کانکتور پنجره دوجداره

یکی از مهم‌ترین قطعات موجود در پنجره‌ دوجداره کانکتور مولیون یا به عبارتی کانکشن می‌باشد. قطعه‌ای که میتواند در تولید و منتاژ یک پنجره باکیفیت بسیار تاثیرگذار باشد. در ادامه مقاله به بررسی و توضیح در مورد انواع کانکتور پنجره دوجداره می‌پردازیم.

کانکتور پنجره دوجداره چیست؟

همانطور که از اسم آن پیداست کانکتور قطعه‌ای است از جنس فولاد یا زاماک که به وسیله ی آن دو پروفیل فریم و مولیون به هم متصل می‌شوند.

همانطور که در شکل زیر می‌بینید کانکتور پنجره دوجداره شامل هشت سوراخ به صورت شکل‌های متقارن بوده که پس از جاگذاری بر روی پروفیل توسط چهار پیچ به پروفیل مولیون و توسط چهار پیچ دیگر به پروفیل تاب متصل می‌شوند. و باعث می‌شود این دو پروفیل از این نقطه به یکدیگر متصل شوند. بین کانکتور مولیون یا همان کانکشن نقش اتصال دهنده یا واسط را ایفا می کند که نقش بسیار مهمی است.

کانکتور پنجره دوجداره
کانکتور پنجره دوجداره
کانکتور پنجره دوجداره

انواع کانکتور مولیون موجود در بازار

از آن جایی که در تولید و مونتاژ پنجره دوجداره upvc ظرافت در تولید و کیفیت ساخت برای سازندگان مهم می‌باشد، کانکتورهای مولیون به دلیل نوع کاری که انجام می‌دهند می‌توانند تاثیر زیادی در کیفیت مونتاژ پنجره دوجداره ایفا کنند.

به این صورت که در نقطه‌‌‌ی اتصال پروفیل مولیون به فریم پنجره می‌توانیم یک اتصال ظریف و مستحکم داشته باشیم و یا می‌توانیم یک اتصال ناقص و نا‌مطمعن و بی‌کیفیت را به مشتری ارائه دهیم.

نمونه های بیشتر در آپارات پنجره شهر

کانکتورهای مولیون
اتصال ناقص
کانکتور مولیون
اتصال ظریف و مستحکم

چه نوع کانکتوری مناسب‌تر است و بهتر عمل می‌کند؟

حال برای پاسخ دادن به این پرسش و برای اینکه بدانیم در خرید کانکتور پنجره دوجداره باید چه مواردی را رعایت کنیم به ذکر انواع کانکتور مولیون می‌پردازیم.

اکثر شرکت‌هایی که در کار فروش کانکشن یا همان فروش کانکتور مولیون را انجام می‌دهند دو نوع آن را ارائه می‌دهند.

  • کانکتور زاماک
  • کانکتور با ورق گالوانیزه ۲ یا ۲.۵

در ابتدا لازم است تعریف مختصری از زاماک داشته باشیم:

زاماک نوعی آلیاژ بر پایه عنصر روی است که معمولا در قطعات تحت فشار از آن استفاده می‌شود. سختی زاماک ۸۵ برینل است که سختی‌اش نزدیک به فولاد ساختمانی است. همچنین مقاومت بسیار چشمگیری در برابر فشار و کشش دارد. حدود ۹۵% از ترکیب این آلیاژ از روی، ۴% از تیتانیوم و ۱% از مس می‌باشد. همانطور که گفته شد آلیاژ زاماک اغلب در قطعاتی استفاده می‌شود که تحت فشار قرار می‌گیرند قطعاتی مانند یراق آلات درب و پنجره‌های دوجداره یا دستگیره اتومبیل‌ها.

بیشتر بخوانید: یراق آلات پنجره دوجداره

زاماک

از توضیحات بالا می‌توان حدس زد که کدام جنس کانکتور مولیون می‌تواند عملکرد بهتری داشته باشد. جواب ۱۰۰% کانکشن زاماک می‌باشد. کانکتور مولیون زاماک به دلیل کیفیت و مقاومت بسیار بالا در مقابل فشار و کشش باعث می‌شود در نقطه اتصال دو پروفیل هیچ درز و فاصله‌ای مشاهده نشود. برای بسیاری از کارشناسان یکی از معیارهای کیفیت در ساخت درب و پنجره‌ی دوجداره رعایت اصول تولید و استفاده از کانکتور زاماک مرغوب می‌باشد.

و در طرف دیگر بحث فروش کانکتور مولیون گالوانیزه در ضخامت‌های ۲ و ۲.۵ بسیار رایج شده و خیلی از شرکت‌های تولیدی به دلیل قیمت بالاتر کانکتور مولیون زاماک ترجیح می‌دهند تا از کانکتور‌های ورقی استفاده کنند.

کانکشن زاماک

استفاده از کانکتور پنجره دوجداره چه معایبی دارد؟

کانکتورهای مولیون ورقی یا گالوانیزه در دو ضخامت ۲ و ۲.۵ میلی متر تولید می‌شوند که استفاده از هیچکدام توصیه نمی‌شود چون به دلیل نرمی ورق گالوانیزه امکان باز شدن در بین پروفیل فریم و مولیون وجود داشته و پس ازمدتی استفاده از درب و پنجره‌ها امکان افتادن فاصله در نقطه اتصال دو پروفیل زیاد می‌باشد.

در نتیجه به تمامی همکاران و تولیدکنندگان عزیز پیشنهاد می‌شود در خرید کانکتور مولیون دقت‌های لازم را به عمل آورند تا با ارائه محصول با کیفیت و درجه یک بتوانند رضایت مشتریان را جلب نمایند.

پنجره شهر ارائه دهنده کانکتور مولیون با بهترین قیمت و کیفیت

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۱۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *