تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره – پنجره شهر بابل

تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره

تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره


استفاده از گاز آرگون در ساخت پنجره دوجداره

استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره می‌تواند مشکلات موجود در پنجره‌های قدیمی را برطرف کند. پنجره‌های قدیمی غیر دوجداره اتلاف انرژی بالایی دارند و از طرفی عایق صدا نیز نیستند. ضمنا در پنجره‌های دوجداره استفاده از گاز حاوی اکسیژن به علت خورندگی اکسیژن، کار مناسبی نیست. به همین دلیل گاز آرگون در شیشه دوجداره یک راه حل مطمئن به شمار می‌رود.

 

تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره
تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره

 

گاز آرگون چیست؟

گاز آرگون، یکی از عناصر گروه گازهای نجیب، گازی بی اثر، بدون رنگ، بدون بو و غیر مضر برای سلامتی است. این گاز با قرار گرفتن در شیشه‌ی دوجداره عبور انرژی و صدا را به حداقل ممکن می‌رساند.

 

نقش گاز آرگون در شیشه دوجداره

  • گاز آرگون گازی بی اثر است یعنی با هیچ ماده‌ای ترکیب شیمیایی به وجود نمی‌آورد. از این رو با تزریق گاز آرگون در فضای بین دو شیشه هیچ گونه تبادل شیمیایی بین شیشه و چسب، اسپیسر و چسب، اسپیسر و شیشه و سایر متعلقات در بین فضای دوجداره شیشه اتفاق نخواهد افتاد.

  • ضریب انتقال حرارت در گاز آرگون بسیار پایین‌تر از هوا می‌باشد. با تزریق گاز آرگون هوا از بین دوجداره شیشه خارج شده، از این رو حرارت نیز پایین می‌آید و این بدان معناست که گاز آرگون مانع انتقال سریع گرما و سرما از سمت جدار داخل به جدار خارج و بالعکس می‌گردد. در واقع مانند یک عایق گرما و سرما عمل می‌نماید.

  • سرعت صوت در آرگون نسبت به هوا پایین‌تر است. از این رو صوت با شدت و سرعت کمتری از آرگون عبور خواهد کرد و از شدت آن گرفته می‌شود. پس آرگون به عنوان یک عایق صوتی نیز می‌تواند عمل کند.

  • خاصیت بی اثر بودن گاز آرگون طوری است که اجازه تعرق و میعان در بین دوجداره شیشه را نمی‌دهد. البته نقش رطوبت گیر که در داخل اسپیسرهای آلومینیومی تزریق می‌گردد در گرفتن رطوبت بین دوجداره شیشه بسیار مهم می‌باشد.

عرق کردن شیشه دوجداره

عرق کردن شیشه دوجداره

غلظت گاز داخل شیشه دوجداره باید بیش از ۹۰% باشد زیرا به مرور زمان غلظت این گاز کم می‌شود که حدود نیم تا یک درصد می‌باشد. اگر گاز داخل شیشه دوجداره به وسیله گاز آرگون پر شده باشد تا زمانی که غلظت آن به ۷۵% نرسد تغییری نخواهد کرد و سالیان طولانی دارای رسانایی عالی خواهد بود. گاز آرگون سرعت عبور صوت را در داخل پنجره دوجداره کاهش داده و در نتیجه از آلودگی صوتی جلوگیری می‌کند.

تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره
تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره

 

دلیل استفاده از گاز آرگون در شیشه های دوجداره

برای این کار گاز‌های زیادی مانند دی اکسید کربن، نیتروژن، فلوئورو کربن ها، نیتروژن خشک و گازهای بی اثری همچون آرگون، زئون و کریپتون مورد آزمایش قرار گرفتند. در این آزمایش‌ها مشاهده شد نیتروژن نمی‌تواند موجب ایزوله شدن فضای بین دو شیشه شود. گاز دی اکسید کربن نیز به دلیل اسیدی بودن با پوشش شیشه‌ها واکنش می‌دهد و فلوئور و کربن‌ها نیز به دلیل عدم ثبات در برابر نور خورشید پس از مدتی موجب ایجاد لکه روی شیشه‌ها شدند.

این آزمایش‌ها نشان داد مناسب‌ترین گاز‌ها برای قرار گیری در بین شیشه‌ها گاز‌های بی اثر آرگون، گزنون و کریپتون می‌باشد زیرا این گاز‌ها پایدار بوده و هیچگونه واکنشی با سطح شیشه نداده و تحت تاثیر نور خورشید نیز قرار نگرفتند. از طرفی این گازهای بی اثر حرارت را به میزان بسیار کمی انتقال می‌دهند و فضای بین دو شیشه را به خوبی ایزوله می‌کنند.

 

مناسب‌ترین گاز در شیشه‌های دوجداره

مناسب‌ترین گازها برای قرارگیری در شیشه‌های دوجداره گازهای بی اثر هستند. در میان گازهای بی اثر، گاز آرگون فراوانی بیشتری در طبیعت دارد و به همین دلیلاست بهترین گاز برای پر کردن فضای بین شیشه‌های دوجداره است. آرگون به دلیل فراوانی بیشتر، قیمت پایین‌تری نیز نسبت به گازهای بی اثر دیگر دارد. از طرفی گاز آرگون کاملا غیر سمی است و در صورتی که شیشه دوجداره بشکند نشت این گاز خطری برای افراد درون ساختمان نخواهد داشت.

تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره
تاثیر استفاده از گاز آرگون در شیشه دوجداره

شرکت پنجره شهر تولید و عرضه کننده درب و پنجره دوجداره با کیفیت، توری پلیسه، پرده های مدرن و … می‌باشد جهت سفارش محصولات و یا مشاوره با کارشناسان ما در تماس باشید.

تلفن تماس :

۰۱۱-۳۲۳۲۳۲۹۷

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۳۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۴۰

۰۹۱۱۳۱۸۰۰۵۰

۷ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *