شیشه دودی

شیشه دودی


امروزه شیشه‌های دوجداره نیز مانند شیشه‌های معمولی در رنگ‌های مختلفی تولید می‌شوند که در بین رنگ‌های تولید شده شیشه دوجداره دودی بسیار پرطرفدار می‌باشد. استفاده از شیشه‌های دوجداره به ویژه در نمای ساختمان‌ها مرسوم شده و قانون جدیدی که شهرداری شهرها پیرامون اجباری بودن نصب پنجره‌های دوجداره بکار برده‌اند. هر روز شاهد استفاده بیشتر از شیشه‌های دوجداره به عنوان نمای ساختمان هستیم. پر طرفدارترین نوع شیشه دوجداره برای نمای ساختمان‌ها و پنجره‌ها، شیشه های دوجداره دودی هستند.

البته باید توجه داشت دو نوع شیشه تیره رنگ وجود دارد. شیشه برنز و دودی دو نوع از پرکاربردترین شیشه‌های دوجداره هستند. که معمولا با یکدیگر اشتباه گرفته می‌شوند. شیشه دودی با شیشه برنز متفاوت است. در واقع شیشه دودی، نوعی شیشه با رنگی مایل به مشکی است. اما شیشه برنز رنگی مایل به قهوه‌ای تیره دارد. بنابراین هنگام سفارش این نوع شیشه‌ها، حتی این نکته را در نظر گرفت. این نوع شیشه‌ها به دلیل رنگ تیره‌ای که دارند بیشتر در نماهای ساختمانی استفاده می‌شوند. چرا که در صورت استفاده از این نوع شیشه‌ها به راحتی نمی‌توان داخل ساختمان را مشاهده کرد.

ضخامت شیشه دوجداره دودی چقدر است؟

برای تعیین ضخامت شیشه‌ی دوجداره باید ظرفیت پنجره دوجداره نصب شده را در نظر گرفت. به بیان دیگر هر پنجره‌ی دوجداره‌ای یک قسمت مشخصی را داراست که در آن قسمت شیشه‌ی دوجداره قرار میگیرد. بنابراین با توجه به قسمت مشخص شده در پنجره، ضخامت شیشه دوجداره دودی تعیین می‌شود.

عمدتا در پروفیل‌های مختلف، ابعاد قسمت مشخص شده برای نصب شیشه دوجداره دودی متفاوت است. مثلا ابعاد شیار مخصوص نصب شیشه دوجداره، در پروفیل آلمینیومی با پروفیل آلوود و پروفیل upvc تفاوت دارد. در واقع ضخامت شیشه دوجداره دودی شامل ضخامت دو شیشه و یک اسپیسر بین آن‌ها می‌باشد. به طور مثال دو شیشه با ضخامت ۶ میل و یک اسپیسر ۸ میل برای برخی از پنجره‌های دوجداره استفاده خواهد شد.

شیشه دودی ساختمان
شیشه دودی ساختمان

عوامل تاثیرگذار در رنگ شیشه دوجداره

  • نوع کاربری : در استفاده از پنجره دوجداره شیشه دودی مهم‌ترین نکته کاربری محل پنجره دوجداره می‌باشد. به عنوان مثال در محیط‌های تجاری و مسکونی غالبا شیشه‌های دوجداره ساده یا clear نصب می‌شوند. اما در محیط‌های اداری برای جلوگیری از دید داشتن افرادی که در بیرون رفت و آمد می‌کند و ورود نور کمتر به داخل ساختمان اکثرا از پنجره‌های دوجداره شیشه دودی با شیشه رنگی استفاده می‌شود.
  • شرایط آب و هوایی و جغرافیایی : در مناطق سردسیری حتما از شیشه‌های clear یا شفاف استفاده می‌کنند که از تابش حداکثری نور خورشید برخوردار باشند. اما در مناطق جغرافیایی گرم و کویری که تابش نور خورشید به صورت مستقیم می‌باشد و باعث گرمای فراوان می‌شود، استفاده از شیشه‌های دودی بهترین گزینه برای به حداقل رساندن تابش خورشید می‌باشد.
  • تطابق با معماری ساختمان : باید یک همخوانی رنگی بین شیشه پنجره دوجداره upvc و معماری ساختمان شما وجود داشته باشد. به طور مثال در نماهای ساختمانی که ورق نقره‌ای کامپوزیت به کار برده شده است اکثرا پنجره دوجداره شبیشه دودی استفاده می‌شود. همچنین در نماهایی که تلفیقی از چوب، شیشه و آجر می‌باشد نیز می‌توان پنجره دوجداره شیشه دودی نصب کرد.
شیشه دودی پنجره خانه
شیشه دودی پنجره خانه

نحوه تولید شیشه دوجداره دودی

برای تولید شیشه‌های دوجداره ابتدا باید دو شیشه را با اندازه‌ی یکسان برش دهیم چرا که دو شیشه روی هم قرار گرفته می‌شود و اگر به صورت دقیق هم اندازه نباشند هنگام نصب داخل فریم تعبیه شده در پنجره‌ی دوجداره نخواهد گرفت، در مرحله‌ی بعدی اسپیسر با ضخامت مناسب را با توجه به اندازه ی شیشه برش می‌دهیم سپس مواد ضد رطوبتی را داخل اسپیسر می‌ریزیم، برای اینکار باید حدود ۷۰ درصد از اسپیسر ازمواد رطوبتی تشکیل شده باشد.

بیشتر بخوانید : شیشه دوجداره

شیشه دوجداره دودی
شیشه دوجداره دودی

در انتها هم اسپیسر را بین دو شیشه قرار داده سپس گاز آرگون را از طریق دستگاه در محفظه ی بین دو شیشه تزریق می‌کنیم و با چسب‌های مخصوص شیشه‌های دوجداره به طور کامل دور شیشه‌ها را چسب خواهیم زد. البته نوع دیگری از شیشه دوجداره دودی شیشه‌های دودی لمینت شده است که توسط لایه PVB به هم متصل خواهند شد. این نوع شیشه‌ها در اجرای پروژه‌هایی که خطر شکستن شیشه وجود دارد مورد استفاده قرار می‌گیرد.

بیشتر بخوانید : نحوه تشخیص وجود گاز آرگون در شیشه دوجداره

انواع شیشه دوجداره دودی

شیشه‌های دوجداره دودی انواع مختلفی دارند. هریک از انواع این شیشه‌ها برای مکانی خاص کاربرد دارد. استفاده درست و به جا از انواع آن‌ها برای بهینه سازی مصرف انرژی و کاهش هزینه‌ها نقش موثری ایفا می‌کند.

شیشه های دوجداره رفلکس دودی

از انواع شیشه‌ دوجداره که امکان خلق زیبایی فراوانی را برای طراحان و معماران ایجاد می‌کند و همچنین باعث تطبیق فضای پنجره دوجداره دودی با نمای ساختمان می‌شود، می‌توان به شیشه دوجداره رفلکس دودی اشاره کرد. در تولید این نوع شیشه از آلیاژ و فلزاتی استفاده می‌شود که خصوصیات شیشه را تغییر می‌دهند. شیشه دوجداره رفلکس دودی معمولا از دوجداره شدن شیشه شفاف ساده و شیشه رفلکس دودی تشکیل شده است.

شیشه دودی پنجره
شیشه دودی پنجره

مزایای شیشه دوجداره رفلکس دودی :

  • عدم دید داخل منزل در روز
  • کمک به زیبایی نمای ساختمان
  • بازتاب و انعکاس نور مستقیم خورشید و جلوگیری از ورود گرمای تابستان به داخل منزل

معایب شیشه دوجداره رفلکس دودی :

  • کاهش نور و روشنایی منازل
  • تغییر رنگ دید ناظر از داخل ساختمان
  • همچنین بخش زیادی از نور مرئی، پرتو IR و UV را بازتاب می‌دهد.

بیشتر بخوانید : شیشه رفلکس چیست؟

شیشه دوجداره طرح دار دودی

برخی شیشه‌های دوجداره، برای زیباتر شدن فضای داخلی و نمای بیرونی خانه مورد استفاده قرار می‌گیرند. حال اگر کسی بخواهد از شیشه‌ها طوری استفاده کند، که فضای داخلی ساختمان دیده نشود، بهتر است از نوع شیشه طرح دار دودی دوجداره بهره گیرد. تولید این نوع شیشه‌ها به دو صورت رنگی و مات انجام می‌شود به طوری که برای تولید شیشه طرح دار مات از دستگاه سندبلاست استفاده می‌شود.

شیشه دودی پنجره خانه
شیشه دودی پنجره خانه

شیشه دوجداره استین گلاس دودی

این نوع شیشه در اوایل سال ۲۰۱۳ توسط فعالان حوزه هنر در کشور ایتالیا ساخته شد. جالب است بدانید، که هنرمندان ایتالیایی در ابتدا فقط قصد داشتند که شیشه را با رنگ‌های گوناگون مخصوص شیشه، یعنی ویترای، رنگ آمیزی کنند. رفته رفته طرح‌های آن‌ها با استقبال شدید از سوی مردم مواجه شد و این نوع شیشه به یکی از پرفروش‌ترین شیشه‌ دکوراتیو در سطح جهان تبدیل شد. به طور کلی شیشه آستین گلاس دوجداره از ترکیب فرایند‌های سندبلاست، اسیدکاری، حکاکی و رنگ آمیزی شیشه تشکیل شده است.

شیشه دودی ساختمان
شیشه دودی ساختمان

شیشه دوجداره سندبلاست

شیشه سندبلاست دودی در واقع شیشه‌هایی مات و مدرن هستند که بهترین جایگزین برای شیشه‌های مات قدیمی به حساب می‌آیند. برای ساخت شیشه‌های مات و دودی سندبلاست، ساینده‌های معدنی مانند شن و ماسه را با شتاب بالایی روی پرتاب می‌کنند. این کار باعث مات شدن شیشه‌ها می شود. این نوع شیشه‌ها برای حک کردن نام تجاری بسیار مناسب هستند و به همین دلیل شرکت‌های مختلف تجاری از آن‌ها برای حک کردن نام تجاری خود استفاده می‌کنند. به علاوه شیشه‌های دوجداره سندبلاست دودی به عنوان پارتیشن در جداسازی اتاق‌ها و فضای اداری نیز کاربرد دارند.

شیشه دودی پنجره
شیشه دودی پنجره

شیشه دوجداره دودی سکوریت

به دلیل ابعاد بزرگ شیشه‌ها در برخی پروژه‌ها، بهتر است که از شیشه‌های دوجداره سکوریت شده استفاده کرد. سکوریت کردن شیشه‌ها موجب مقاومت بیشتر آن‌ها در برابر فشار و ضربه خواهد شد. البته برای آنکه فضای داخلی بیش از حد تاریک نشود، بهتر است هنگام ساخت شیشه دوجداره دودی، یکی از شیشه‌ها را فلوت ساده انتخاب کرد. در صورتی که هنگام ساخت شیشه سکوریت از دو شیشه دودی استفاده شود نورخورشید حتی به صورت غیر مستقیم نیز وارد فضای داخلی نخواهد شد و این فضا از روشنایی نور آفتاب بی‌بهره خواهد ماند.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

شیشه دوجداره لمینت دودی

نوع دیگری از شیشه‌های دوجداره دودی شیشه لمینت است. که برخلاف شیشه‌های دوجداره معمولی دارای اسپیسر‌های فلزی نیست بلکه با استفاده از لایه PVB شیشه‌های دودی به یکدیگر چسبیده می‌شوند که موجب استحکام بسیار بالا و نشکن بودن آن‌ها می‌شود.

انواع شیشه دودی رنگی
انواع شیشه دودی رنگی

شیشه‌های دودی دکوراتیو

برای تولید شیشه‌های دوجداره دکوراتیو ابتدا دو شیشه دودی با ابعاد یکسان برش داده شده سپس فرایند اسید کاری روی شیشه، سندبلاست کردن شیشه و حکاکی انجام خواهد شد، قیمت شیشه های دوجداره دودی دکوراتیو نسبت به شیشه دودی بسیار بیشتر است.

شیشه دودی خانه
شیشه دودی خانه

در صورتی که برای ساخت یا بازسازی ساختمان خود تصمیم به استفاده از شیشه دوجداره دودی گرفته‌اید برای انتخاب نوع و مدل آن می‌توانید از مشاوره و راهنمایی متخصصان شرکت تولید و فروش درب و پنجره‌های دوجداره پنجره شهر بهره بگیرید. و از طریق تلفن‌های مندرج شده بر روی سایت با ما در تماس باشید.

امتیاز دهید

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *