گالوانیزه پنجره دوجداره چیست؟

یکی از مهم‌ترین اجزای پنجره دوجداره upvc که تاثیر بسیار زیادی در کیفیت و قیمت محصول نهایی دارد، گالوانیزه در پنجره دوجداره می‌باشد. گالوانیزه پنجره دوجداره ورق‌ فولادی که سطح آن با آلیاژی همانند روی پوشش داده شده است و ضخامت حداقل ۱.۲۵ میلیمتر دارد و در داخل سطح مقطع پروفیل به صورت u شکل قرار می‌گیرند.

ورق گالوانیزه چیست؟

به ورق‌های فولادی که سطح آن با آلیاژی همانند روی پوشش داده شده است گالوانیزه می‌گویند.

دلیل استفاده از گالوانیزه در پنجره دوجداره

از آن‌جایی که پروفیل‌های یو پی وی سی تولید‌شده از آلیاژ پلاستیکی می‌باشند، قابلیت تحمل وزن و فشار بالا را ندارند، بنابراین برای افزایش مقاومت و استحکام درب و پنجره دوجداره upvc در داخل آن از گالوانیزه یو پی وی سی استفاده می‌کنند که از قطعات بسیار مهم و حیاتی در داخل درب و پنجره دوجداره می‌باشند.

گالوانیزه پنجره دوجداره چیست؟

تفاوت گالوانیزه درب با گالوانیزه پنجره دوجداره چیست؟

از آن‌جایی که ضخامت پروفیل یو پی وی سی در درب‌ها بیشتر از پنجره‌ها می‌باشد، بنابراین محفظه‌ی داخلی آن‌ها هم بزرگ‌تر از پنجره‌ها بوده و در نتیجه ابعاد گالوانیزه مصرفی در درب‌ها بسیار بزرگ‌تر از ابعاد مصرفی در پنجره‌ها می‌باشد.

گالوانیزه درب دوجداره upvc
گالوانیزه درب دوجداره upvc
گالوانیزه پنجره دوجداره upvc
گالوانیزه پنجره دوجداره upvc

 تسمه لولا چیست؟

یکی از قطعات مهم در پنجره‌های دوجداره تسمه لولا می‌باشد که عملکردی همانند گالوانیزه در پنجره های دوجداره دارد که به صورت صفحه‌ای مستطیلی از جنس آهن با ضخامت حدود ۱ میلی متر با روکش روی می‌باشد و با اندازه‌های متفاوت مورد استفاده قرار می‌گیرد.

موارد کارایی تسمه لولا در جاهایی می باشد که امکان رد شدن پیچ‌ها از داخل گالوانیزه‌ وجود نداشته و در نتیجه می‌بایست از تسمه لولا جهت استحکام و ثابت نگه داشتن پیچ‌ها در داخل پروفیل، استفاده کرد. یکی از معیارهای طول عمر و افزایش کارایی پنجره‌ها استفاده از تسمه لولا در داخل شیار پنجره می‌باشد.

 تسمه لولا چیست؟

نحوه استفاده از تسمه لولا چگونه است؟

تسمه لولا را به اندازه مورد نیاز برش داده و در شیارهای باریک داخل پروفیل، در جاهایی که لولا به آن پیچ می‌شود، گذاشته و سپس عمل جوش ۴ گوشه پروفیل انجام می‌گیرد، در این صورت دیگر نگرانی جهت هرز شدن پیچ های روی پروفیل upvc و از رگلاژ خارج شدن پنجره‌ها در دراز مدت وجود ندارد.

وظیفه اصلی گالوانیزه و تسمه لولا در درب و پنجره‌ها

در مجموع استفاده از گالوانیزه یو پی وی سی و تسمه لولا دو کار اساسی را در درب و پنجره‌ها انجام می‌دهند:

 • استحکام بخشیدن به درب و پنجره‌های ساخته شده
 • کمک به رگلاژ مناسب یراق آلات ، به دلیل آن‌که عدم پایداری رگلاژ پنجره دوجداره یکی از مشکلات رایج است که بسیاری از خریداران با آن روبه‌رو می‌شوند و این عدم پایداری ممکن است بعد از گذشت ۲ تا ۶ ماه پس از نصب اتفاق بیا‌فتد، که یکی از عمده‌ترین دلایل آن وجود اشکال در تسمه و گالوانیزه‌های مورد استفاده در پنجره‌ها می‌باشد.
گالوانیزه پنجره دوجداره یو پی وی سی چیست؟
نحوه قرارگیری گالوانیزه درون پروفیل یو پی وی سی

انواع ورق گالوانیزه مورد استفاده در درب و پنجره دوجداره

ورق های گالوانیزه را از لحاظ ضخامت مناسب در درب و پنجره‌ها، می‌توان به چند دسته تقسیم کرد:

ورق‌های گالوانیزه با ضخامت استاندارد

این نوع ور‌ق‌ها در ضخامت‌های ۱.۲۵ ، ۱.۵ و ۲ میلیمتر تولید‌شده و با توجه به ارتفاع، فشار باد و جزئیات اجرای درب و پنجره‌ها، مورد استفاده قرار می‌گیرند.

طبق بررسی و محاسبات انجام شده بر نیروهای وارده به درب و پنجره‌ها و میزان بار وارده بر آن‌ها شرکت‌های تولیدکننده درب و پنجره‌های upvc به استانداردهای لازم جهت استفاده از ورق‌های گالوانیزه دست پیدا کردند که تمامی آن‌ها استفاده از گالوانیزه با ضخامت حداقل ۱.۲۵ میلیمتر را مورد تایید قرار داده و لزوم استفاده از آن را تاکید کرده‌اند.

ورق‌های گالوانیزه با ضخامت استاندارد
ورق‌های گالوانیزه با ضخامت استاندارد ۱.۲۵ میلیمتر

ورق‌های با ضخامت‌های غیر‌استاندارد

 این نوع ورق‌ها در ضخامت‌های ۰.۷ ، ۰.۸ ، ۰.۹ میلیمتر تولید‌شده و در درب و پنجره‌های upvc مورد استفاده قرار می‌گیرند. علی‌رغم غیر استاندارد بودن این ورق‌ها، بسیاری از شرکت‌های تولیدی جهت پایین آوردن قیمت تمام ‌شده خود، اقدام به استفاده از گالوانیزه با ضخامت پایین کرده و با این کار از کیفیت درب و پنجره می‌کاهند.

در نتیجه گالوانیزه تقویت شده پنجره دوجداره با ضخامت پایین موجب عدم استحکام پنجره در برابر فشار‌های خارجی خواهد شد و در دراز مدت باعث افتادگی، تغییر شکل و از رگلاژ خارج شدن پنجره‌ها می‌‌شود.

گالوانیزه غیر استاندارد در پنجره دوجداره
ورق‌های گالوانیزه با ضخامت‌های غیر‌استاندارد ۰.۸ میلیمتر

عملکرد گالوانیزه پنجره دوجداره با ضخامت‌های استاندارد و غیر استاندارد

نقش کلیدی و مهم گالوانیزه استاندارد در پنجره upvc این است که وقتی در داخل محفظه پروفیل یو پی وی‌ سی قرار می‌گیرد همانند یک واشر یا نگهدارنده عمل کرده و پیچ‌هایی که در نتیجه اتصال لولا، کانکتور و بست مولیون از پروفیل عبور می‌کنند را نگه می‌دارد. به همین دلیل پس از باز و بسته شدن زیاد و فشار وارده ناشی از وزن لنگه پنجره و شیشه به لولاها، گالوانیزه‌ی داخل پنجره اجازه جابجایی به پیچ را نداده و باعث نگهداری آن در جای خود می‌شود و درنتیجه طول عمر پنجره را افزایش می‌دهد.

استفاده از گالوانیزه‌های سبک و به اصطلاح غیر استاندارد با ضخامت‌های کمتر از ۱ میلیمتر باعث می‌شود پیچ پس از عبور از سطح پروفیل به ورق گالوانیزه رسیده و به دلیل ضخامت پایین این ورق، امکان جابجایی و خورده شدن گالوانیزه وجود دارد و پس از ۱ یا ۲ میلی متر جابجایی، لولاهای پنجره از جای خود خارج شده ، رگلاژ پنجره‌ها بهم میخورند و باعث به وجود آمدن مشکلاتی مانند عبور گرما و سرما، عبور باد و باران، عدم عایق‌بندی، شنیدن صدای باد از داخل پنجره و … می‌شود.

نحوه قرارگیری ورق گالوانیزه در داخل پروفیل

همانطور که در شکل می‌بینید هر یک از مقاطع پروفیل‌های upvc دارای یک حفره بزرگ در مرکز خود هستند که با توجه به برند هر پروفیل دارای ضخامت‌ها و ابعاد گوناگونی می‌باشند. برای استفاده صحیح از گالوانیزه و تسمه لولا، اصولا شرکت‌های تولیدی در کاتالوگ فنی خود ابعاد استاندارد و ضخامت مناسب را برای هر یک از انواع پروفیل‌ها با جزئیات کامل توضیح داده‌اند.

اما توصیه خیلی مهم در به کارگیری گالوانیزه در پروفیل‌های عمودی بالای ۲ متر، استفاده از ضخامت‌های ۱.۵ و ۲ میلیمتر می‌باشد تا بتواند از ممان اینرسی و نیروهای جانبی به وجود آمده جلوگیری کند و باعث خمش و تغییر شکل پروفیل پنجره نشود. همچنین پیشنهاد می‌شود جهت استحکام هرچه بیشتر پنجره‌ها پیچ‌های اتصال‌دهنده گالوانیزه به پروفیل upvc در فواصل نزدیک ۲۰ سانتی‌متر از هم باشند تا یک ساختار محکم‌تر و یکپارچه‌تر ارائه دهند.

قیمت ورق گالوانیزه

قیمت گالوانیزه پنجره دوجداره

قیمت ورق گالولنیزه به کیفیت ورق گالوانیزه تولیدی و ضخامت آن بستگی دارد. البته نوسانات موجود در بازار نیز در قیمت ورق گالوانیزه بی تاثیر نیست. یکی از نکات مهم برای خریداران ورق گالوانیزه، انتخاب برند و کارخانه تولید کننده آن، نوع کاربرد و مصرف آن می باشد. به عنوان مثال در محیط‌هایی که با آب در تماس هستند، باید از ضخامت پوشش روی که موجب جلوگیری از زنگ زدگی می شود، اطمینان حاصل کرد.

انواع فرم گالوانیزه پنجره دوجداره

ورق گالوانیزه از پوشش دادن ورق آهنی توسط فلز روی ایجاد می‌شود و به طور کلی به دو صورت ورق (sheet) و کلاف (coil) تولید می‌گردد.

گالوانیزه رولی
گالوانیزه رولی
ورق گالوانیزه
ورق گالوانیزه

گالوانیزه کردن چیست ؟

گالوانیزاسیون (Galvanisation) یکی از روش‌های محافظت از خوردگی با ایجاد خوردگی گالوانیک است که توسط پوشاندن فلز مادر توسط لایه ای از فلز محافظ به صورت آندفداشونده در سری گالوانیک (معمولا روی) انجام می‌شود. و در این حالت پوشش خورده شده و فلز مادر محافظت می‌شود. این فرایند نوع خاصی از حفاظت گالوانیکی است. این روش یکی از اقتصادی‌ترین روش‌های محافظت فولادها در محیط‌های خورنده است.

نحوه تولید گالوانیزه درب و پنجره upvc

گالوانیزه از ورق‌های فلزی که دارای روکش روی هستند تولید می‌گردد. این روکش با گالوانیزه ترکیب شده و به هیچ وجه از سطح رویه آن جدا نمی‌گردد. این ورق‌ها در کارخانه گالوانیزه با استفاده از دستگاه‌های نورد به صورت U شکل، مربع شکل و یا در سطح مقاطع گوناگون شکل می‌گیرد.

۲ روش رایج برای گالوانیزاسیون فولاد وجود دارد :

 • گالوانیزه گرم که با قرار دادن قطعه در مذاب فلز “روی” لایه ای محافظ قطعه فولادی را احاطه می‌کند و برای پوشش دهی با ضخامت بیش از ۲۵ میکرومتر مناسب است.
 • گالوانیزه سرد (الکتروگالوانیزاسیون) که عملیات پوشش دهی توسط جریان الکتریکی اعمال می‌شود.

جالب است بدانید عملیات گالوانیزه کردن برای بسیاری از قطعات بعد از ساخت انجام می‌شود

گالوانیزه گرم یا روش حرارتی

این نوع گالوانیزه کردن توسط غوطه وری آهن یا فولاد در مذاب روی انجام می‌شود. این روش برای پوشش دهی با ضخامت بیش از ۲۵ کیلومتر مناسب است.

انجام گالوانیزه به طور کلی در ۳ مرحله انجام می‌گیرد که عبارتند از:

 • آماده سازی (چربی شویی، شستش.، زنگ زدایی، پیش گرم نمودن)
 • گالوانیزاسیون یا همان غوطه وری در وان مذاب روی
 • خنک کاری، تمیزکاری و بازرسی نهایی

گالوانیزاسیون به روش غوطه وری گرم از شیوه‌های پرکاربرد و قدیمی در برابر زنگ زدگی می‌باشد و محافظت از فولاد با ایجاد لایه‌ای محافظ بر روی آن انجام می‌شود.

گالوانیزه پنجره دوجداره چیست؟

الکتروگالوانیزاسیون (گالوانیزه سرد)

در این روش تولید ورق گالوانیزه سرد از طریق الکترولیز نمک‌های روی در داخل یک محلول آبی، پوشش داده می‌شوند. در این روش ضخامت پوشش لایه روی ایجاد شده کمتر از ضخامت لایه روی در حالت غوطه وری گرم بوده و معمولا درمصارف خانگی، در صنایع ساخت خودرو، قطعه سازی، تولید مفتول‌های گالوانیزه سرد برای توری مرغی و تولید پیچ و مهره و تولید ورق رنگی و شیروانی مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 الکتروگالوانیزاسیون (گالوانیزه سرد)

کارخانجات مهم تولید کننده ورق گالوانیزه ایران

 1. شرکت فولاد مبارکه اصفهان
 2. شرکت امیرکبیر کاشان
 3. شرکت هفت الماس قزوین
 4. شرکت تاراز چهارمحال

کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع گوناگون

گالوانیزه به دلیل داشتن مقاومت بالا در برابر عوامل محیطی در صنایع گوناگون کاربرد دارد.

از جمله :

 • صنعت کامپیوتر و الکترونیک
 • ساخت لوله بخاری و کانال کولر
 • صنعت برق مانند تابلوها و سینی کابل برق
 • صنعت خودروسازی (ساخت بدنه و قطعات داخلی)
 • تابلوهای راهنمایی و رانندگی و بیلبوردهای تبلبغاتی
 • و در صنایعی که  رنگ آمیزی، برشکاری و شکل دهی فلز مورد نیاز است
 • ساخت و تولید لوازم خانگی مانند وسایل گرمایشی ، سرمایشی، لباسشویی و …
 • صنعت ساختمان، در زیر سازی کناف، تقویتی درب و پنجره ها و در پوشش سقف ها و انواع کابینت آشپزخانه
کاربرد ورق گالوانیزه
کاربرد ورق گالوانیزه در صنایع گوناگون

مزیت های ورق گالوانیزه

 1. هزینه تولید پایین
 2. ماندگاری و دوام پوشش
 3. هزینه کم نگهداری این ورق ها
 4. بازرسی و تشخیص آسان ورق گالوانیزه
 5. مقاومت بالا در برابر زنگ زدگی، خوردگی و اصطحکاک
 6. طول عمر زیاد ورق های گالوانیزه (حدود۲۰ تا ۳۰ سال)
 7. سختی و استحکام بالای ورق‌های گالوانیزه و عدم آسیب پذیری آن

نحوه تشخیص ورق گالوانیزه

به طور کلی ورق‌های گالوانیزه دارای سطحی براق، صیقلی و شفافیتی فوق العاده هستند. همچنین، پوشش ورق‌های گالوانیزه در محدوده ۱۰ الی ۲۷۵ میلیمتر بوده و دارای ضخامتی معادل ۰.۲ تا ۶ میلیمتر هستند. ورق گالوانیزه به سه دسته گل درشت، گل ریز و بدون گل تقسیم می شوند که هر کدام کاربردهای مختلفی دارند

ویژگی‌های ورق گالوانیزه

 • عرض : ۱۰۰۰ و ۱۲۵۰ میلی متر
 • کوتینگ : ۱۰۰ و ۱۲۰ و ۱۸۰ و ۲۲۰ و ۲۷۵ گرم بر متر مکعب
 • وزن کویل : ۵ الی ۷ تن
 • ضخامت : از ۰.۲ تا ۶ میلی متر

جایگزین‌های گالوانیزه پنجره دوجداره

 • فولاد ضد زنگ
 • CRP

فولاد ضد زنگ چیست ؟

فولاد ضد زنگ یا استینلس استیل آلیاژی از فولاد است که عناصر کروم و نیکل برای افزودن خواص ضد خوردگی به این آلیاژ افزوده شده‌اند. همچنین افزودن عنصر مولیبدن باعث افزایش مقاومت این آلیاژ در برابر اسیدها، مواد شیمیایی و حلول‌های کلرایدی می‌شود. هر دو فولاد ضد زنگ و گالوانیزه، حوزه گسترده‌ای از صنایع را شامل می‌شوند. اما در کاربرد بسیار متفاوتند.

فولاد ضد زنگ به دلیل ترکیب آلیاژی شامل کروم، نیکل، کربن و مولیبدن در مقابل کربنات شیمیایی مقاوم است، به همین دلیل برای استفاده در صنایع غذایی، دارویی و مواردی که نیاز به وجود الکتریسیته ساکن نباشد مانند رایانه استفاده می‌شود. در مقابل گالوانیزه به دلیل هزینه پایین تولید، نسبت به فولاد مقرون به صرفه تر بوده اما از استحکام کمتری نسبت به فولاد ضد زنگ برخوردار است.

فولاد ضد زنگ
فولاد ضد زنگ

موارد استفاده از فولاد ضد زنگ

به دلیل قیمت بالاتر و پایداری بیشتر فولاد ضد زنگ در مقابل ورق های گالوانیزه از آن در آسمان خراش‌ها، پل‌ها، تندیس‌ها، یادبودها، ماشین، خطوط راه آهن، هواپیماها و تعداد دیگری از محصولات گران قیمت استفاده می‌شود.

CRP چیست؟

CRP مخفف Composite Reinforced Plastic است. به معنی پلاستیک تقویت شده که جایگزین مناسبی برای پروفیل گالوانیزه معمولی است و علاوه بر مزایای فوق العاده معایب گالوانیزه معمولی را ندارد.

مزایای CRP نسبت به گالوانیزه یو پی وی سی

 • مقاومت CRPبیشتر از گالوانیزه می‌باشد.
 • اسکلت بندی واقعی برای درب وپنجره‌های دوجداره upvc
 • CRPضد حریق و غیر انعطاف در برابر سرما و گرما می‌باشد.
 • پس از جایگزاری CRP داخل پروفیل UPVC برش هردو پروفیل همزمان اجرا می‌گردد.
 • پروفیل تقویتی (CRP) همزمان با پروفیل جوش می‌خورد، لذا قسمت جوش محکم و قوی می‌شود.
 • پروفیل CRP تولیدکننده‌های پنجره دوجداره و مصرف کنندگان را از پیچ سرمته بی نیازی خواهد کرد.
 • به دلیل مواد تشکیل دهنده پروفیل CRP ، بحث زنگ زدگی و پوسیدگی برخلاف گالوانیزه از بین می‌رود.
 • پروفیل گالوانیزه CRP به اشکال قوطی یا چهارگوش بوده و امکان پیچ خوردگی در داخل پروفیل به صفر می‌رسد.
 • با توجه به ضخامت پروفیل CRP که حدود ۲/۱ سانت به پروفیل UPVC اضافه می نماید سبب افزایش عایق بندی بیشتر پروفیل می‌شود.
CRP
CRP

برای مشاهده مدل های ورق گالوانیزه به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید یا برای اطلاعات بیشتر با کارشناسان ما تماس بگیرید.

۵/۵ - (۱ امتیاز)

۳۵ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *