تمیزکردن پنجره دوجداره

تمیزکردن پنجره دوجداره


نگهداری پنجره دوجداره یکی از بیشترین موضوعاتی است که ذهن عده‌ای را درگیر می‌کند. شما می‌توانید با داشتن اطلاعات کافی در مورد نحوه نگهداری درب و پنجره دوجداره بیشترین بهره را در طولانی مدت بدست آورید، البته ناگفته نماند دقت و رعایت استاندارد در طراحی، نصب و تولید درب و پنجره دوجداره نیز موجب افزایش طول عمر و کارایی پنجره‌ها می‌گردد.

نحوه نگهداری پنجره دوجداره

نگهداری و سرویس دوره‌ای درب و پنجره دوجداره موجب بهبود نحوه عملکرد آن‌ها می‌شود و شامل موارد زیر می‌باشد:

نظافت پروفیل پنجره دوجداره

پروفیل پنجره دوجداره را می‌توان با اسپری‌های جرم گیر با غلظت پایین یا محلول آب و صابون تمیز نمود. هم چنین می‌توان از اسفنج‌های تولید شده با فناوری نانو که بهای کمی نیز دارند استفاده نمود. پس از آنکه پنجره یو پی وی سی را با یک دستمال آغشته به مایع تمیز کننده و یا آب و صابون تمیز کردید سعی کنید آن را با یک پارچه نمدار بدون پرز پاک کنید.

تميز كردن پنجره
تميز كردن پنجره

توجه!!

 • از مواد شوینده قوی مانند وایتکس برای تمیز کردن پنجره دوجداره خودداری کنید.
 • در صورتی که تمام امور ساختمانی (نقاشی و …) به پایان رسید، لیبل‌های محافظ بر روی پروفیل‌های بیرونی را بردارید، زیرا در صورت ماندگاری زیاد و تابش خورشید بر روی لیبل‌ها، رنگ آن‌ها تغییر کرده، ترک می‌خورد و به سختی می‌توان آن را از پنجره‌های دوجداره جدا نمود.

نگهداری یراق آلات

 • روغن کاری و رگلاژ یراق آلات
 • محکم و ثابت بودن یراق آلات
 • استفاده صحیح از دستگیره‌ها

دستگیره

نحوه باز و بسته کردن دستگیره نیز در ماندگاری پنجره دوجداره بسیار موثر است به صورتی که اگر پنجره دوحالته باشد دستگیره در جهت‌های مختلف عمل می‌کند و متناسب با خواسته شما لنگه پنجره باز و بسته می‌شود. اما دقت کنید که دستگیره نباید موقع چرخاندن تحت فشار قرار گیرد زیرا بعد از مدتی اسپانیولت از کار می‌افتد و توپی و زاماک به درستی عمل نمی‌کند.

نحوه استفاده صحیح از پنجره دوجداره upvc
نحوه استفاده صحیح از پنجره دوجداره upvc

شیشه

در بحث شیشه پنجره دوجداره نیز باید دقت کنید که به هیچ وجه نباید زهوار را خارج کنید. زیرا موجب افتادن شیشه شده و خطرات زیادی را به دنبال دارد. نکته‌ای که لازم به ذکر است ساختار خود شیشه دوجداره می‌باشد که از گوشه‌ها بسیار حساس است و در صورت ضربه امکان ترک برداشتن و پودر شدن کامل وجود دارد.

نکات مهم در نگهداری پنجره

اگر قصد دارید از پنجره‌های دوجداره upvc خود بیشترین بهره را ببرید، رعایت برخی نکات باعث می‌شود کارایی و عمر این پنجره‌ها بالا برود.

 • در زمان‌های مشخص یراق آلات پنجره را روغن کاری کنید.
 • دستگیره‌ها و قسمت‌های متحرک درب و پنجره‌ها باید مرتب بررسی کنید که هرز نشده باشند.
 • وسایل حرارت‌زا مانند آتش جوشکاری و یا شعله مستقیم را به پنجره‌های دوجداره نزدیک نکنید.
 • در صورت آلوده شدن پنجره به موادی از قبیل رنگ بلافاصله آن را تمیز کرده تا این مواد موجب کدر شدن سطح پنجره نشود.
 • در هنگام فعالیت بازسازی از قبیل نقاشی، سیمانکاری و … برای آسیب نرسیدن به پنجره‌ها حتما آن‌ها را با پوششی مناسب بپوشانید.
 • برای دوام بیشتر لاستیک‌های درزگیر پنجره، باید در زمان‌های معین حداکثر سه ماه یکبار آن را تمیز کنید زیرا این کار موجب نرمی، انعطاف و تمیزی لاستیک‌ها می‌شود.
 • برای دوام بیشتر لاستیک‌های درزگیر پنجره‌های دوجداره، باید در زمان‌های مشخصی توسط پارچه‌ای که آغشته به صابون مایع می‌باشد حداکثر سه ماه یکبار تمیز کنید، زیرا این کار موجب نرمی، انعطاف پذیری و تمیزی لاستیک ها می‌شود.
 • از مخلوط آب و صابون برای تمیز کردن پنجره‌های دوجداره استفاده کنید، این عمل بدون باقی گذاشتن اثر گرد و غبار، پنجره ها را کاملا براق می‌سازد.
 • اگر فعالیت‌های اجرایی ساختمان پس از نصب پنجره‌های دوجداره upvc باقی مانده، نباید کاور پنجره‌ها کنده شود تا به آنها آسیبی نرسد. این کاورها نباید روی پنجره‌ها به مدت طولانی باقی بماند زیرا احتمال دارد مدت‌ها اثر چسب بر روی آنها بماند.
 • زمانی که فعالیت‌های بازسازی از قبیل نقاشی، سیمانکاری و… در حال انجام است، برای آسیب نرسیدن به پنجره‌ها حتما باید پنجره‌ها را با پوششی مناسب بپوشانید. پنجره‌ها را در صورت آلوده شدن به دقت تمیز کرده تا این مواد باعث کدر شدن سطح پنجره نشود.

رعایت این موارد ذکر شده در رابطه با مراقبت و تمیز کردن پنجره‌ها، می‌تواند سلامتی و زیبایی دائمی آن‌ها را تضمین کند.

تميز كردن پنجره دوجداره
تميز كردن پنجره دوجداره

تاثیر استفاده صحیح از پنجره دوجداره در ماندگاری آن

مسلما استفاده صحیح از پنجره دوجداره بدان گونه که در مباحث قبلی ذکر شده بسیار در ماندگاری پنجره مهم می‌باشد. زیرا اگر از یراق آلات به صورت صحیح استفاده کنیم شاهد خارج شدن از حالت رگلاژ نخواهیم بود. یا به طور مثال اگر از مواد شوینده استفاده کنیم شاهد تغییر رنگ پروفیل نخواهیم بود. طرز کار یراق آلات دوحالته نیز از این امر مستثنا نیست و باعث افزایش طول عمر یراق می‌شود.

برای مشاهده نمونه کارهای ما به آپارات پنجره شهر مراجعه نمایید.

امتیاز دهید

۴ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *