انواع پنجره دوجداره

انواع پنجره دوجداره


پنجره دوجداره upvc از شیشه های دوجداره با فریم upvc ساخته می شود. upvc نوعی جایگزین برای آلیاژ های فلزی و غیر فلزی در ساخت درب و پنجره می باشد و از ویژگی های بارز آن می توان به وزن سبک، مقاومت بسیار بالا د ر برابر تغییرات جوی و عدم اشتعال پذیری اشاره نمود. اساس پنجره دوجداره بر پایه شیشه دوجداره است.در ادامه به معرفی انواع مدل های بازشو پنجره دوجداره upvc می پردازیم.

نحوه ی باز و بسته شدن انواع پنجره upvc باید به طور صحیح انجام شود، تا هم عایق بندی به صورت کامل انجام شود، و هم یراق آلات پنجره دوجداره upvc آسیبی نبینند. یکی از مزیت ها و ویژگی های پنجره upvc که موجب محبوبیت آن شده است، تنوع بالای انواع بازشوهای آن می باشد که موجب می شود برای هر فضایی با هر سلیقه و شرایطی پنجره ای وجود داشته باشد و حق انتخاب زیادی داریم. در ادامه انواع باز شدن پنجره دوجداره را بررسی خواهیم کرد:

پنجره دوجداره ثابت

این مدل پنجره دوجداره جزو پنجره های بازشو نمی‌باشد و همانطور که از نام آن مشخص است کاملا ثابت است. پنجره دوجداره upvc ثابت برای قسمت‌هایی از فضای داخلی که نیاز به باز و بسته شدن پنجره upvc نیست کارایی دارد. این پنجره upvc معمولا برای زیبایی و مدرن سازی نمای داخلی و نور پردازی هر چه بهتر فضا استفاده می‌شوند. یکی از مزیت های این پنجره upvc این است که می توانند ابعاد خیلی بزرگ تری داشته باشند و منظره بیشتری از فضای بیرونی را نمایان سازد. پنجره upvc ثابت ویژگی های مناسبی دارد.

ویژگی‌های پنجره دوجداره ثابت

 • قیمت مناسب به دلیل عدم استفاده از یراق آلات
 • عایقی عالی در مقابل آلودگی صوتی
 • عایقی عالی در مقابل سرما و گرما
 • عایقی عالی در مقابل گرد و غبار
 • وسعت دید بالا

بیشتر بخوانید: نحوه کندن برچسب پنجره دوجداره

انواع باز شدن پنجره دوجداره
انواع باز شدن پنجره دوجداره

پنجره دوجداره upvc لولایی تک حالته

باز شدن این پنجره دوجداره به روی یک محور به صورت افقی می باشد. نام دیگر آن پنجره لولایی می‌باشد. این نوع پنجره upvc به گونه ای می‌باشند که فقط می توان آنها را به صورت لولایی باز و بسته نمود. قیمت این نوع پنجره از نوع ثابت آن گران تر است اما نسبت به سایر پنجره‌های دوجداره مناسب‌تر می باشد. این نوع پنجره‌ها در مکان های مختلف کاربرد بیشتری دارد و از فروش نسبتا بالایی برخوردار هستند.

 • برای بستن هنگامی که دستگیره به سمت پایین باشد، پنجره upvc قفل است.
 • جهت باز کردن پنجره، دستگیره را از قسمت پایین (حالت قفل) حدودا ۴۵ درجه به سمت چپ یا راست (بستگی به جهت لنگه بازشو پنجره دارد) بچرخانید، به طوری که دستگیره وسط قرار بگیرد، پنجره upvc باز می شود.

بیشتر بخوانید: قیمت پنجره دوجداره

ویژگی های پنجره دوجداره upvc تک حالته

 • قیمت این مدل پنجره به نسبت مدل‌های دیگرِ پنجره‌های بازشو ارزان‌تر است.
 • بازشو یا تغییر جهت پنجره از چپ به راست یا از راست به چپ صورت می‌گیرد.
 • لولا ها و یراق آلات آن در صورت نیاز به آسانی تعویض می‌گردد.
انواع پنجره دوجداره
انواع پنجره دوجداره

پنجره upvc دوحالته

این نوع از پنجره دوجداره دارای دو حالت برای باز و بسته شدن هستند، و دارای لولا می باشند. دستگیره پنجره دوحالته در ۳ جهت قابل جابجایی است. در این مدل، باز شدن بر روی دو محور عمودی و افقی با یک دستگیره صورت می‌گیرد. این پنجره‌ها این امکان را فراهم می سازند تا به هر دو حالت افقی و عمودی باز و بسته شوند. از همین رو برای مکان‌هایی که نیاز به جا به جایی هوا بیشتری دارند مانند آشپزخانه، بسیار مناسب می‌باشند.

 • زمانی که دستگیره به سمت پایین باشد، پنجره دوجداره در حالت قفل قرار دارد.
 • زمانی که دستگیره در حالت وسط قرار گرفته باشد، همانند پنجره های تک حالته، با چرخاندن به سمت چپ یا راست باز می شود.
 • اگر دستگیره به سمت بالا قرار گرفته باشد، حالت دوم پنجره دوجداره فعال است، و بازشو از بالا به اندازه ی ۱۰ الی ۳۰ سانتی متر (بسته به تنظیم) باز و بسته می شود.

بیشتر بخوانید: قیمت توری پلیسه ای + {لیست قیمت}

ویژگی های پنجره دوجداره دوحالته

پنجره های دوجداره upvc دو حالته دارای مزایایی می باشد که موجب شده، امروزه مورد توجه قرار بگیرند. 

 • با توجه به بازشوی آن در هنگام باز و بسته شدن به مکان کمتری نیاز دارد.
 • باز و بسته شدن پنجره توسط کودکان به آسانی صورت می‌گیرد.
 • با توجه به یراق آلات به کار رفته از امنیت بالایی برخوردار است.
 • یراق آلات این مدل در زیر محور بازشو پنهان می‌باشد.
 • دارای قابلیت رگلاژ بالا می‌باشد.

بیشتر بخوانید: انواع شیشه پنجره

انواع پنجره دوجداره
انواع پنجره دوجداره
انواع پنجره دوجداره
انواع پنجره دوجداره

پنجره دوجداره دولنگه بازشو (فرانسوی)

برای استفاده از بیشترین فضای بازشو جهت تردد یا انتقال اجسام یا وسایل بزرگ، اصولا از درب‌هایی استفاده می‌شود که هر دو لنگه آن به صورت هم زمان باز شوند که به اصطلاح به این درب‌ها، درب‌ دوجداره فرانسوی (نام دیگر آن دو لنگه بازشو است) می‎‌گویند (french door)

در این مدل پنجره دوجداره، هر دو لنگه پنجره قابلیت باز شدن را دارند و در مواقع مورد نیاز می توان یه لنگه را ثابت قرار داد و دیگری را باز گذاشت یا هر دو را باز بگذاریم. یکی از ویژگی‌های پنجره فرانسوی قابلیت نصب مدل‌های تک حالته و دوحالته بر روی بازشوی آن می‌باشد.

انواع باز شدن پنجره دوجداره
انواع باز شدن پنجره دوجداره

پنجره upvc کشویی

یکی از پرطرفدارترین و رایج ترین انواع پنجره دوجداره بازشو، بازشوهای کشویی هستند. پنجره کشویی که به آن ریلی نیز می‌گویند همانند پنجره آلومینیومی ساده عمل می‌کند و به صورت کشویی در دو جهت چپ و راست بر روی ریل حرکت می‌کند. این پنجره‌ها هیچ فضایی را در داخل خانه اشغال نمی‌کنند، باز و بسته کردن آن ها آسان است و برای پرده‌ها نیز مزاحمتی ایجاد نمی‌کنند.

بیشتر بخوانید: پنجره آلومینیوم ترمال بریک

 • در این نوع بازشو نیز اگر دستگیره به سمت پایین باشد پنجره قفل است.
 • اگر دستگیره به سمت چپ یا راست (بسته به حالت لنگه بازشو) چرخانده شود، به صورتی که دستگیره در وسط قرار داشته باشد، با کشیدن آن پنجره در محور ریلی خود حرکت کرده و باز می شود.
 • برای بستن پنجره کشویی، می بایست لنگه ای که باز شده را در جهت مخالف کشید، و دستگیره را به سمت پایین که همان حالت قفل است قرار داد.
پنجره دوجداره کشویی
پنجره دوجداره کشویی

پنجره upvc کلنگی

پنجره دوجداره بازشو کلنگی به صورت چفت و زبانه بوده و فاقد دستگیره می باشد. باز شدن پنجره کلنگی upvc فقط از بالا یا فقط از پایین امکان پذیر است.

 • برای باز شدن این پنجره دوجداره باید ابتدا چفتی پنجره را به سمت پایین کشیده تا چفت از زبانه بیرون آمده و پنجره حدود ۴۰ سانتی متر باز می شود.
 • برای بستن پنجره، لنگه باز شده را در جهت عکس آن هل داده در نتیجه به سمت داخل و در زبانه قرار گرفته و بسته می شود.

بیشتر بخوانید: شیشه دو جداره

درب و پنجره آکاردئونی

پنجره دوجداره آکاردئونی معمولا برای فضاها و مکان‌هایی کاربرد دارد که عرض آن بیش از سه متر باشد. از این محصول برای پارتیشن بندی فضا نیز استفاده می‌شود. این مدل پنجره برای درب بالکن‌ها، ویلا‌ها و خانه باغ‌ها بسیار مناسب است. استحکام و ایمنی بالای این پنجره‌های دوجداره بسیار عالی و قابل اطمینان است. یکی از ویژگی‌های منحصر به فرد این نوع پنجره‌ها، عریض بودن آن هاست که موجب افزایش نور محیط داخلی ساختمان می‌شود.

باز شدن آنها به این صورت است که لنگه همانند یک آکاردئون روی یک محور جمع می شود، و برای بسته شدن نیز روی محور افقی قرار می گیرد.

پنجره دوجداره آکادئونی
پنجره دوجداره آکادئونی

پنجره دوجداره فولکس واگنی

پنجره دوجداره فولکس واگنی نیز نوعی از حالت های پنجره دوجداره بازشو کشویی هستند، با این تفاوت که عایق بندی بهتری دارند. این مدل پنجره شباهت بسیار زیادی به پنجره کشویی دارد، حرکت آن به صورت ریلی است و مدل بازشوی آن همانند درب‌های ون فولکس واگن می‌باشد به همین دلیل این نام را بر آن نهادند. این پنجره بر روی ریل های ۴۵ درجه باز می شود و فضایی را اشغال نمی‌کند. این پنجره‌ها به نسبت پنجره دوجداره کشویی انرژی کمتری را اتلاف می‌کنند و بسیار زیباتر و کارآمدتر از آن‌ها هستند.

بیشتر بخوانید: بررسی بالکن شیشه ای، مزایا و معایب

 • در این پنجره دوجداره نیز همانند انواع دیگر بازشوها دستگیره به سمت پایین باشد، پنجره در حالت قفل قرار دارد.
 • برای بازکردن پنجره upvc، دستگیره را به سمت چپ یا راست بچرخانیم به طوری که دستگیره در وسط قرار گرفته باشد ابتدا لنگه بازشو حدود ۱۰ سانتی متر به سمت جلو آمده سپس با فشار دست لنگه بازشو به سمت لنگه ثابت خود هدایت می شود و پنجره upvc باز می شود.
پنجره دوجداره فولکس واگنی
پنجره دوجداره فولکس واگنی

پنجره دوجداره سایبانی

این مدل از دیگر انواع پنجره دوجداره هستند که برای استفاده در خانه‌های ویلایی و یا در مکان های خاصی از ساختمان مانند سرویس‌های بهداشتی و یا حیاط خلوت ها طرفدار بسیاری دارند. این مدل پنجره upvc بر روی محور افقی باز و بسته می‌شود. بنا به درخواست مشتریان نوع بازشوی آن مشخص می‌گردد؛ از بالا باز شود یا از پایین، به داخل باز شود یا به بیرون.

پنجره دوجداره خلیجی

این مدل پنجره دوجداره ترکیبی از تعدادی پنجره upvc بازشو و ثابت است که با در کنار هم قرار گرفتن، یک فضای قوسی چندضلعی را تشکیل می دهند. پنجره خلیجی به شبکه‌ای نیز معروف است و معمولا در پذیرایی بیشتر از آن استفاده می‌شود. پنجره شبکه‌ای علاوه بر ایجاد زیبایی بیرونی ساختمان به داخل خانه نیز جلوه‌ای منحصر به فرد می‌بخشد و فضای مورد نظر را بزرگتر به نظر می‌رساند.

پنجره دوجداره خلیجی
پنجره دوجداره خلیجی

درب سوئیچی

درب و پنجره دوجداره سوئیچی همان طور که از نام آن پیداست توسط قفل سوئیچی قابل باز و بسته و قفل شدن در دو طرف می‌باشد. سیستم بازشوی این درب‌ها افقی و حول محور کناری است. از این مدل معمولا برای جداسازی فضاهای داخل خانه و مکان‌هایی مانند ورودی ویلاها استفاده می‌شود.

درب دوجداره upvc سوئیچی، ممکن است به سمت داخل یا بیرون باز و بسته شوند، که این بستگی به سلیقه مشتری و موقعیت فضای درب دارد.

 • برای بازکردن، دستگیره را به سمت پایین فشار داده و درب به سمت داخل یا بیرون (بسته به حالت بازشو) باز می شود.
 • برای بستن آن ها نیز، لنگه را فشار می دهیم تا درب کیپ شود و با چرخاندن دستگیره به سمت بالا، درب بسته می شود. می توان در صورت نیاز پس از آن نیز درب را با کلید قفل کرد.

درب دوجداره لیفت اند اسلاید

درب دوجداره لیفت اند اسلاید نوعی از درب‌های کشویی می‌باشند که در راستای افقی باز و بسته می‌شوند و به دلیل نوع باز و بسته شدن و شکل یراق آلات، نقص درب کشویی در آب بندی و هوابندی را کاملا از بین برده‌اند.

برای مشاهده انواع پنجره دوجداره های اجرا شده توسط تیم ما میتوانید به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید. دیگر خدمات ارائه شده توسط تیم پنجره شهر عبارتند از

برای اطلاع از به روز ترین قیمت پنجره دوجداره با کارشناسان ما در تماس باشید.

۵/۵ - (۲ امتیاز)

۱۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *