خواهیم آورد.

 

اجرای بالکن شیشه‌ای با شیشه هوشمند

امروزه در اغلب ساختمان‌ها به دلیل استفاده بهینه از فضای بالکن و ایجاد نمای بهتر بالکن‌های شیشه‌ای اجرا می‌شود. حال اگر از شیشه‌های هوشمند جهت اجرای چنین پروژه‌ای استفاده کرد فقط در مواقع لزوم شیشه‌ها مات می‌شوند.

 

اجرای پارتیشن شیشه‌ای با شیشه هوشمند

امروزه اغلب شرکت‌های بزرگ از پارتیشن شیشه‌ای هوشمند استفاده می‌شود بدین شکل که در ساعات کاری شیشه‌ها شفاف است و در زمان استراحت کارمندان شیشه‌ها به حالت مات تبدیل خواهد شد .

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده
شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده

 

ویژگی‌های شیشه هوشمند

 • ایجاد حریم شخصی برای افراد استفاده کننده
 • امکان کاربری به عنوان صفحه نمایش (پروژکتور ) در امور آموزشی و …
 • هزینه خرید این نوع شیشه‌ها بالاست اما در طولانی مدت استفاده از آنها به علت صرفه جویی در مصرف انرژی از نظر اقتصادی مقرون به صرفه خواهد بود.
 • شیشه مات شونده به سرعت از حالت شفاف به حالت مات و بالعکس تبدیل می‌شود.
 • مراقبت و نگهداری از شیشه بسیار آسان است.
 • اگر در صورت ضربه به آنها آسیب وارد شود به صورت یکپارچه شکسته می‌شوند و ایمنی ساکنین را به خطر نمی اندازد.
 • شیشه هوشمند یک عایق صوتی محسوب می‌شود و به میزات قابل توجهی از انتقال سر و صدای بیرون به داخل ساختمان جلوگیری می‌کند.
 • این شیشه‌ها اشعه‌های مضر خورشید را جذب نموده و آنها را از طریق بازتابش به بیرون انعکاس می‌دهند.
 • عمر و دوام این شیشه بالاست.

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده
شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده

 

موارد استفاده از شیشه هوشمند

 • هتل‌ها : حریم خصوصی اتاق‌های هتل، شیشه حمام، پنجره‌های بیرونی، درب‌ها، پنجره‌های مرکزی اتاق کنفرانس، ورودی و پارتیشنهای رستوران‌ها و حریم خصوصی بالکن‌ها
 • تجاری : پارتیشن بندی اتاق‌ها، درب‌های ورودی ، درب‌های کشویی و تاشو، پنجره‌ها و چراغ‌های سقفی
 • بهداشت و درمان : درهای بیمارستان‌ها که باید دارای شیشه محافظت مات شونده و شیشه‌های محافطت از اشعه x باشند همانند درب ICU
 • مسکونی : فضای حمام، پارتیشن‌های جداکننده فضاها و بالکن‌ها
 • بانکی : شیشه معاملات با ارباب رجوع و اتاق‌های سپرده ایمن

 

قیمت شیشه های هوشمند

شیشه‌های هوشمند به دلیل استفاده از فیلم‌های هوشمند و حساسیت بسیار این شیشه‌ها، دارای قیمت نسبتا بالایی نسبت به شیشه‌های معمولی بوده و مواد اولیه تهیه شیشه بالا بوده که در قیمت شیشه هوشمند تاثیر دارد. اما از خواص بی نهایت این شیشه نباید چشم پوشی کرد. قیمت این شیشه‌ها بر حسب مترمربع محاسبه می‌شود.

شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده
شیشه های هوشمند یا شیشه های مات شونده

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده انواع درب و پنجره دوجداره، شیشه‌های هوشمند، پارتیشن‌های شیشه‌ای، توری پلیسه و پرده‌های مدرن می‌باشد جهت سفارش محصولات با کارشناسان پنجره شهر تماس بگیرید.

تلفن تماس :

۰۱۱-۳۲۳۲۳۲۹۷

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۳۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۴۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۵۰

۹ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *